Гра наосліп, або у кого в рукаві козирний туз?

10 травня відбулося засідання правління Громадської ради при виконкомі м. Біла Церква, на якому радилися, як же тепер відреагувати на рішення про підвищення тарифу на проїзд до 6 грн, усупереч висновкам експертизи Громадської ради. Члени ради, які у більшості проігнорували засідання виконкому, висловили обурення маніпуляціями влади щодо громадської експертизи та вирішили просити міських депутатів скасувати рішення виконкому. Звісно, це хоча б якісь дії. Проте, як-то кажуть, дорога ложка до обіду.

Людмила Полях

Що було…

7 травня виконком БМР прийняв тариф на проїзд у маршрутках – 6 грн, у тролейбусі – 5 грн. Владні мужі не реагували на жодні аргументи: ані на висновки експертизи Громадської ради при виконкомі м. Біла Церква, згідно з документом тариф на проїзд підвищувати немає підстав, ані на висновки судового експерта, який аналізував документацію перевізників на замовлення ГО «Біла Церква Разом» та також дійшов висновку, що власники маршруток подають завищену вартість пального, шин, рівень відрахувань на амортизацію тощо. Більше того, виконком, підвищуючи тариф, обставив це так, ніби робить послугу громаді: знижує тариф із 7 до 6 грн і буцімто на підставі висновків Громадської ради. Хоча ще 18 березня член ради Вікторія Рудешко у сесійній залі звітувала про результати досліджень і заявила, що, за їхніми підрахунками, вартість проїзду у маршрутках має становити 5,059 грн.

Можливо, ситуація на виконкомі розгорталася б інакше, якби на засідання прийшли члени Громадської ради, адже це було позачергове засідання, на якому розглядалося лише одне питання – аналіз експертизи вартості проїзду у маршрутках, яку провела Громадська рада.

Багато хто у місті сподівався, що Громадська рада у повному складі з’явиться на засідання виконкому для захисту таких важливих для усіх містян результатів громадської експертизи. Врешті-решт, на кону стояло питання дієвості та ефективності цього громадського утворення. Та чомусь від ради було лише два представники. Один із них – Костянтин Бугайчук – як міг доводив владі, що тариф на проїзд немає сенсу підвищувати. А по завершенню засідання навіть спересердя заявив, що буде виходити зі складу Громадської ради та шукати інші способи примусити владу працювати на громаду.

…що буде…

Відтак 10 травня правління Громадської ради вирішило провести позачергове засідання. «Ми свою честь повинні відстояти. Ніде у нас у висновках не було вказано, що тариф має бути 6,08 грн. В експертизі написано, що 7 грн ми вважаємо економічно необґрунтованим, а тариф має залишатися таким як був. Якщо орган, який нас створив, так ставиться до нас, як представників громади, то мене таке ставлення не влаштовує. Ми повинні звернутися до міськради, щоб вони це рішення виконкому скасували. Треба подумати, чи можемо ми звернутися до суду», – висловив думку Костянтин Бугайчук.

«Рішення виконкому прийнято так, що якщо ми звернемося до суду, то після скасування цього рішення про так званий перехідний тариф у розмірі 6 грн автоматично вступить в дію рішення виконкому від 15 січня 2019 року про тариф у 7 грн. Жодним нормативним документом не визначено такий вид тарифів на перевезення як перехідний. Але це маніпулювання дозволяє виконкому відстояти інтереси перевізників», – додала Вікторія Рудешко.

Врешті-решт правління Громадської ради вирішило провести позачергове засідання ради 14 травня, на якому розглянули питання звернення до міськради з проханням скасувати два рішення виконкому про вартість проїзду в розмірі 7 та 6 грн.

…чим серце заспокоїться?

Хочеться помилятися, але ми переконані, що всі наступні дії Громадської ради ні до чого не приведуть. Депутатів міської ради контролюють ті ж самі олігархічні клани, що і членів виконкому. Тому сподіватися на якесь позитивне рішення, на нашу думку, марно.

Звісно, добре, що Громадська рада «прокинулася» та почала діяти. Проте, як то кажуть, пізно пити «Боржомі». До складу ради входять 23 представники різних громадських організацій міста. Громада сподівалася, що рада буде відстоювати інтереси містян. А з’ясувалося, що на вирішальне засідання виконкому прийшло аж два представники ради! Аргументи про те, що всі були зайняті на своїх роботах – не аргументи. Бо навіщо ж тоді було погоджуватися на роботу в Громадській раді, якщо немає часу? На противагу такій нерозторопності ради ГО «Біла Церква. Разом» не лише прийшла на засідання виконкому, а й закликала прийти всіх небайдужих мешканців міста. Більше того, голова ГО Микола Бабенко вже зазначив, що буде звертатися до суду з метою скасування рішення виконкому. «Це відвертий цинічний злочин з боку влади! На засіданні виконкому були порушені численні нормативно-правові акти, процедура прийняття регуляторних актів та законодавство України. Ми будемо звертатися до суду про скасування протиправного рішення виконавчого комітету. І найголовніше – ми в будь-якому випадку будемо доводити справу до кримінальної відповідальності», – пообіцяв Микола Бабенко.

Можливо, Громадській раді варто взяти приклад з ГО «Біла Церква. Разом» та об’єднати зусилля заради дійсного відстоювання інтересів білоцерківців, адже від простих звернень та обурень пересічним мешканцям, як то кажуть, ні холодно, ні жарко?


Галина Склярова, член Громадської ради

У випадку, коли скасування одного рішення виконкому автоматично вводить в дію інше щодо вартості проїзду на громадському транспорті, треба звернутися до депутатів міськради про скасування обох рішень. Давайте ми почуємо думку наших депутатів, адже вони також представляють громаду. І нам важливо почути: вони за підвищення тарифу чи проти. Адже відповідно до нашої експертизи і відповідно до висновку судового експерта економічно обґрунтований тариф – 5 грн. Також треба ініціювати Громадській раді спільно з міською радою провести слухання, на яких з’ясувати, а як же виконується програма розвитку комунального транспорту. Бо без цього ми із ситуації не вийдемо. Нас постійно будуть шантажувати.


Костянтин Бугайчук, член Громадської ради

Лише на зверненні до міськради ми не повинні зупинятися. Це нічого не дасть. Треба оформити проект рішення щодо скасування цих двох рішень виконкому про підвищення тарифу. Тоді всі побачать, хто є хто. Не треба маніпулювати. Не хочете брати до уваги нашу експертизу, так і скажіть. А то півзасідання виконкому розповідають, яка гарна Громадська рада, а потім затвердили тариф у 6 грн і заявили, що це наша ініціатива. Мер неодноразово казав, що КП «Тролейбусне управління» буде розвиватися та приносити прибуток, натомість вже в нього забрали останні маршрутки і чекають, поки зупиняться останні тролейбуси. Тоді тариф взагалі буде 15 грн.