Дмитро Чмирук: «Працюйте віддано, а слава і почесті вас знайдуть»

Саме таку настанову дає молодим колегам-тренерам заслужений тренер УРСР, почесний працівник фізичної культури і спорту України, заслужений працівник культури і спорту України, майстер спорту СРСР, нині в.о. директора комунального закладу Київської обласної ради «Київська обласна спеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа олімпійського резерву «Промінь» з велосипедного спорту» Дмитро Чмирук.

                                                                                                                                                                               Лада ЗАВІРУХА
Днями школа відзначила 50-річний ювілей, а тому «Тиждень» вирішив поспілкуватися із людиною, яка пов’язана із закладом впродовж усіх цих років…
 Школа була заснована у 1969 році, спочатку як секція, а потім відділення ДЮСШ КФК «Луч» НВФ «Ферокерам».
– У 24 роки я, майстер спорту, не бачив шляху, яким би прийшов у спорт вищих досягнень. Тому вирішив набрати групу школярів при заводському колективі фізкультури та готувати з них велосипедистів. Я мріяв виховати сильніших за себе і здатних перемагати в спорті вищих досягнень. Це був перший досвід в місті та в заводському колективі, – розповідає Дмитро Чмирук.
За його словами, тільки на дев’ятому році роботи він став старшим тренером, до цього працював у цеху, а вільний час присвячував дітям.
– У 1978 році Сергій Косов приніс першу золоту медаль чемпіона України серед юнаків у груповій гонці. І саме цього року мене з посади регулювальника радіоапаратури перевели на посаду старшого тренера заводської ДЮСШ, – згадує Дмитро Чмирук.
Після цього було визнання в Україні та на всесоюзному рівні, перемоги на чемпіонаті Європи.
Набираючи обертів, школа потребувала додаткових вливань, коштів заводу катастрофічно не вистачало для поїздок на чемпіонати. І в цей час їй активно допомагав товариш і учитель Дмитра Чмирука Борис Башенко. Саме завдяки йому тут з’явилися перші велосипеди і саме за його сприяння на базі ДЮСШ був створений Центр олімпійського резерву «Луч».
– На другому етапі функціонування закладу школі пощастило найбільше – тут був Центр олімпійського резерву для провідних спортсменів школи, і це без перебільшення був кращий період у житті школи. Час, коли була сформована «золота» команда України, а матеріально-технічна база максимально укріплена. І ті здобутки, які принесли вихованці «Променю» і місту, і Київщині, не має ніхто досі у велосипедній Україні. Цей період славетний ще тим, що і друзі, і опікуни школи розуміли спорт вищих досягнень, навіть якщо не були спортсменами, – зазначає Дмитро Чмирук. – І вже пізніше, коли, як то кажуть, канув у Лєту СРСР, завершився період діяльності ЦОРу «Промінь».
У мене на той час були готові спортсмени для участі у змаганнях у складі збірної СРСР, що з ними робити? Хто їх буде утримувати, адже місто відмовлялося… І тут знову на допомогу прийшов Борис Башенко, завдяки йому у 1992 році школі надають статус міжобласного спеціалізованого закладу з частковим державним фінансуванням, – сказав Дмитро Чмирук. У цьому ж році «Промінь» представляв Україну на чемпіонаті світу в Афінах, де здобув дві срібних і одну бронзову нагороду.
На таких засадах школа пропрацювала до 2000 року.
– Не жирували, тому що інвентар почав угасати, на заході все прогресує, а ми часто були співставні у гонках так, ніби на «Запорожці» намагаємося протистояти «Мерседесам».
Я завжди говорив, що ми повинні виховати спортсмена і фізично, і тактично сильнішим, щоб нівелювати різницю в технічному відставанні, – акцентує в.о. директора. – У 2000 році на Олімпійських іграх у Сіднеї вихованці школи стали срібними призерами, рекордсменами світу. Але указ президента став для мене громом серед ясного неба… Ним подібні школи, які мали часткове державне фінансування, мали перейти на фінансування місцевих бюджетів. Білоцерківський міський бюджет на той момент не міг обслуговувати школу, тому в результаті школа отримала статус обласної.
