Чи буде куди викидати сміття?

Єдиним спеціалізованим підприємством у місті, що працює у сфері поводження з твердими побутовими відходами, є ПрАТ «КАТП-1028». На його балансі перебуває міське сміттєзвалище ТПВ, яке експлуатується з 1949 року. Міське сміттєзвалище переповнене та експлуатується за рахунок нарощення висоти. Термін його експлуатації завершувався уже кілька разів. Проте жодного бачення, куди ж далі вивозити сміття міська влада не озвучила. 

Людмила ПОЛЯХ

Сміттєзвалище займає  площу 15,22 га, загальний об’єм ущільнених відходів над ґрунтом і у вибірках кар’єру до 1,4 млн м куб. Перший термін завершення експлуатації припав на 1974 рік. Затим продовжили до 1998 року. Проте полігон не припинив функціонування. Натомість у 2008 році був розроблений проєкт «Доопрацювання діючого сміттєзвалища ТПВ м. Біла Церква в районі балки Сухий Яр до об’єму під рекультивацію з виконанням рекультиваційних робіт у 2013 році». Пізніше була ухвалена комплексна програма охорони довкілля в місті Біла Церква на період 2017-2021 років, так продовжили дію міського сміттєзвалища до 2019 року. І ось уже маємо 2020 рік, проте полігон і надалі використовують. Легально чи ні?

Наприкінці 2019 року сесією Білоцерківської міськради була затверджена ще одна програма поводження з відходами у м. Біла Церква на 2020-2025 роки. На всі заходи за програмою потрібно 2,7 млрд грн (для порівняння: річний бюджет Білої Церкви за 2018 рік становив 1,3 млрд грн). Зокрема, лише на рекультивацію полігону потрібно 75 млн грн, на будівництво нового полігону для сміття – 45 млн грн, будівництво сміттєпереробного комплексу – 1,2 млн грн. 


З 2007 року місто отримувало багато звернень від різних суб’єктів підприємницької діяльності з пропозицією будівництва сміттєпереробного заводу.


Київська обласна рада також ухвалила програму поводження з твердими побутовими відходами у Київській області на 2017-2020 роки, яка передбачала: розроблення проєктної документації на будівництво полігону ТПВ у м. Біла Церква у 2018 році (2,5 млн грн), розроблення проєктної документації на рекультивацію полігону ТПВ у м. Біла Церква у 2020 (2 млн грн), будівництво полігону ТПВ та сортувально-переробного комплексу енергоавтономного (з енергоблоками для вироблення електричної і теплової енергії) у м. Біла Церква у 2020 році (150 млн грн), рекультивація  полігону ТПВ у м. Біла Церква у 2020 році (30 млн грн).

У Програмі cоціально-економічного та культурного розвитку міста Біла Церква на 2020 pік зазначено, що цього року має проводитися «реконструкція полігону зі складання твердих побутових відходів відповідно до сучасних вимог щодо захисту довкілля та охорони навколишнього природного середовища, впровадження технологій щодо зменшення обсягів утворення відходів на полігонах, будівництво сміттєпереробного заводу». 


Зусилля чиновників усіх рівнів завершуються на паперовому рівні. Написали програми – і галочку поставили.


Очевидно, зусилля чиновників усіх рівнів завершуються на паперовому рівні. Написали програми – і галочку поставили. А де ж практичні дії? Починаючи з 2007 року місто отримувало багато звернень від різних суб’єктів підприємницької діяльності з пропозицією будівництва сміттєпереробного заводу. Але і в цьому напрямку нічого не було зроблено. То невже дочекаємося часу, коли у нас повториться ситуація, як на Львівському полігоні твердих побутових відходів у Грибовичах? Нагадаємо, тоді під час гасіння пожежі в 2016 році сміттєва лавина поховала 4 пожежників, а обласна влада закрила сміттєзвалище, відтак Львів опинився в сміттєвій блокаді.