Чи дочекаються білоцерківці обгрунтованого тарифу ?

Маніпуляція фактами і шантаж – позачергове засідання виконавчого комітету міської ради продемонструвало, що наші обранці готові діяти будь-якими методами для досягнення мети. Визначати «компромісний» тариф, потім міняти на «перехідний» – що завгодно, аби нав’язати власні правила, які, на жаль, не враховують побажань містян.

Лада ЗАВІРУХА

Що насправді трапилося? Тариф на проїзд у громадському транспорті підвищили ще на одну гривню, і не лише в автобусному, а й в електричному, зауважте. Сьогодні багато пишуть у соцмережах «у чому проблема і чи варто піднімати такий галас через гривню»? Варто. Тому що за одним таким рішенням, яке приймалося із відвертою брехнею на камери, напевне, стоїть і низка інших. Адже той, хто сказав неправду в малому, зробить так і у великому.

Чим же маніпулювали і де свідомо говорили неправду? Давайте розбиратися.

Перша маніпуляція. Експертні висновки громадської експертизи залишилися поза увагою влади

Насамперед на порядок денний виконкому було винесено одне питання – про результати розгляду експертного висновку за результатами громадської експертизи рішень виконавчого комітету міської ради. Одразу ж з’ясувалося, що із 22 пунктів висновку відділ транспорту та зв’язку до відома взяв лише два. Так будуть виконані заходи, спрямовані на те, щоб розробити і затвердити правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту в Білій Церкві, а також введено в дію рішення виконкому №11 про тариф на проїзд у міському електричному транспорті. Останнім, до речі, пропонується збільшити вартість квитка, купленого у водія, до 5 грн; у стаціонарній касі – до 4 грн; у мобільному додатку – до 4,5 грн. Тобто знову ж йдеться про підвищення!

Водночас члени виконавчого комітету під час обговорення питання просто пропускають повз вуха зауваження члена Громадської ради Костянтина Бугайчука про те, що згідно із положенням про громадську експертизу Громадській раді повинні були у письмовому вигляді надати зауваження, які оголошені на засіданні виконкому. Наче вода у пісок зникає ремарка Костянтина Васильовича про необґрунтованість підвищення тарифу з 5-ти до 7 грн – одразу на 40 відсотків.

– Стаття 10 закону «Про автомобільний транспорт» говорить, що зростання тарифів не повинне перевищувати темпів росту доходів населення міста, де таке підвищення проводиться. Так от, за статистичними даними, зростання доходів білоцерківців становить 9,9 %. Тому, підвищуючи тариф на 40 %, виконком порушує норму закону «Про автомобільний транспорт», – зазначив член Громадської ради.

А потім почалася відверта маніпуляція – заступник міського голови Олександр Поляруш озвучує на камери, що середній тариф по місту, вказаний в експертизі Громадської ради, становить 6,08 грн. Проте насправді це тариф, який вийшов згідно із обрахунками пасажиропотоку, що проводили харківські спеціалісти (білоцерківці пам’ятають, їхня транспортна схема з тріском провалилася ще на етапі впровадження).

Крім того Костянтин Бугайчук наголошував, що у висновках експертизи сказано: «…тариф 7 грн як середній по місту на проїзд у громадському транспорту є економічно необґрунтованим. За висновками громадської експертизи середня вартість проїзду в місті  в громадському транспорті має залишатися на рівні 5 грн».

 

Проте члени виконкому вперто знову і знову оголошували: 6,08 грн – тариф, визначений громадською експертизою Громадської ради.

Не допомогло і звернення голови ГО «Біла Церква Разом» Миколи Бабенка, який наголошував, що міський голова і начальник відділу транспорту та зв’язку Олена Шевченко вчиняють кримінальний злочин, свідомо порушуючи статті Кримінального кодексу України про зловживання владою та про недбалість.

Під крики присутніх на засіданні білоцерківців «Ганьба» питання про результати розгляду експертного висновку за результатами громадської експертизи рішень виконавчого комітету Білоцерківської міської ради було прийнято до відома.

Тут варто зауважити, що під час затвердження порядку денного заступник міського голови Олександр Поляруш просив включити проект рішення «Про зупинення дії рішення виконавчого комітету міської ради від 15 січня 2019 року №10 «Про тариф на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування» до 31 грудня 2019 року». Як стало зрозуміло в ході засідання, це питання стане тепер таким собі «виправданням» для профільного заступника, який нібито відстоював інтерес громади, а ще «підводним каменем», адже воно було прийнято разом із пропозицією про встановлення «перехідного» тарифу в 6 грн.