На жаль, ми і досі маємо фінансування нижче, ніж у ДЮСШ, єдине, що вдалося зберегти – це обов’язкові виплати тренерам, а проблем більше додають не діти, а чиновники від спорту, – резюмує Дмитро Чмирук.
За його словами, найбільшою потребою для подальшого розвитку спорту вищих досягнень є будівництво сучасного треку, поповнення матеріально-технічної бази школи, адже наразі викладачі та вихованці «Променю» дії децентралізації не відчувають, але це вже тема іншого матеріалу…
«Тиждень», користуючись нагодою, вітає колектив велосипедної школи з 50-річчям і бажає побільше меценатів – справжніх поціновувачів спорту та невичерпного здоров’я.
Досягнення велосипедної школи «Промінь», а саме так вважає за краще називати її Дмитро Чмирук, досить вагомі:
- на чемпіонатах світу – 11 золотих, 10 срібних і 3 бронзових медалей;
- на чемпіонатах Європи – 12 золотих, 4 срібні та 6 бронзових медалей;
- на Кубках світу – 34 золотих, 18 срібних і 9 бронзових медалей;
- на Олімпійських іграх 2000 року – 4 срібні медалі.
 За 50 років у велосипедній школі було виховано:
- 196 майстрів спорту;
- 72 майстри спорту міжнародного класу;
- 7 заслужених майстрів спорту України;
- 13 заслужених тренерів України;
- 2 заслужених працівника фізичної культури і спорту України.
 За рейтингом Мінмолодьспорту, в 2017 році заклад посів І місце в Україні серед 1281 спортивних шкіл України. До складів збірних команд України зараховано 23 вихованця, які успішно виступали:
- на чемпіонатах Європи – 1 золота, 1 срібна медалі, в Єврокубку – 5 перемог, одне четверте місце та два п’ятих;
- на чемпіонатах світу – 1 бронзова медаль, два четвертих місця, шосте, восьме та одинадцяте місця;
- на Кубках світу – 2 срібні, 1 бронзова медалі, четверте, шосте і сьоме місця;
- Марку Падуну присвоєно звання майстра спорту України міжнародного класу.
 За рейтингом Мінмолодьспорту, в 2018 році школа зайняла IV місце в Україні серед 1281 спортивних шкіл України (за відсутності коштів не брали участь у п’яти чемпіонатах України).
До складів збірних команд України зараховано 25 вихованців, які успішно виступали:
- на чемпіонатах Європи – 1 срібна, 1 бронзова медалі, в Єврокубку – 2 перемоги, четверте місце, три п’ятих місць;
- на чемпіонатах світу – четверте, два п’ятих, два шостих місця, сьоме та восьме місця;
- на Кубках світу – 3 бронзових медалі, п’яте, шосте, сьоме і дев’яте місця;
- Марк Падун переміг на 12 етапі Гранд-тура Вуельта, Ольга Кулинич – учасниця юнацьких Олімпійських ігор в 2018 році, ІІ місце в гонці критеріум, Оксані Клячіній і Олексію Касьянову присвоєно звання майстра спорту України міжнародного класу.
 У 2019 році до складів збірних команд України зараховано 26 вихованців, які успішно виступають в складах збірних команд України. На відбірковому чемпіонаті України пройшли відбір для участі:
- в ІІ Європейських Олімпійських іграх (м. Мінськ) – 2 вихованця;
- в чемпіонатах Європи, світу (шосе, трек) – 8 вихованців, які вибороли 1 срібну медаль, 1 бронзову нагороду, три шостих місця, сьоме і дев’яте місця;
- в світовому Кубку Марк Падун отримав дві перемоги;
- на чемпіонатах України на 01.09 учнями велошколи здобуто: 72 золотих, 57 срібних, 49 бронзових медалей.