Чи перетворить влада міста заклади освіти на в’язниці?

Той, хто економить на школах, будуватиме в’язниці, говорив німецький державний і політичний діяч Отто фон Бісмарк. І був правий, адже питання освіти не просто важливі – а безумовно, пріоритетні.

Лада ЗАВІРУХА

 Багаторічний досвід багатьох країн світу є свідченням того, що витрачати кошти потрібно в першу чергу на освіту, бо діти не лише за визначенням, а й насправді є майбутнім країни. І яким воно буде, залежить від нас.

– Тож, давайте вважати сьогоднішню зустріч початком великої розмови про підтримку освіти у Білій Церкві, – розпочала розширене засідання комісії з питань освіти, науки, культури, а також Громадської ради при виконавчому комітеті Білоцерківської міської ради голова комітету Громадської ради з питань освіти і науки Галина Склярова.

Тема обговорення була більше, ніж актуальна: виконання державних стандартів у галузі освіти та підготовка освітніх закладів міста до нового 2019-2020 навчального року. І як з’ясувалося, депутатів, які зацікавлені питаннями освіти, не так то і багато – як то кажуть, на пальцях однієї руки перерахувати можна. Хоча запрошене на засідання було «широке коло» народних обранців.

Як зазначила Галина Склярова, наразі і освіта, як і все в Україні перебуває у стадії реформування, а тому відповідно до законодавства засновник закладу освіти (у нашому випадку БМР) «зобов’язаний забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні достатньому для виконання вимог і стандартів освіти та ліцензійних умов».

– Наразі система освіти міста посідає лідерські позиції в області, та й в Україні в цілому, проте хочеться, щоб і заклади освіти відповідали кращим зразкам в країні, – зазначила голова комітету Громадської ради з питань освіти і науки. – Працюючи в умовах децентралізації, знаючи про те, що з’явилися нові можливості, нам хотілося б, щоб актуальні для освіти питання вирішувалися швидше.

 Освіта понад усе

Про те, що питання освіти мають бути в місті в пріоритеті говорила і директор ЗОШ №5, заступник голови комітету Громадської ради з питань освіти і науки Ольга Садаєва. За її словами, у місті створена потужна система освіти, наші діти перемагають не лише в олімпіадах, але і в творчих конкурсах і спортивних змаганнях.

– У місті розгалужена система різного типу закладів освіти: є школи, гімназії, ліцей, колегіум, створена потужна система інклюзивної освіти для дітей із особливими освітніми потребами. Не можна сказати, що в місті відсутня робота з оновлення закладів освіти, проте моніторинг по Київській області (а Біла Церква – найбільше місто столичного регіону) свідчить, що матеріально-технічне забезпечення у місті подекуди гірше, ніж у селах Білоцерківського району. Так, у Богуславі та Броварах торік на поточні ремонти закладів освіти було виділено майже по 300 тис. грн, а у нас цього року додатково виділяється лише по 50 тис. грн на школи, на ДНЗ – по 40 тис. грн, на позашкільні заклади освіти – по 30 тис. грн.

Мало уваги приділяється створенню безпечних умов навчання – у школах і садочках практично відсутня пожежна сигналізація. У деяких школах, як от у моїй, пожежна сигналізація не була запланована під час будівництва. На сьогодні ми розробили проект, проте, на жаль, він не фінансується.

Говорила Ольга Садаєва і про те, що заклади освіти не забезпечені сучасним мультимедійним обладнанням. Лише з минулого року почали забезпечувати новим обладнанням початкову школу за програмою «Нової української школи», але кошти були виділені (50/50 – місто/держава) лише на перші класи. І то на 1 вересня не отримали одномісні парти для учнів – чекали до грудня.

– Депутати повинні бути в першу чергу зацікавлені в тому, щоб освітня система мала постійне оновлення матеріально-технічного забезпечення, – підсумувала Ольга Садаєва. – Зрозуміло, що є питання, які ми маємо вирішувати на рівні держави, але є й такі, які мають вирішуватися на рівні засновника – БМР. У повному обсязі, щоб керівникам навчальних закладів не доводилося звертатися по допомогу до батьків.

 Освітні проблеми

Начальник управління освіти і науки міської ради Юрій Петрик зазначив під час засідання, що щороку усі керівники навчальних закладів подають бюджетні запити, які враховують усі потреби, щоб виконати державний стандарт. Усі ці запити подаються до міської ради, розглядаються на засіданні сесій міської ради, особливо тоді, коли йдеться про розподіл бюджету.

1. Ремонти

Серед основних проблем Юрій Петрик назвав необхідність робити поточні та капітальні ремонти дахів навчальних закладів.

