Брудна справа: «Золота» ціна сміттевого бізнесу

Газета «Тиждень» двічі писала про те, як «КАТП-1028» неналежним чином вивозить сміття з міста. Публікації базувалися на скаргах мешканців. Доказом були фото з різних мікрорайонів міста з переповненими вщент баками, горами негабаритного сміття біля контейнерів, яке не вивозиться тижнями. На такий сервіс з вивезення непотребу звертали увагу і місцеві депутати.
                                                                                                                                                                                Володимир Борисов
На 15 листопада 2019 року призначений конкурс з вибору підрядника для вивезення сміття. Враховуючи те, що у складі конкурсної комісії міські чиновники, начальники ЖЕКів, Держпродветслужба, ДСНС і лише один представник ОСББ, результати конкурсу можуть бути доволі очікуваними. Народний депутат Микола Бабенко також вирішив звернути увагу на діяльність монополіста, 50,35% акцій якого належать родині міського голови Геннадія Дикого. «Принцип конкурсного відбору – правильний. Проте виникає чимало застережень. Нині монополістом з вивезення сміття є ПрАТ «КАТП-1028». А монополізм  завжди призводить до зловживання та намагання отримати надприбутки шляхом маніпулювання цінами, зменшення якості послуг тощо. Тому важливо, щоб в конкурсі взяли участь більше, ніж один учасник, а організатори змогли створити конкурентне середовище та не надавати переваг одній зі сторін», – вважає народний депутат. Також Микола Бабенко наголошує, що чинний тариф на вивезення та захоронення побутових відходів завищений.
Окрім завищення тарифу, є ще низка проблем. Зокрема, невідомо, куди надалі Біла Церква буде вивозити сміття, адже термін використання полігону давно сплив і навіть завершився термін, на який тимчасово продовжено його використання. Чи не чекає нас львівська проблема з вивезенням сміття? Сміттєпереробний завод міська влада так і не спромоглася збудувати. А роздільний збір сміття швидше профанація, ніж реальність. Напередодні чергового конкурсу депутатам БМР та міським чиновникам варто було б детально обговорити всі питання, але поки що жодних публічних обговорень проблеми «прозора» влада не проводить.

Микола Бабенко, народний депутат України
Підставою для встановлення тарифу рішенням виконкому БМР від 15.11.2018 р. слугували розрахунки, надані ПрАТ «КАТП-1028». У тариф на вивезення побутових відходів (а не захоронення, що є окремою послугою з вимогою окремого встановлення тарифу) включено вартість послуг пов’язаних із захороненням відходів:  у розрахунку податків і зборів на 2019 рік; у розрахунку планових прямих та виробничих витрат на 2019 рік по ПрАТ «КАТП-1028»; у розрахунку резерву відпускних на 2019 рік. Тобто в основу тарифу на вивезення ТПВ входять окремі економічні показники, які б мали використовуватися для обрахунку тарифу на захоронення ТПВ. Так, необґрунтовано завищили загальний тариф на вивезення ТПВ та порушили вимоги законодавства щодо встановлення розміру тарифу винятково рішенням НКРЕКП, а не виконкомом міськради. Монополіст, який прямо контролюється родиною мера, встановлює завищені тарифи з метою отримання надприбутків. Попереджаю, що у випадку повторення неконкурентного конкурсу мною будуть вжиті всі передбачені законом заходи щодо притягнення до відповідальності винних  посадових осіб. Крім того, наголошую на необхідності скасування завищених тарифів та докладу до цього всіх зусиль.
 
 
На порозі сміттєвої катастрофи
 
• Білоцерківський  полігон ТПВ у балці Сухий Яр експлуатується з 1949 року. Розташований на місці колишнього глиняного кар’єру. Планувалося, що полігон впродовж 25 років буде заповнений відходами, а потім засипаний чорноземом шаром 60 см, після чого ділянка використовуватиметься для сільськогосподарських робіт. Проте ні в 1974-му, ні в 1998 році, коли полігон мав остаточно припинити функціонування, цього не сталося.
• У 2008 році був розроблений проєкт «Доопрацювання діючого сміттєзвалища ТПВ м. Біла Церква в районі балки Сухий Яр до об’єму під рекультивацію з виконанням рекультиваційних робіт у 2013 році». У Комплексній програмі охорони довкілля в місті Біла Церква на період 2017-2021 років зазначено, що вжиті заходи спроможні подовжити дію міського сміттєзвалища до 2019 року, і вже після цього використання полігону стане неможливим.
• 29 листопада 2018 року депутати БМР прийняли рішення «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі  (на місцевості) та передачу земельної ділянки комунальної власності в оренду ПАТ «КАТП-1028» у розмірі 2,9211 га для експлуатація та обслуговування виробничої бази. Так, підприємству ще додали трішки землі для складання відходів.
• У липні 2019 року депутати прийняли Програму поводження з відходами у м. Біла Церква на 2020-2025 роки, згідно з якою потрібно на всі сміттєві проблеми в місті виділити ні багато ні мало, а 2,7 млрд грн. Для порівняння: річний бюджет Білої Церкви за 2018 рік становив 1,3 млрд грн. При чому на культивацію полігону – 75 млн грн.
 
Будівництво сміттєпереробного заводу
 
• Цим питанням міські чиновники почали займатися за часів попереднього мера Василя Савчука. У 1999 році підприємству ТОВ «Майдан-Брок-ЛТД» була виділена земельна ділянка, цільове призначення якої розміщення полігону побутових будівельних та промислових відходів з їхньою переробкою та утилізацією. Така земельна ділянка розташована в урочищі «Товсте». У 2014 році компанія почала готувати майданчик під будівництво комплексу. Згідно з документами виробничий комплекс мав  таку потужність, що можна утилізувати сміття не лише з Білої Церкви, але з усієї України. А це відходи 1 класу небезпеки: ртутні лампи, кислотні суспензії, гальванічні відходи, прострочені засоби захисту рослин, хімікати. Міські чиновники та депутати тоді відмовилися надавати дозвіл на розміщення такого об’єкта.
• 30 жовтня 2018 року депутати БМР вирішили затвердити результати конкурсу щодо виконання комплексу робіт по дегазації полігону ТПВ. Переможцем стало підприємство ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ». Саме воно повинно добувати газ з полігону. Минув рік. Міська влада не повідомляє, які ж успіхи від співпраці з цим підприємство має Біла Церква. Згідно з договором ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ» має сплачувати місту відсоток від доходу за продаж всього обсягу видобутого біогазу, або електроенергії, добутої внаслідок спалювання біогазу.
 
 Роздільне сміття
 
Сортуванням сміття у Білій Церкві почали займатися з 2009 року, коли були встановлені перші контейнери. На сьогодні їхня кількість загалом по місту становить 293 контейнери саме для сухої фракції. Проте контейнери виявилися непридатними для таких функцій. Містяни швидко відірвали гумовий отвір і почали скидати в контейнер побутове сміття, а деякі громадяни, навпаки, витягувати з цих баків пляшки. Кришки контейнерів легко відкривати, тому функцій з роздільного збору сміття ці баки давно не виконують. Проте «КАТП-1028» воліє цього не помічати і продовжує випорожнювати баки за графіком для роздільного сміття, відтак вони постійно переповнені.
 
 Хто володіє акціями «КАТП-1028»:
 
• 40,4% – Анатолій Дикий, батько мера Геннадія Дикого
• 37,24% – Управління комунальної власності та концесії БМР
• 9,99% – Галина Савчук, дружина ексмера Василя Савчука
• 9,95% – Олена Дика, дружина мера Геннадія Дикого.