Ірина Дога: «Наша мета – робити добро»

День працівника соціальної сфери цього року святкували 3 листопада. Це професійне свято у Білій Церкві відзначають працівники низки комунальних закладів міста, зокрема  КУ БМР «Територіальний центр надання соціальних послуг». З нагоди свята газета «Тиждень» поспілкувалася з директором установи Іриною Догою, яка розповіла про те, які послуги надає центр, як допомагають людям похилого віку на дому та безхатченкам.

Людмила Полях

Ірино Пантеліївно, розкажіть, будь ласка, які послуги надає міський територіальний центр?

– Працює чотири відділення: денного перебування (вивчення української, англійської та польської мов, хор «Берегиня», гурток «Золоті ручки», психологічний гурток, комп’ютерні курси, оздоровча фізкультура, йога, скандинавська ходьба; тел. 34-12-40), надання адресної натуральної та грошової допомоги (соціальне таксі, послуги перукаря, манікюрниці, швачки, взуттєвика, прибиральниці, прокат засобів реабілітації, гуманітарна допомога; тел. 34-12-33), соціальної допомоги вдома (допомога у веденні домашнього господарства, навчання навичкам самообслуговування, психологічна підтримка, оплата комунальних послуг, закупівля ліків, продуктів харчування; тел. 30-72-84); обліку бездомних осіб та осіб, звільнених з місць позбавлення волі (допомога в аналізі життєвої ситуації, оформленні документів, представництво інтересів, психологічна підтримка, сприяння в працевлаштуванні; тел. 30-71-83). Загалом територіальний центр надає 93 послуги.

Як би Ви оцінили якісь послуг терцентру?

– Оцінювати себе некоректно. Тому наведу такий приклад. 17 жовтня у Міністерстві соціальної політики України відбулася робоча нарада з доопрацювання проєкту Державного стандарту соціальної послуги натуральної допомоги. На зустрічі були присутні представники територіальних центрів із 4 областей України (Донецька, Луганська, Миколаївська та Київська). Наш центр виявився одним із кращих в  Україні за показниками роботи. Саме тому, відповідно до наказу Міністерства соціальної політики від 29.05.2019 року №832 на базі КУ БМР «Територіальний центр надання соціальних послуг» впродовж серпня-вересня проводили апробацію двох проєктів: державний стандарт соціальної послуги фізичного супроводу осіб з інвалідністю (порушення зору) та державний стандарт соціальної послуги натуральної допомоги. До цього додам, що ми працюємо у двох повністю відремонтованих та оснащених всім необхідним приміщеннях: по вул. Шевченка, 69 та вул. Стуса, 34. У майбутньому планується відкриття філії на масиві Леваневського.

Скільки людей обслуговує центр?

– Наразі на обліку перебуває 2087 клієнтів. З них 669 осіб відвідують відділення денного перебування, 740 осіб отримують натуральну допомогу, 635 громадян отримують соціальну допомогу на дому, також надаємо допомогу 43 безхатченкам. Серед тих, кому ми допомагаємо, 540 інвалідів І та ІІ груп.

Що потрібно для того, аби стати клієнтом терцентру?

– Звернутися в управління соціального захисту населення БМР, надати копію паспорта, ідентифікаційного коду, пенсійного посвідчення, а також посвідчення інваліда, якщо таке є.

Яку наразі допомогу надаєте людям на дому?

– Такої допомоги потребують люди похилого віку, яким вже важко самостійно прибирати квартиру, купувати ліки, продукти харчування, оплачувати комунальні послуги чи вирішувати якісь інші проблеми. Їм важко виходити з дому. Часто вони одинокі, але буває й таке, що рідні діти відмовилися від догляду за своїми батьками. Наші соціальні працівники допомагають їм у задоволенні щоденних потреб. Зараз я провідала таких клієнтів, щоб дізнатися, чи влаштовують їх наші послуги і чи потрібна ще якась допомога.

Приїжджаємо не з порожніми руками. Завдяки співпраці з отцем Миколою Гопайничем, настоятелем храму Покрови Божої Матері, ми можемо роздати продукти харчування таким громадянам, адже до церкви миряни на поминання рідних приносять продукти. Саме їх і передав отець Микола терцентру.

Також видаємо такій категорії громадян гуманітарну допомогу: памперси, біотуалети, інвалідні візочки, ходунки тощо. У цьому допомагає Микола Дашкевич, директор Міжнародної громадської організації «Відродження Чорнобиля».

Як центр допомагає безхатченкам і чи готові Ви до зимового сезону?

– Так, у нас є відділення, яке упродовж багатьох років займається такою категорією населення. Керівник відділення Раїса Довгаль поіменно їх знає. Інколи вони її навіть «мамою» називають. На базі центру діє пункт обігріву та гарячого харчування (загалом взимку у місті діятиме 18 таких пунктів), організовано прийом гуманітарної допомоги від населення для наповнення банків зимового одягу та взуття, затверджені графіки проведення соціальних патрулів по місту, які будуть виявляти безхатченків (їх буде 11, а на період різкого зниження температури повітря – 21).

Чи потрібен таким людям пункт, де вони могли б переночувати?

– Так, звичайно. На координаційній раді щодо захисту громадян похилого віку, осіб з інвалідністю, бездомних осіб та інших вразливих верств населення в осінньо-зимовий період домовилися, що коштом міського бюджету буде оплачуватися перебування, харчування, лікування таких людей  в міських лікарнях. Також нам закуплять великий намет, де працюватиме буржуйка, щоб там можна було зігрітися, поїсти, переночувати. Нам дуже допомагають релігійні організації. Ми перевіряємо тих, хто вийшов із місць позбавлення волі на наявність власного житла та допомагаємо, щоб це житло у них залишилося. На жаль, така категорія населення не завжди піддається соціалізації. Можна людину відмити, видати новий одяг, а на другий день вона вже знову на вулиці…

Які послуги найбільш цікаві вашим клієнтам відділення денного перебування?

– Дуже подобаються комп’ютерні курси, іноземні мови, йога. Людям поважного віку дуже важливо бути задіяними в соціумі, тримати руку на пульсі життя. Дуже люблять екскурсії.

Життя – цікава штука, ніколи не знаєш, як воно поверне і коли поверне. Я за те, щоб робити добро людині, незалежно від її віку, статі, поглядів. Соціальна допомога людям свідчить про рівень нашого суспільства і рівень держави у світі.