– Дуже велике значення для початку ремонтних робіт у навчальних закладах має капітальний ремонт покрівель. «Проблемних» дахів дуже багато, тому і була створена комісія, яка об’їздила і подивилася всі такі дахи. Їх поділили на категорії – для капітального і поточного ремонту. Проблема затікання покрівель дійсно дуже велика, від вологи розвивається грибок, і перебування дітей у класах і групових кімнатах інколи стає просто небезпечним, – наголосив Юрій Петрик.

 2. Оплата поїздок

Нині, щоб взяти участь у конкурсі, змаганнях чи олімпіадах обласного і всеукраїнського етапів, потрібно довезти команди, склади яких досить чисельні. Часто коштів на це просто немає, саме тому потрібно виділити близько 50 тис. грн на забезпечення перевезення дітей.

 3. Проблеми позашкілля

Потребує фінансових вливань і позашкілля – у басейнах спортивних шкіл склалася досить серйозна ситуація.

– Щоб забезпечити якість води, потрібно забезпечити систему очистки, фільтрації та хлорування, вона потребує відновлення. А сьогодні діти в басейнах наражаються на небезпеку. Гостре питання про придбання хлораторного обладнання для спортивних шкіл, яке потребує опрацювання і підтримки депутатського корпусу, – наголосив Юрій Петрик.

За його словами, 45 тис. грн необхідно для забезпечення роботи Центру технічної творчості. За всі роки існування закладу не виділяли кошти на розвиток матеріально-технічної бази.

 4. Комплекс проблем

Серед інших проблем начальник управління освіти і науки назвав наявність аварійних дерев на території закладів освіти (117,5 тис. грн необхідно на їхнє зрізання), отримання «оздоровчих» техпрацівниками в літній період (4,8 млн грн по місту на усі заклади освіти), питання недофінансування престижності учителів, низький рівень комп’ютерного забезпечення.

– Багато шкіл мають комп’ютерні класи, починаючи від 2001 року випуску, а тому цього року буде закуплено 5 комп’ютерних класів, хоча гостра потреба є у 8, але і це проблему не вирішить, тому що заклади потребують по 2-3 таких класи. Мають бути обладнані предметні кабінети, пожежна сигналізація – і це далеко неповний перелік проблем галузі освіти, – резюмував Юрій Петрик.

Учасники засідання відзначили також, що місто почало відставати у галузі освіти від інших міст, навіть Білоцерківського району, тому що на неї потрібно виділяти значно більші кошти, зокрема і для забезпечення сучасних державних стандартів освіти.

Очільник депутатської групи «За якісну освіту» Борис Смуток зазначив:

– Хто є патріотом міста, повинен бути патріотом освіти, ця галузь не може відставати, тому що батьки є першими платниками податків. Саме у цьому напрямку ми і повинні працювати.

Категоричним у своїх висловлюваннях був депутат міської ради Андрій Король. Він також говорив про необхідність розставляти правильні пріоритети, щоб не доводилося виборювати кожного разу кошти на освіту.

– Міська рада повинна вкладати кошти у здорове освічене покоління, саме для нинішніх дітей потрібні в подальшому дороги, освітлення і все інше. А наразі відверто соромно говорити про те, що фактично вигризли 50 тис. грн на перевезення дітей на олімпіади. І це при тому, що у 2009 році бюджет розвитку був близько 19 млн грн, у 2018-му – 255 млн, у цьому році, напевно, буде більше 300 млн грн. І за таких сум ми говоримо про 50 тис., які ми повинні «вигризти», щоб повезти дітей, які відстоюють честь міста, на олімпіаду? А чи не говорили про те, що кожна школа повинна взяти кредит і купити собі інтерактивну дошку? Мені за це соромно! Ми ж виховуємо наступне покоління не для того, щоб воно стало сировинним придатком? Адже усі зараз потребують висококваліфікованих кадрів, які є рушійною силою будь-якої держави. А ми у той же час закладаємо кошти не в освіту, а на ремонт мосту Дружби у розмірі 19 млн грн із міського бюджету. І не переживаємо, а хто ж по тому мосту ходити буде, коли наші діти в пошуках кращої долі виїдуть учитися і працювати за кордон.

І, як в усьому, тут потрібне бажання – дуже швидко знайшли 7 млн грн на дофінансування Горбатого мосту, а 4 млн на забезпечення шкіл інтерактивними дошками – грошей немає.

А поки що ми лише боремося із наслідками, соціалізуємо людей, які потрапили у місця позбавлення волі, а у мене запитання, як так сталося? Тому що ми в свій час не вкладалися в те, щоб вони туди не потрапили, – наголосив Андрій Король.

Звичайно, це не повний комплекс питань, які розглядалися на засіданні. Повний буде оголошений на сесії міської ради уже найближчим часом. Як реагуватимуть депутати – побачимо!