Громадська радо, ти де?

Засідання виконкому БМР, яке відбулося 7 травня та на якому підвищили тариф на проїзд у маршрутках до 6 грн, продемонструвало ще одну вельми нехорошу тенденцію. І мова наразі не про те, що громадян спершу не хотіли пускати у залу засідань.

Людмила ПОЛЯХ

Мова про те, що новостворена Громадська рада при виконкомі м. Біла Церква, яка складається з 23 представників громадських організацій, на практиці, м’яко кажучи, виявилася не здатною захищати власну позицію. Не даремно ж на установчих зборах у листопаді 2018 року, де розглядалося питання обрання нового складу Громадської ради, мер Геннадій Дикий попросив майбутніх членів ради, щоб критика була конструктивною, а пропозиції «класними та позитивними». Адже, на думку мера, попередній склад Громадської ради не запропонував жодного проекту рішення, а була лише критика.

Очевидно попередній «незручний» для міського голови склад саме тоді вдалося замінити на дуже «зручний» та керований. Спершу Громадська рада взялася активно досліджувати економічну обґрунтованість підвищення вартості проїзду на маршрутках. 18 березня член ради Вікторія Рудешко у сесійній залі звітувала про результати досліджень і заявила, що, за їх підрахунками, вартість проїзду у маршрутках має становити 5,059 грн. Відтак Громадська рада рекомендувала скасувати рішення виконкому про підвищення тарифів до 7 грн. Але потім почалися президентські вибори.

За інформацією наших джерел, деякі політики в нашому місті, які зробили ставку на кандидата в президенти Володимира Зеленського, почали наполегливо просити членів Громадської ради не з’являтися до виконкому та не відстоювати свою позицію щодо вартості проїзду, адже під час другого туру виборів один із власників компанії-перевізника очолив штаб кандидата в президенти Володимира Зеленського.

Як наслідок, 17 квітня у Білій Церкві відбулося обговорення тарифів на проїзд у громадському транспорті та експертного висновку Громадської ради щодо вартості проїзду у закритому режимі, на якому вже не було члена ради Вікторії Рудешко, яка відповідала за це питання. Натомість з’явився член ради Костянтин Бугайчук, слова якого пізніше на сайті БМР перекрутили, подавши його позицію так, що нібито результати громадської експертизи носять рекомендаційний характер, адже проводилися без залучення відповідних фахівців і тому вони не можуть відображати економічно обґрунтований тариф.

За інформацією наших джерел, на засідання виконкому 7 травня членам Громадської ради також «рекомендували» не приходити. Хоча саме їх експертизу мали розглядати члени виконкому. Усі, включаючи членів Громадської ради, усвідомлювали ціну та важливість питання. Багато хто у місті сподівався, що Громадська рада у повному складі з’явиться на засідання виконкому для захисту таких важливих для усіх містян результатів громадської експертизи. Врешті-решт, на кону стояло питання дієвості та ефективності цього громадського утворення. Але…

У влади були свої плани. А саме, що за відсутності Громадської ради вдасться дуже швидко визнати експертизу такою, яка не заслуговує на увагу, бо проводилася непрофесіоналами. Але «договорняк» до кінця не вдався. На виконком все-таки прийшли члени Громадської ради Ігор Коча та Костянтин Бугайчук. Саме пан Бугайчук і виявився тим «останнім із могікан», який, як міг, у суперечці з членами виконкому та мером доводив, що тариф має лишатися на позначці 5 грн. Очевидно, саме такий не прогнозований розвиток подій, а також шалений опір ГО «Біла Церква Разом» та її лідера Миколи Бабенка змусили мера оголосити аж дві перерви під час засідання. Зрештою чиновники «придумали» варіант, як викрутитися та «проштовхнути» тариф у 6 гривень, відхиливши більшість пропозицій Громадської ради та ГО «Біла Церква Разом».

А що ж Громадська рада при виконкомі м. Біла Церква? Мовчки це проковтнула. Принаймні жодної заяви ані від голови ради Оксани Сахарової, ані від члена ради Вікторії Рудешко, яка займалася цим питанням, так ніхто і не побачив. Жодного виступу! Про судовий позов щодо спотворення результатів громадської експертизи вже й годі говорити! Повне мовчання…

Громадська радо, ти де?


Костянтин Бугайчук, член Громадської ради при виконкомі м. Біла Церква

Я в політиці не перший рік, але такого цинізму ще не бачив. Громадську експертизу провела Громадська рада, орган, створений при виконкомі. У рішенні Громадської ради було, що ми рекомендуємо залишити тариф у розмірі 5 грн, який є економічно обґрунтованим за нашими підрахунками. Але влада нахабно на камери, у присутності жителів міста почала брехати… При такому ставленні до Громадської ради, я не бачу сенсу в ній працювати. Буду виходити зі складу Громадської ради та шукати інші способи примусити владу працювати на громаду.

 


Павло Лаврусь, член Громадської ради, 2016-2018 рр

Громадська рада провела експертизу вартості проїзду, витративши багато зусиль, але потім чомусь відмовилися захищати результати експертизи перед мером та виконкомом, відмовившись прийти на засідання виконкому. Тим самим Громадська рада показала, що це дорадчий орган мера і виконкому, покликаний лише підтримувати дії влади. Я не бачу, що Громадська рада у нинішньому складі може бути тим органом, який щось корисне зробить для громади міста.

 


Віталій Блінов, громадський активіст

Голова Громадської ради є заступником директора комунального підприємства, на неї впливають, хотіла б вона того чи ні. Членами ради є працівники ТОВ «БілоцерківВода» – на них також мають вплив. Виходить, що Громадська рада, хоч залежна та провладна, прийняла рішення про обґрунтований тариф у 5 грн. Інше питання, що під час виконкому відбулася відверта маніпуляція цифрами, а міський голова в чергове показав, що не тримає свого слова. Адже на одному із попередніх виконкомів обіцяв, що тариф встановить такий, як порахує Громадська рада.

 


Ігор Коча, заступник голови Громадської ради при виконкомі м. Біла Церква

Члени Громадської ради комунікують через Вайбер, а тому напередодні Оксана Сахарова повідомила нам, що відбудеться засідання виконавчого комітету. Майже усі побачили це повідомлення, деякі відреагували, написали, що не зможуть бути. В результаті на виконком прийшли тільки двоє, чому не з’явилися інші, невідомо. Мені прикро, що Громадська рада не прийшла і не відстояла громадську експертизу, фактично рішення конкретного комітету, який очолює Костянтин Бугайчук. Чому на виконкомі не виступила голова Громадської ради мені також дивно.

10 травня повинно відбутися засідання правління Громадської ради, на якому, сподіваюся, решта членів правління підтримають мою ініціативу звернутися до міської ради про скасування рішення виконкому щодо підняття тарифу на проїзд у громадському транспорті до 6 грн.