Геннадій Дикий вважає звернення начальника поліції «брєдом»

На завершення позачергової 86 сесії БМР міський голова Геннадій Дикий назвав інформацію начальника Білоцерківського відділу поліції «брєдом». Таку бурхливу реакцію у мера спровокував виступ депутата БМР, голови профільної депутатської комісії Сергія Наконечного, до якого звернувся начальник поліції Сергій Ждан з проханням вирішити питання закупівлі на встановлення сучасного програмного забезпечення на відеокамери по місту замість програмного забезпечення фірми з російським походженням AXXON, який минулого року купила міська влада. Проте мер навіть не дав договорити Сергію Наконечному.

Людмила ПОЛЯХ

«З метою належного забезпечення порядку та безпеки громадян просить поліція до програми «SMART-СITY» включити фінансування заміни програмного забезпечення до відеокамер, тому що начальник поліції пише про те, що дане програмне забезпечення, яке ми…», - тільки й встиг сказати Сергій Наконечний.

«Послухайте, Сергій Павлович, …дуже добре, дуже добре… але там брєд написаний, я вам ще раз кажу. І я про це сказав начальнику поліції. Дякую питання за…сесія Білоцерківської міської ради закрита», - помітно нервуючи перебив виступ депутата мер Геннадій Дикий.

Чому ж так нервує мер? А ось чому.

Як виявилося, 16 грудня на засіданні постійної комісії з питань дотримання прав людини, законності, боротьби зі злочинністю, оборонної роботи, запобігання корупції, сприяння депутатській діяльності, етики та регламенту БМР депутати розглянули звернення Національної поліції України щодо заміни програмного забезпечення AXXON до відеокамер по місту на те, яке пропонує поліція.

До керівника депутатської комісії депутата Сергія Наконечного надійшло звернення поліції з таким текстом: «Проблемним питанням є походження програмного забезпечення AXXON, на якому побудована система відеоспостереження  Білоцерківської міської ради. За інформацією щодо використання даного програмного забезпечення російського походження , програмне забезпечення AXXON створює загрозу національній безпеці та державному кіберпростору. Саме тому необхідно винести дане питання на сесію міської ради для вирішення закупівлі та встановлення сучасного та захищеного програмного забезпечення», йдеться у повідомленні  начальника поліції Сергія Ждана.

На засіданні комісії виступив начальник управління зв’язку Головного управління Національної поліції України в Київській області Микола Коваленко. «У зв’язку з тим, що програмне забезпечення AXXON має російське походження, я би пропонував у подальшому його не розвивати, а використовувати його технічно-апаратну частину. Зараз вже збудована загальнообласна платформа Київської області. Вона може включити до себе 675 камер. На сьогодні підключено 299 камер. Я б пропонував підключитися до цієї платформи. Місту вигідно тим, що не треба купувати новий сервер, бо він обслуговується областю в цілому. Вузол відеозв’язку встановлюється на перехресті, на виїздах з міста або в інших місцях, де це потрібно, і на той же комп’ютер скидається відео з камер. Місто оплачує електроживлення і нове обладнання. Один відеовузол, до якого входить камера з розпізнаванням номерів та оглядова камера, коштують з установкою та програмуванням 70-75 тис. грн. Це місту дасть змогу бачити не лише ситуацію по місту, а й по області. До цієї платформи вже приєдналися Рокитно, Новопетрівці, Бровари», - сказав представник обласної поліції.

Депутати Володимир Бабенко та Сергій Наконечний задавали уточнюючі питання. Виявилося, що при існуючому софті російського походження AXXON поліція Білої Церкви бачить ситуацію лише у місті. При приєднанні до нової платформи  можна бачити пересування автомобіля по області. Також депутати попрохали місцеву поліцію вирахувати, скільки треба по місту поставити таких відеовузлів. 

«Цю тему я піднімав, у нас був лист від СБУ, що не можна це робити (встановлювати програмне забезпечення AXXON на відеокамери – прим. ред..), але у нас в місті отак все це робиться…Є одна думка того, хто очолює місту і не має сенсу йому щось пояснювати. А тепер нам спільно треба шукати вихід із ситуації, зрозуміти, скільки треба коштів на нове програмне забезпечення», - зауважив Володимир Бабенко.

Тобто навіть поліція звернула увагу на те, про що говорили місцеві журналісти та громадські організації. Зокрема, газета «Тиждень» та ТРК «Крокус» у своїх журналістських розслідування наголошували на тому, що продукція AXXON має російське походження. Незважаючи на те, що фірма має українську реєстрацію, а продукцію нібито виготовляє в Німеччині. «Заведення техніки для прослуховування вже стало буденною справою. Єдине, що треба при цьому – зашифрувати країну походження програми. Якщо це були російські засоби відеоспостереження, то зрозуміло, що ввезти їх в Україну надзвичайно вигідно через наших партнерів з Європейського Союзу, зокрема таких потужних розробників як Німеччина. У нас немає перестороги, що таке обладнання може бути використано проти України.  Більшість російських фірм мають іноземний капітал, умовно змінюючи власників. Росія не хоче втрачати наш ринок, тому продає рядову продукцію, приміром, через Казахстан, а високотехнологічну – через європейські ринки. Чому європейські країни на це йдуть? Тому що це бізнес, Росія витрачає багато грошей на такі схеми», - сказав у коментарі ТРК «Крокус» Микола Маломуж, голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.)

Попри всі застереження, міський голова Білої Церкви Геннадій Дикий у серпні 2017 року підписав договір з ТОВ «АкксонСофт» на встановлення програмного забезпечення для відеокамер по всьому місту в рамках програми «Безпечне місто».  Після чого до нашого міста приїхали представники партії «Національний корпус» з вимогою до мера розірвати цей договір. Мер не відреагував.

А тепер міський голова Геннадій Дикий помітно нервує та називає висновки поліції «брєдом». Можливо, побоюється, що встановивши програмне забезпечення, яке загрожує «національній безпеці та державному кіберпростору» він опиниться під прицільною увагою СБУ?