Чи будемо з опаленням взимку?

Є така приказка: «Готуй сани влітку, а воза – взимку». Отже, за народною мудрістю, до опалювального сезону варто було б почати підготовку саме в розпал спекотного літа. Між іншим, пересічні білоцерківці цим питанням таки переймаються, на відміну від влади. Адже ви не почуєте жодного виступу міського голови Геннадія Дикого щодо підготовки до опалювального сезону і погашення боргів комунального підприємства «Білоцерківтепломережа». Можливо, меру не цікаво?Що ж спробуємо розібратися самостійно.

Людмила ПОЛЯХ

На сайті КП БМР «Білоцерківтепломережа» щомісячно оновлюється інформація  про стан заборгованості населення за опалення. Так ось, на 1 травня 2020 року борг білоцерківців за спожиту послугу становив 139,8 млн гривень. Вже за місяць, станом на 1 червня, він зменшився до 118,33 млн грн. Утім, сума все одно чимала. Газета «Тиждень» звернулася із запитом до КП БМР «Білоцерківтепломережа» з проханням надати інформацію, як вони працюють з боржникам, аби домогтися оплати за надані послуги.

У відповіді йдеться про те, що підприємство постійно проводить роботу з боржниками, однак є категорія споживачів з незадовільною платіжною дисципліною. «Борг може вкрай негативно вплинути на діяльність підприємства, адже за відсутності коштів підприємство не зможе підтримувати необхідний рівень розрахунку за природний газ, і як наслідок не отримати лімітів природного газу на наступний опалювальний період, що, звісно, призведе до його зриву», – йдеться у відповіді на наш запит.

Для початку «Білоцерківтепломережа» щомісячно вручає боржникам лист-попередження та претензію щодо сплати боргів у добровільному порядку впродовж певного строку. Пропонують також укласти договір реструктуризації боргу, тобто сплатити заборгованість частинами у певний термін.

Якщо ж боржник не реагує, подають до суду. Звернення до суду для «Білоцерківтепломережі» достатньо затратний процес. Адже з 55 тис. споживачів майже 30% є боржниками. Щоб на усіх подати до суду, підприємству слід сплатити судового збору 34 млн грн (за кожну позовну заяву – 2102 грн, заяву про видачу наказу – 210, 20 грн). Тому на всіх до суду не подають. Працюють лише зі значними боргами.

За результатами поданих позовів та виграних справ виконавча служба має стягти заборгованості зі споживачів на суму 17,7 млн грн. Водночас виконавці вже повернули «Білоцерківтепломережі» виконавчих листів на суму 1,5 млн грн без виконання, оскільки у боржників немає майна та коштів. На підприємстві визнають, що 30% заборгованості – справа безнадійна, адже це борги неблагополучних громадян, які перебувають у місцях позбавлення волі, ведуть асоціальний спосіб життя, це також малозабезпечені сім’ї, які з певних причин не отримують субсидію.

На одній із пресконференцій ще в ті часи, коли Геннадій Дикий їх проводив, він сказав, що КП БМР «Білоцерківтепломережа» – це безцінний скарб, оскільки централізована подача тепла значно дешевша і екологічно безпечніша, ніж автономне опалення. Так що ж робить мер для того, аби врятувати таке цінне підприємство від банкрутства?

Поки що єдине, що придумали – це регулярно спрямовувати кошти з міського бюджету у вигляді безповоротної фінансової допомоги. Так, рік тому на виконкомі затвердили висновок комісії, яка пропонувала  надати підприємству 17 млн грн фіндопомоги шляхом поповнення статутного капіталу. Рішення підтримала й міська рада. 13 червня 2019 року на сесії БМР підприємству надали 5 млн грн, а 2 жовтня 2019 року додали ще 4,2 млн грн. А вже у березні 2020 року – ще 6 млн грн. Так, майже виконали рішення комісії.

Нагадаємо, у 2017 році підприємству надали 8 млн грн безповоротної фінансової допомоги. У 2018 році підприємство взагалі не просило грошей з міського бюджету (між іншим, саме тоді підприємством керував Михайло Вакуленко, зняття з посади якого, як не дивно, домагався міський голова Геннадій Дикий).

Отже, восени, чи може й раніше, депутатам скажуть, що КП БМР «Білоцерківтепломережа» треба негайно підтримати мільйонними дотаціями з бюджету або підприємство оголосять банкрутом і все місто постане перед фактом: хто ж подаватиме тепло в помешкання?


Тарифи на опалення знову переглянуть

Україна в меморандумі МВФ за новою програмою stand-by узяла зобов'язання наприкінці серпня переглянути та затвердити всі тарифи на опалення, прив'язавши їх до вартості газу та супутніх витрат, зокрема й капітальних вкладень. Тарифи переглядатимуть щонайменше один раз на рік до початку нового опалювального сезону. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що сьогодні у платіж за опалення закладено фіксований тариф на газ розміром більше ніж 6,5 тис. грн за 1 тис. куб. м, тоді як поточна ринкова ціна на газ удвічі нижча. Відтак, перехід на ринкові ціни за поточної ціни на газ не призведе до підвищення тарифів на опалення.


Геннадій Джегур, депутат БМР, фракція БМО ПП «Європейська Солідарність»

Наразі жодних розмов про підготовку до опалювального сезону не ведеться з депутатським корпусом. Ми не знаємо, як КП БМР «Білоцерківтепломережа» готується до початку сезону опалення, як працює з боржниками, яку має кредиторську заборгованість та як її погашає. На першому плані у міського голови – місцеві вибори, відтак у пріоритеті ремонти, викладання бруківки тощо. Зараз питання нестачі коштів ніхто не порушує, але восени депутатів знову поставлять перед фактом, що для отримання лімітів газу не вистачає кількох мільйонів і їх терміново треба виділити з міського бюджету. При такому підході є всі шанси залишитися взимку без опалення.

 


Андрій Король, депутат БМР

Коли депутатам Геннадій Дикий аргументував необхідність звільнення колишнього керівництва підприємства наприкінці 2018 року, то гарантував, що на зміну йому призначається керівництво європейського зразка, яке виведе «Білоцерківтепломережу» зі складної фінансової ситуації. Минуло 1,5 року і ми бачимо, що заборгованість лише зросла.

Біла Церква постає перед загрозою залишитися без опалення взимку з двох причин. По-перше, зараз не працює Білоцерківська ТЕЦ, як і багато ТЕЦ по Україні. Перспективи їх запуску примарні. Звертаю увагу, що ТЕЦ обігріває весь масив Леваневського. У міського голови була ідея все місто переключити на ТЕЦ. Я зі свого боку пропонував розробити альтернативну схему опалення, проте позитивного відгуку не було. Ми «інвестуємо» лише в бруківку.

По-друге, «Білоцерківтепломережа» наближається до ситуації, коли грошей на ліміти газу не буде, до того ж стан труб з кожним роком погіршується. Те, що підприємство посилається на несплату споживачів, то ситуація така з року в рік: близько 90% споживачів сплачують, а решта – ні. Відтак ми постаємо перед загрозою мати другий Алчевськ. Наскільки я знаю, зараз знову розробляється проєкт рішення, щоб виділити безповоротну фінансову допомогу «Білоцерківтепломережі» в розмірі 20 чи навіть 40 млн грн.