Газ – окремо, доставка – окремо

З січня 2020 року споживачі природного газу щомісяця отримуватимуть дві платіжки: на оплату за газ від ТОВ «Київоблгаззбут» та за послугу з його доставки від АТ «Київоблгаз». Чому так відбувається?

Людмила ПОЛЯХ

Розподіл плати за газ означає, що сума, яку сплачує абонент ТОВ «Київоблгаззбут» зменшується на вартість послуги розподілу, що надає АТ «Київоблгаз». 

Тариф на доставку у різних регіонах різний, відрізняється навіть у населених пунктах однієї області. Для АТ «Київоблгаз» тариф встановлено у розмірі –  0,936 грн за 1 м³ за місяць (з ПДВ) до 30 червня 2020 року. З 1 липня 2020 року – у розмірі 1,092 грн за 1 м куб. на місяць (з ПДВ).

Якщо споживач у 2020 році використав менше кубів, то за розподіл у наступному платитиме менше. Водночас доведеться платити за розподіл навіть за той період, коли абонент нічого не споживав, оскільки облгази обслуговують всі мережі щоденно. 

За послугу розподілу природного газу розраховуватися необхідно до 20-го числа поточного місяця. Сплачувати за розподіл можна наперед, одним платежем за квартал, пів року чи навіть рік. Так зменшаться витрати на комісії під час проведення платежів. Зокрема, це актуально для споживачів з газовою плитою або плитою та колонкою, де вартість оплати за послуги розподілу газу складає всього кілька гривень на місяць та може бути меншою за вартість банківської комісії. 

Якщо споживач відмовляється сплачувати за розподіл природного газу, то відповідно до умов Типового договору розподілу оператор ГРМ зобов’язаний припинити газопостачання до домоволодіння боржника. 


Ігор Савельєв, начальник Білоцерківського відділення АТ «Київоблгаз»

Ігорю Володимировичу, з січня білоцерківці почали отримувати квитанції за послуги з розподілу газу. Чому так?

– Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг  видала постанову №2080 від 07.10.2019, якою внесла зміни до трьох документів: Кодексу газорозподільних систем, Типового договору розподілу природного газу і Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу, розділивши оплату за природний газ на оплату за газ як товар, та оплату за послугу з його розподілу (доставки). Змінився і сам підхід до визначення величини потужності для споживачів природного газу – від приєднаної до замовленої. Замовлення потужності здійснюватиметься на основі статистичних даних обсягів споживання природного газу кожного споживача у минулих періодах. У 2020 році цей період становить з 1 жовтня 2018 року до 30 вересня 2019 року. 

Як вираховується вартість розподілу?

– Вартість доставки (розподілу) природного газу розраховується індивідуально для кожного споживача. Сума кубів газу, спожитого за рік (1 жовтня 2018 року до 30 вересня 2019 року включно), множиться на тариф на доставку. Результат ділиться на 12 рівних платежів, які виплачуються щомісячно впродовж року. У наступний газовий рік буде здійснено перерахунок. Відтак абонент сплачуватиме або більше, або менше, залежно від кількості спожитого у 2020 році газу. 

Якщо абонент не споживає газу упродовж 2020 року, то і не буде оплати за розподіл?

– У такому випадку нарахування проводяться по групах споживачів за нормами споживання. 

Тобто, якщо абонент знає, що не буде користуватися газом упродовж 2020 року, єдиний вихід, щоб  не сплачувати за розподіл газу у 2021 році лише один: написати заяву на від’єднання від газових мереж?

– Так, на повне від’єднання від газових мереж. Інакше абонент, навіть якщо він не спожив жодного куба газу упродовж 2020 року, вважається таким, що приєднаний до газових мереж, а відтак потужність за абонентом залишається.