Друга маніпуляція. Висновки судово-економічної експертизи були спотворені під час озвучування її результатів на засіданні виконкому

Під час розгляду додаткового питання слово надали Миколі Бабенку, який представив членам виконкому висновки судово-економічної експертизи, проведеної на запит голови ГО «Біла Церква Разом» сертифікованим експертом Людмилою Божко. Одразу наголосимо, судовому експерту надавалися ті документи, які перевізники передали у відділ транспорту та зв’язку як обґрунтування для підвищення тарифу на проїзд у громадському транспорті до 7 грн.

Микола Бабенко наголосив, що Людмила Божко знайшла численні порушення і невідповідності у розрахунках, що значно викривлює результат.

– А це говорить про те, що документи, надані перевізниками, не досліджувалися, були просто скомпоновані нашвидкуруч, закинуті у транспортний відділ, а потім у виконком з метою подальшого грабунку людей, – зазначив Микола Бабенко. – Жодна складова тарифу не зросла в ціні, але його підвищили на 40%.

Отже я підтримую ініціативу відтермінувати до 31 грудня введення тарифу у 7 грн, адже це б надало можливість нам разом, не закидаючи ліві документи до виконкому, ґрунтовно дослідити тарифи, тому що на певні маршрути і 7 грн замало, а на певні – і 4 грн забагато, – сказав голова ГО.

Після цього заступник міського голови Валерій Гнатюк озвучує, що, мовляв, судовий експерт Людмила Божко встановлює, що помилки ТОВ «Транссіті» вона підтверджує і встановлює, що правильний тариф не 7,51 грн, а 6,43 грн.

І в результаті – те, що судовий експерт порахувала як тариф, який ТОВ «Транссіті» повинно подати для розгляду виконкому наприкінці минулого року, було представлено як її висновок щодо розміру тарифу загалом.

Після цього члени виконавчого комітету повторювали як мантру, що Громадська рада вважає обґрунтованим тариф 6,08 грн, а за результатами судово-економічної експертизи, яку проводили на запит Миколи Бабенка, тариф має бути 6,43 грн. І ніякі аргументи, ні протест громади у залі жодних результатів не дали.

Дійшло навіть до відвертого цинізму, коли заступник міського голови Олександр Поляруш заявив, що пропозиція про призупинення введення підвищення тарифу – це ініціатива виконкому.

Погодьтеся, це просто смішно – спочатку виконком підвищує тариф на проїзд, а потім вносить пропозицію відтермінувати своє ж рішення, і подається це за велике благо. Водночас зовсім замовчується той факт, що досі не ведеться обліку готівки, яка обертається кожного дня у перевізників, адже обіцяних валідаторів досі немає. І наразі говорити, що перевізники зазнають збитків, коли виплачують достойну зарплату водіям і виконують інвестиційні зобов’язання, не можна.

І «на закуску» – відвертий шантаж

Коли слово надали керівнику ПП «К-А-Н» Євгену Святюку, який зачитав колективне звернення від перевізників Білої Церкви, стало остаточно зрозуміло, що усі ці 6,08 і 6,43 озвучували неспроста.

Спочатку Євген Святюк зазначив, що тариф 5 грн визначався як компромісний і не враховував таких складових як інвестиційне навантаження, подорожчання паливно-мастильних матеріалів, різке та непрогнозоване коливання курсу валют (тут йому із зали, мовляв, долар впав!), що негативно позначається на придбанні запасних частин і комплектуючих матеріалів для транспортних засобів.

– Чинний тариф не може надалі забезпечувати необхідний рівень якості послуг пасажирських перевезень в місті (ніби вони колись були якісні?). Варто дотримуватися справедливого балансу інтересів між владою міста, перевізниками та пасажирами. Аби не допустити зупинки транспорту в місті, ми вимагаємо розглянути можливість встановлення тимчасового тарифу у розмірі 6 грн як перехідного, враховуючи наші попередньо подані розрахунки, на період зупинення дії рішення виконкому.

У випадку, якщо ми не будемо почуті, а наші інтереси не будуть враховані, повідомляємо про неможливість подальшого забезпечення безперебійних і безпечних пасажирських перевезень по місту, – наголосив пан Святюк.

От і до шантажа дійшли!

Після цього, забувши проголосувати за пропозицію залишити тариф 5 грн, члени виконкому підтримують «перехідний» тариф у 6 грн, який діятиме до 31 грудня 2019 року.