Ірина Назаренко: «НСЗУ не підписала з нами договір на лікування хворих з 1 квітня»

Наразі світ переживає складні часи у зв’язку з поширення вірусу COVID-19. Тому про всі інші недуги ми якось призабули. Хоча в Україні з 1995 року триває епідемія туберкульозу, який значно довше і тяжче лікується, ніж нинішній вірус. І ситуація з кожним роком тільки погіршується.

Людмила ПОЛЯХ

Газета «Тиждень» напередодні 24 березня – Всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульоз, поспілкувалася з Іриною Назаренко, завідуючою фтизіатричним відділенням міської лікарні № 3 про те, скільки хворих в Білій Церкві та як їх будуть надалі лікувати, враховуючи проведення медичної реформи.

– Ірино Володимирівно, яка наразі ситуація із захворюваністю по Білій Церкві на туберкульоз?

– Ситуація із захворюваністю складна і неоднозначна. За 2019 рік у Білій Церкві виявлено нових хворих – 107 осіб. Із них 6 – підлітків і 2 дітей. У 2018 році було 99 хворих. Отже бачимо ріст захворюваності. При цьому з 107 осіб – бацилярних хворих, тобто тих, хто виділяє палочку Коха в повітря, – 58 осіб, тобто 62 %. Хворих із запущеною формою – 27 (29 %), з ко-інфекцією (туберкульоз + ВІЛ) – 26 осіб (24 %). Серед цих 107 хворих – 67 чоловіків і 40 жінок. У чоловіків активна форма хвороби трапляється частіше. Такий розподіл по статі був і в 2018 році, що свідчить про більш неуважне ставлення чоловіків до свого здоров’я та більший відсоток курців саме серед чоловічої статі. Також у 60 % хворих виявилося, що збудник не чутливий до ліків, тобто лікування буде тривали до 2 років.

– За вашими даними збільшилася кількість дитячої та підліткової захворюваності. Де діти підхоплюють недугу?

– 80 % дітей заразилися від батьків, адже проживають у неблагополучних родинах, але є і такі, які живуть у цілком нормальних сім’ях, проте часто хворіли пневмоніями, які не піддавалися лікуванню. Після проведення діагностики виявилося, що такі діти мають туберкульоз.

– На якому рівні проведення туберкулінодіагностики серед дітей?

– Це велика проблема. Наразі лише 26 % дітей проходять пробу Манту. Решта дітей такою діагностикою неохоплені. Особливо велика проблема по МЦПМСД № 2, де з липня 2019 року не зроблено жодної проби Манту дітям! Вони чомусь не закуповують за власні кошти туберкулін. Але саме серед дітей визначається багато тих, хто має гіперергічну (сильно виражену) реакцію, таких дітей ми беремо на диспансерний облік. Якщо не вжити швидких заходів такі діти значно швидше захворіють на туберкульоз.

– Скільки наразі хворих на активну форму туберкульозу в Білій Церкві?

– Таких осіб 117. Лікуються вони в різних закладах, не тільки в нашому білоцерківському диспансері, а й в обласному, а також в Інституті фтизіатрії на пульмонології ім. Ф. Г. Яновського.

За минулий рік проліковано у фтизіатричному відділенні міської лікарні № 3 142 хворих, зараз лікується 52 особи амбулаторно, вони приходять в наш ДОТ-кабінет і отримують ліки під контролем лікаря. Також частина хворих отримує ліки під контролем лікарів МЦПМСД № 1, МЦПМСД № 2 і Червоного Хреста.

– Минулого разу, а це був вересень 2018 року, коли ми з вами спілкувалися, ви зазначили, що вашому відділенні дуже потрібен для діагностики апарат КТ. Чи закупили такий апарат?

– Ні, не закупили. Як і раніше управління охорони здоров’я БМР видає хворим талони з 50-відсотковою знижкою вартості для КТ-обстеження у приватних організаціях на базі міської лікарні № 1 та міської лікарні № 2.

– Скажіть, будь ласка, в рамках медичної реформи як далі будуть лікуватися хворі на туберкульоз?

– Можу повідомити неприємну новину. На жаль, з туберкульозною службою при міській лікарні № 3 Національна служба здоров’я України не підписала договору, хоча ми виконали їх вимоги. Чому? Нам не пояснили. Як ми будемо лікувати хворих з 1 квітня 2020 року наразі не знаємо. Міська влада припиняє з цієї дати фінансування нашої роботи.