Діалогу не відбулося, або Виконком на службі у перевізників?

Питання пасажирських перевезень у місті стає дедалі гарячішим, обговорення не вщухають. Проводять позачергові засідання Громадської ради і виконавчого комітету… Наразі питання про підвищення тарифу на перевезення у громадському транспорті відтерміновано до 1 березня. Проте громада впевнена, що має відбутися не призупинення введення в дію рішення виконкому, а його скасування – для того у активістів ГО «Біла Церква Разом» є безліч аргументів – документів і розрахунків. Проте влада на відкритий діалог не йде, а тому голова громадської організації Микола Бабенко залишає за собою право мобілізувати громадськість на акцію протесту.

Лада ЗАВІРУХА

Після 15 січня, коли виконавчий комітет майже у повному складі проголосував за підвищення вартості проїзду у міському громадському транспорті, білоцерківці буквально засипали стрічку Фейсбук дописами з фото- і відеокоментарями на кшталт «за що платити 7 грн в автобусах і 5 грн – у тролейбусах, коли умови перевезень жахливі?» Частина активної громади міста оголосила про голодування, а у найбільш чисельній громадській організації міста «Біла Церква Разом» одразу ж заявили про проведення громадської акції протесту, яку призначили на 31 січня.

Пояснюючи свою позицію, голова ГО Микола Бабенко заявив, що рішення виконкому про підвищення вартості проїзду в громадському транспорті одразу на 40% необґрунтоване, протизаконне, ухвалене без дотримання методики розрахунку, яка затверджена Міністерством транспорту України. Більше того, готівка в автобусах не обліковується, що забезпечує можливість перевізникам і міській владі мати надприбутки.

21 січня рішення про підвищення тарифу розглянули на позачерговому засіданні Громадської ради. У ході досить бурхливого обговорення питання перевізники наполягали на тому, що затверджені виконкомом тарифи уже переглядалися ними і були зменшені (в автобусах з 9-ти до 7 грн – прим. ред.), що є «кроком назустріч людям», мовляв, рентабельність маршрутів за таких тарифів зменшується у рази – з 10-ти до 2 відсотків (хоча водночас власник найбільшої компанії-перевізника міста «Транссіті» Юрій Нестерчук відкрито заявляє про те, що є доларовим мільйонером). Натомість присутні на засіданні громадські активісти зазначали, що наразі говорити про рентабельність чи нерентабельність взагалі неможливо, адже не можна вирахувати, скільки пасажирів за день перевозить один автобус, яка кількість пільговиків у загальній масі перевезених і який прибуток компанії-перевізника за день. Усе тому, що автобуси досі не обладнані валідаторами, хоча на встановлення засобів обліку пасажиропотоку більше ніж рік тому знайшовся інвестор.

– Мер затягнув інвестора на 7,5 млн грн під 30 відсотків річних на встановлення валідаторів, – заявив громадський активіст Віталій Блінов, а ще поцікавився у власника компанії «Транссіті» Юрія Нестерчука, чи готовий він встановити валідатори. На що останній відповів, що це справа місцевої влади.

За результатами обговорення питання Громадська рада рекомендувала виконавчому комітету відтермінувати ухвалене рішення до 1 березня для проведення громадської експертизи доцільності такого рішення щодо підвищення тарифів на перевезення. Проте голова ГО «Біла Церква Разом» Микола Бабенко впевнений, що це рішення потрібно скасувати.

– І зробити це необхідно шляхом рішення виконкому вже сьогодні, а потім уже проводити громадські чи державні експертизи. Це, власне, мали зробити перед тим, як ухвалювали рішення щодо підвищення тарифу на перевезення у громадському транспорті, – зазначив Микола Бабенко у промові до білоцерківців, які зібралися 23 січня у приміщенні міської ради. Саме тоді о 15.00 мало відбутися позачергове засідання виконавчого комітету БМР, на якому повинні були розглянути питання про зупинення дії рішення щодо підвищення тарифів на перевезення. Проте засідання раптово перенесли.

Як зазначив Микола Бабенко, активісти громадської організації лише прагнули відкритого діалогу із владою, мали на меті спробувати без акцій протесту у конструктивній розмові довести до керманичів міста необхідність скасування підвищення тарифу.

– Ми разом із членами ГО «Біла Церква Разом» прийшли 23 січня на позачергове засідання виконкому для того, щоб опираючись на документи і цифри, переконати членів виконкому скасувати попереднє рішення щодо підвищення тарифів на проїзд у громадському транспорті!

У результаті – засідання виконкому раптово перенесли, зайвий раз підкресливши страх можновладців дивитися людям в очі і відповідати на конструктивні запитання. Через кілька годин після того як люди залишили приміщення міськради, члени виконкому ухвалили ганебне рішення – відмовилися скасувати рішення щодо підвищення тарифів на проїзд у громадському транспорті, а лише відтермінували його до 1 березня.

Влада розраховує, що так вдасться уникнути проведення багаточисельної громадської акції під стінами БМР 31 січня з вимогою підтримати наш проект рішення щодо скасування тарифу. Нібито за один місяць люди звикнуть до думки, що вартість проїзду подорожчає, і вдасться уникнути громадського тиску.

У відповідь на цю підлість ми хочемо повідомити, що наполегливі та рішучі у власному намірі скасувати тариф! Адже беззаконня, яке влаштувала місцева влада з тарифом на послуги ЖЕКів, опалення, а тепер і перевезення, хтось повинен зупинити!

Ми просимо всіх білоцерківців відкласти власні справи та прийти на громадську акцію 31 січня.

Ми впевнені, що після президентських виборів замість 7 гривень за проїзд у громадському транспорті буде 9 гривень. Адже господарі міста вже безпосередньо заявили, що 7 гривень – це велика ласка. «Подякуємо» їм за це 31 січня разом! – закликав Микола Бабенко.

Отже, судячи з активності у Фейсбуці та висловлювань білоцерківців, «транспортна реформа», ініційована Геннадієм Диким, провалилася. Влада зовсім не чує громаду, перевізники нахабніють, транспортні засоби у жахливому стані, а розплачуватися за цей провал мають білоцерківці. Проте мешканці міста готові сказати своє рішуче «ні» 31 січня.