Ірина Коротка: «Новий коронавірус – шляхи передачі та варіанти захисту»

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила пандемію через спалах коронавірусної інфекції. Наразі відомо, що новий коронавірус передається краплинним і контактним шляхом від людини до людини. Цей вірус поширюється великими краплями при кашлю, чханні. Усі поверхні, на які ці краплі потрапляють, заразні протягом тижня.

Цей вірус має клітинні рецептори для клітин легень і клітин серцево-судинної системи. Тому перебіг хвороби залежить від імунітету людини, віку (переважно хворіють люди похилого віку, які мають хронічні хвороби легень, діабет, гіпертонічну хворобу). Діти хворіють менше. У більшості випадків дорослі заражають дітей. Серед маленьких дітей смертність нульова.

Основний шлях зараження – потрапляння через ніс, рот, очі з ваших рук. Тому краще одягати хірургічні маски, щоб не доторкатися до свого обличчя (ми несвідомо торкаємося свого обличчя до 90 раз на день).

Найпоширеніші симптоми при захворюванні на COVID-19 – це головний біль, лихоманка, кашель, чхання та утруднене дихання, у деяких випадках – діарея або кон’юнктивіт. Нежить не характерна для цього захворювання. 80 % людей переносять цю хворобу легко, 15 % – важче і потребують кисню і теж одужують, 5 % – потребують госпіталізації, штучної інкубації легень.

Лікування для 80 % людей – ізоляція вдома, провітрювання кімнати, консультування по телефону з лікарем, 20 % людей потребують кисню, який вони повинні отримати в лікарні.

Як пересічним громадянам запобігти інфекції?

  • Не торкайтеся до потенційно контамінованих вірусом поверхонь: дверних ручок, поручнів, ручок візків у супермаркетах, до тварин.
  • Ніяких рукостискань.
  • Не торкайтеся руками обличчя.
  • Часто і правильно мийте руки з милом. Тривалість процедури 20-40 секунд. Обов’язково потрібно мити руки після приходу з вулиці, перед прийомом їжі, після відвідування туалету.
  • Уникайте скупчення людей.

Використовуйте маску правильно:

  • вона має прикривати рот і ніс;
  • вона має щільно прилягати, без відступів по краях;
  • знімайте маску, щойно вона стала вологою, приблизно через 3-4 години;
  • не чіпайте зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовим антисептиком;
  • не використовуйте маску повторно.

Обробляйте руки спиртовими антисептиками, які містять 60-80 % спирту або 2-відсотковий хлоргексидин, коли повертаєтеся додому з вулиці. У середньому на одну обробку слід використовувати 3 мл розчину, а це 24-27 натискань кишеньковим диспейсером, просто наливайте його в долоню. У разі частого використання антисептика застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин на шкірі. Контролюйте доступ маленьких дітей до антисептиків (вони містять спирт і токсичні для прийому всередину).

Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря. Якщо потрібно, запишіться на прийом і прийдіть у чітко зазначений час до амбулаторії. Витримуйте дистанцію більше 1 м до інших людей.

Пам’ятайте! БАДи та гомеопатія не здатні захистити від нового коронавірусу, імуномодулятори призначає тільки лікар у разі потреби. Неефективні також цибуля та часник; алкоголь навпаки пригнічує імунну систему та послабляє організм, ускладнюючи процес боротьби з вірусом та видужання.

Збалансовано харчуйтеся.

Пийте достатньо рідини.

Ведіть здоровий спосіб життя.

Подбайте про достатню кількість сну.

Не споживайте сирих чи недостатньо оброблених продуктів тваринного походження.

Будьте здорові!

Сімейний лікар амбулаторії загальної практики-сімейної медицини № 2

Ірина Коротка