День Гідності та Свободи

21 листопада виповнилося шість років від початку масштабних антиурядових акцій протесту в центрі Києва, на Майдані Незалежності, що пізніше отримали назву Революції Гідності. З метою збереження та донесення до сучасного та майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку ХХІ століття, а також віддання належної шани патріотизму та мужності громадян, які восени 2004 року та в листопаді 2013-го – лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів України та її європейського вибору, Указом Президента України від 13 листопада 2014 року було встановлено 21 листопада Днем Гідності та Свободи.
                                                                                                                                                                                           Людмила ПОЛЯХ
На жаль, через шість років доводиться констатувати, що не все, про що мріяли тоді учасники революції, здійснилося. Так, в 2014 році Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС. А саме через відмову уряду Миколи Азарова підписувати таку угоду розпочалися перші мітинги на Майдані Незалежності, які були названі Євромайданом. За ці шість років вдалося зробити значні кроки в напрямку утвердження державності, збереження української мови, розвитку вітчизняного кінематографу, спрощення в’їзду та перебування на території країн ЄС  (отримання «безвізу»), відкриття продовольчих ринків для української агропродукції, відмови від прямих закупівель російського газу тощо. Проте не вдалося досягти головних вимог людей, що вийшли на протести в центрі столиці України – подолати корупцію та впровадити справедливе правосуддя.
Нині судове переслідування тих, хто збагатився незаконним шляхом, нагадує фарс. Вони виходять на другий-третій день на волю з-під варти, сплативши мільйони гривень застави, виїжджають за кордон. Не покарані винуватці організації розстрілів, розслідування до цього часу не завершено. Як раніше експрезидент Петро Порошенко, так і нинішній глава держави Володимир Зеленський пообіцяв: «Нам потрібні реальні результати розслідування справ Майдану. Родини загиблих та все суспільство мають обов’язково отримати відповіді, а винні – обов’язково отримати покарання». Чи вдасться виконати обіцянку нинішньому Гаранту, покаже час.
У Білій Церкві, як і в багатьох селах та містах нашої держави, відбувся мітинг з нагоди Дня Гідності та Свободи. На ньому виступив міський голова Геннадій Дикий, в.о. голови Білоцерківської РДА Юрій Савчук, Благочинний Білоцерківського району Православної Церкви України, настоятель Церкви Покрова Божої Матері Микола Гопайнич, студентка Білоцерківського коледжу сервісу та дизайну Олена Пастух, учасники «Театру Сіті» школи мистецтв №3 Олексій Болховітін та Катерина Пустова, а також актори Київського академічного обласного музично-драматичного театру ім. П.К. Саксаганського.
За даними Генпрокуратури України, під час Євромайдану постраждали 2,5 тисячі осіб, 104 з них загинули. Загиблих учасників Революції гідності почали називати Небесною сотнею. За даними МВС України, з 18 лютого до 2 березня 2014 року під час виконання службових обов'язків у центрі Києва загинули також 17 силовиків.