Кошовий отаман Яким Богуш: відродження історії

«Історія пишеться за сценарієм правлячої верхівки», – стверджував український письменник і афорист Юрій Рибников. І з ним важко не погодитися, адже в історії України було багато подій і постатей, про які воліли не просто мовчати – плановано стирали будь-яке згадування.

Лада ЗАВІРУХА

Про визначну подію у справі відродження історії України – встановлення пам’ятного знаку, хреста кошовому отаману Якиму Богушу – розповів «Тиждень» ре конструктор козацьких традицій, директор телеканалу «Крокус»  Денис Богуш.

– Ясна річ, що у часи СРСР і Російської імперії оповідей про наказного кошового отамана запорізького козацтва Якима Богуша, який під час руйнування росіянами Чортомлицької Січі зміг зберегти частину козацтва, потім створив Олешківську Січ (на південь від впадіння Інгулу в Дніпро), вів перемовини із шведським королем Карлом XII і закликав його знову підняти прапор боротьби з росіянами, не могло бути в принципі. І тим більше, не оприлюднювалося жодних пам’яток, – стверджує Денис Богуш. – Проте наразі, завдячуючи небайдужим людям і цілим спільнотам, відбувається відродження української історії та традицій. 28 вересня козаки Херсонщини, які по краплинах збирають історію рідного краю, на моє замовлення встановили хрест кошовому отаману Якиму Богушу.

Подія відбулася в рамках проведення краєзнавчого круглого столу «Українські козаки як фактор державотворення та туристичний бренд», присвяченого 310-й річниці заснування Кам’янської Січі. Хрест встановлений у Херсонській області Бериславському районі, в селі Республіканець, на території Національного природного парку «Кам’янська Січ», який є філією заповідника Хортиця.

Я хочу особисто подякувати Олегу Синаєву, завдяки якому все це стало можливим. Адже і козацька наука, і Спас, бойовий гопак, і характерництво, і писанкарство, і вишиванка – це перлини не лише нашої, світової історії та культури. Я впевнений, це дуже важливо, що наступні покоління пам’ятатимуть, що вони козацького роду! – підсумовує Денис Богуш.

Дійсно, така подія та подібні важливі у сучасній Україні, адже, перефразовуючи українського класика, лише той, хто пам’ятає минуле, має майбутнє!