Екологічна катастрофа: зупинити не можна допустити

Знищення значних територій родючих чорноземів, цілком ймовірно річки Рось, а в результаті і Поросся, вирубка масиву лісів – одним словом, екологічна катастрофа не просто місцевого чи обласного, а загальнодержавного масштабу. І все це поблизу Білої Церкви, на Тарасівському родовищі.
Щоб розглянути ситуацію, що склалася, 29 липня у місті відбулася нарада з обговорення питання розробки Тарасівського родовища циркон-рутил-ільменітових руд і негативних наслідків, до яких може призвести створення кар’єру.
Лада ЗАВІРУХА
Як зазначили під час заходу, до Міністерства екології та природних ресурсів України звернулося ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» щодо можливості розробки відкритим способом Тарасівського родовища, яке знаходиться поблизу сіл Щербаки, Фастівка, Тарасівка та Михайлівка Володарського району, на межі із Білоцерківським районом. Саме тут, за словами присутніх, має розташовуватися кар’єр з видобутку циркон-рутил-ільменітових руд. І проблема ця не сьогоднішнього дня, адже, починаючи з 1964 року, час від часу виникали розмови про створення кар’єру, проте до сьогодні ситуацію вдавалося, як то кажуть, стримувати в узді.
З огляду на ті документи, які надало ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія», річна продуктивність підприємства планується в таких обсягах: з видобутку і переробки рудних пісків – 6,6 млн куб. м; по розкривних породах – 13,6 млн куб. м; по гірничій масі – 20,2 млн куб. м.
Згідно зі спеціальним дозволом на користування надрами №5471 від 27.01.2012 року – площа об’єкта становить 10,18 кв. км; для будівництва кар’єру першої черги передбачено вилучити 1015 га земель. Із них 400 га родючих чорноземних ґрунтів сільгосппризначення та 615 га земель лісогосподарського призначення. Також ТОВ вказує на тимчасове порушення водного басейну в районі робіт і утворення відходів виробництва.
Отже, під час наради присутні вказали на три ключові питання щодо того, чому будівництво кар’єру є неприпустимим, адже може призвести до негативних наслідків для м. Біла Церква, прилеглих районів та Київської і Черкаської областей в цілому.
По-перше, розробка здійснюватиметься механічно-гідравлічним способом, а це значить – величезні витрати води: від 4 до 12 т води на 1 тонну піску.
Як відомо, у нас уже декілька років поспіль з серпня починає падати рівень води у водосховищі на 1,5-2 метри, ТОВ «Білоцерківвода» забирає воду з верхніх шарів, що відповідно потребує додаткової очистки, а отже гіпохлориду використовується в 4 рази більше, ніж в інші періоди, а це впливає на тариф і якість води. І це у Білій Церкві, ситуація у містах, які розташовані нижче за течією Росі, ще катастрофічніша.
За словами представника управління водних ресурсів р. Рось, водність річки щороку знижується, останні 10 років по 1,5-2 куба води в середній течії. А тому, якщо дати дозвіл на роботу кар’єру, то Білій Церкві і населеним пунктам, які знаходяться нижче за течією, води не вистачатиме. Річка може бути втрачена, що призведе до екологічної катастрофи басейну Росі.
Підтвердив цю інформацію і технічний директор ТОВ «Білоцерківвода» Олексій Пахольчук. За його словами, обладнання, яке використовуватиме компанія, буде забирати 1,5 м кубічні води на секунду з поверхні річки, а це значить, що вода в Росі просто стане, притоку її не буде, а значить, що в найкоротший час місто залишиться без води.
По-друге, ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» не роз’яснило питання, як саме транспортуватимуться такі значні обсяги видобутих порід. Адже для забезпечення транспортування навіть десятої частини руд із запланованого обсягу необхідно залучити значну кількість транспорту (близько 210 машин на день). Не зрозуміло питання складування і переробки сировини.
Як зазначив представник Державної екологічної інспекції Столичного округу, розробник планує видобувати руду відкритим способом, що давно не практикується у світі та неприпустимо, тому що має великий вплив на навколишнє середовище і населення. Окрім того, відсутні розрахунки економічної ефективності проєкту, адже в результаті його реалізації будуть втрачені чорноземи і 615 га лісу (насаджень різних вікових груп і видів дерев), що призведе до забруднення повітря та негативних наслідків для здоров’я людей, зростання рівня онкологічних захворювань, в тому числі внаслідок радіоактивного випромінювання руд, які будуть видобуватися.
По-третє, не зрозуміло, як здійснюватимуться заходи щодо утримання видобутої сировини, а зокрема піску, що має дуже дрібну фракцію. А отже актуальним є питання щодо можливого забруднення ним прилеглих сільськогосподарських земель і повітря тощо.
Під час наради присутні наголосили також, що екологічна ситуація в Білоцерківському районі і так несприятлива, а функціонування кар’єру може призвести і до зникнення населених пунктів. Саме тому присутні зупинилися на потребі залучення необхідних важелів впливу щодо вирішення питання розробки Тарасівського родовища циркон-рутил-ільменітових руд, наголосивши, що питання потребує конкретних оперативних дій, адже механізм уже запущений.
Зокрема на сьогодні потрібно акумулювати зусилля громад для підписання петиції на сайті Президента України №22/066586-еп щодо заборони видобувати відкритим способом над річкою Рось розсипних циркон-рутил-ільменітових руд і титану. Варто провести громадські слухання та ініціювати поновлення рішення суду, яке забороняло компанії здійснювати діяльність, адже воно наразі втратило чинність. Потрібно подавати до Міністерства екології та природних ресурсів відповідне звернення від органу місцевого самоврядування, фізичних осіб або громадських організацій, а ще ініціювати внесення змін до Закону України від 2011 року «Про затвердження загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року» та додатків до нього у частині питання, що передбачає фінансування робіт із розробки Тарасівського родовища за кошти державного бюджету, виключивши пункт про розробку родовища.
Отже, під час наради озвучили подальші кроки щодо вирішення питання: створення робочої групи за участю представників Білоцерківської міської та районної рад, Володарської районної ради, представників громадських організацій; підготовка звернення до всіх міських, районних, селищних, сільських рад, для яких таке питання є актуальним, а також розгляд і затвердження на сесії міської ради підготовленого звернення до Міністерства екології України, Кабінету Міністрів України, керівництва Київської області щодо видобування циркон-рутил-ільменітових руд ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія», яке містить низку вимог стосовно екологічних наслідків діяльності підприємства, дотримання законодавчих норм, вирішення питань організаційного та технічного характеру.

Володимир Шевченко, голова Білоцерківської районної ради

Санітарна зона від кар’єру має бути близько 1,5 км, проте на мапі, на якій вказано місце розташування кар’єру, вже не вказане с. Гайок (воно опинилося на території кар’єру), за 3-5 км знаходиться с. Фастівка, в інший бік – с. Тарасівка. Що буде з тими селами та їхніми мешканцями? На Київщині і так дуже погана екологічна ситуація, річка Рось перенавантажена, а тому не може бути на Білоцерківщині такого кар’єру, і ми все повинні зробити для цього.
 
 

 
Віктор Мисник, заступник голови Володарської районної ради
Мене цікавить питання рекультивації подібних кар’єрів, адже її, відверто, просто не роблять – це мертва територія.
Більше того, депутати Володарської райради ще у 2007 році розглядали це питання, робили запит на МОЗ України щодо роз’яснень впливу діяльності з видобування ільменіт-цирконієвих руд на Тарасівському родовищі на навколишнє середовище і здоров’я населення прилеглих територій. Вплив дуже негативний.