Костянтин Євтушенко: «Win Win Show» – це шанс для кожного вийти на якісно новий рівень»

Нещодавно на телеканалі «Крокус» стартував цікавий проєкт про підприємництво – «Win Win Show». «Тиждень» зустрівся з одним із його співведучих Костянтином Євтушенком, щоб розпитати, у чому особливості «безпрограшного» шоу і де шукати «win-win».

Лада ЗАВІРУХА

– Формат «шоу» – це про розваги, перш за все. Але «Win Win Show» не просто розважає, а є джерелом порад для підприємців-початківців, і не лише для них. Костянтине, чому був обраний саме такий формат, і наскільки подібні проєкти потрібні українському глядачеві наразі?

– У вашому питанні поняття «шоу» девальвоване, на кшталт «шоу» – це ж не про знання… І ми це розуміли, як і те, що в Україні немає культури підприємництва, а це означає, що немає знань про те, які ризики воно має, як бути підприємцем тощо. І от ми взяли на себе завдання донести такі знання до широкої аудиторії.

Проте ми не були першими, адже сьогодні світ дуже відкритий – найкращі університети планети, такі як Гарвард чи Стенфорд, виклали на загал свої лекції, а це значить, що будь-хто може зайти на YouTube чи якийсь освітній ресурс і подивитися їх. Проте, за статистикою переглядів у тому ж YouTube дуже мало людей дивляться такі відео. Здавалося б, варто приділити самоосвіті певний час, щоб мати в арсеналі найкращі теоретичні знання, які є на планеті, проте у таких відео в середньому до 10 тис. переглядів.

– Чому, на вашу думку?

– Тому що це складно, а люди у більшості люблять і головне, сприймають знання, коли вони подані просто. Нам потрібно було зробити так, щоб освітній контент був простим, цікавим і таким, який би міг приносити користь широкій аудиторії. Ось так і народився формат «Win Win Show».

Від шоу тут певний алгоритм подачі матеріалу, і хоча у нас є сценарій, багато моментів імпровізаційних, а учасників ми не підбирали за певним форматом, щоб хтось дратував глядача, інший подобався йому – все чесно і прозоро, як у житті. Ми просто хотіли подивитися, як такий формат зайде людям, чи буде він цікавим.

Тому «Win Win Show» – це не зовсім шоу і не зовсім YouTube-формат, адже ми намагаємося робити дуже якісну картинку, з великою щільністю контенту (співвідношення кількості відзнятого матеріалу до кількості ефірного, наприклад, для YouTube нормально відзняти 40 хвилин і показати 20 із них, ми відзнімали декілька десятків годин матеріалу, щоб зробити 40-хвилинну серію). Отже шоу до певної міри експеримент.

– Чому шоу з’явилося саме на YouTube?

– Ми розуміли, що сьогодні він виграє у всіх інших форматів, і у телебачення зокрема, адже усі ті програми, які ми хочемо подивитися по телевізору ми можемо загуглити чи знайти у YouTube та подивитися тоді, коли нам зручно. Саме тому ми вирішили піти у новітні канали комунікації.

– Костянтине, з тієї інформації, що доступна в Інтернеті, автором шоу є підприємець і засновник UFuture Василь Хмельницький. Ви із Владом Ноздрачовим лише співведучі чи і співавтори проєкту?

– Василь Іванович – завжди генератор ідей, різноманітних. При цьому він оточує себе досить талановитими людьми, але він серед них лідер. Він генерує ідею, а вся команда думає над тим, як її втілити у життя. Адже ідея без виконання не працює.

Звичайно, коли ми плануємо певний епізод, усі беремо участь в обговоренні. Більше того, це культура спілкування всієї компанії, і якщо говорити про бізнес, то у нас абсолютно толерується думка іншого і головне – помилки.

– Та невже…

– Так, зазвичай, для культури українського підприємництва не притаманно розглядати помилку як досвід. Вважається, якщо ти зробив помилку, то ти невдаха, з тобою не хочуть мати справу. Але ми до цього ставимося і в бізнесі, і в повсякденному житті, і в шоу як до досвіду – робимо висновки і рухаємося далі.

– Василь Хмельницький відразу запропонував вам участь у шоу?

– Я був долучений до шоу з початку планування, і в нас було кілька варіантів ведучих. Наприклад, один із них передбачав когось із команди управління і когось із селебріті – зірки, відомої українській публіці, можливо, щоб дотриматися гендерної рівності, навіть жінки. Проте потім ми подумали, якщо шоу про підприємництво, хочеться розповідати про досвід. Подейкують, що Василь Іванович провів кастинг, хто мав розділити із ним роль ведучого, але насправді він провів його дуже давно: коли ми потрапили на роботу у його команду UFuture. У результаті вийшло так, як наразі є – Василь Іванович головний, Влад Ноздрачов талановитий маркетолог, а я відповідаю за управлінські процеси, і в UNIT.Сity також.

– Із якимись труднощами стикалися під час зйомок?

– Якщо відверто, це для нас експеримент, але не в цьому проблема. Найскладніше знайти час на зйомку, сфокусуватися лише на тому, що робимо, а це значить, на певний час бути поза мережами, будь-якими. Одним словом, це значить глибоке занурення у знімальний процес без контактів із зовнішнім світом.

– На вашу думку, вдається?

– Хочеться вірити, що продукт, який ми робимо, є цінним – не в матеріальному сенсі, а тому що він формує культуру підприємництва, популяризує його, демонструє, що бути підприємцем дуже класно, це певна доля незалежності… Проте водночас це і великий ризик, який управляється саме за рахунок підприємницьких рис, про які ми дуже багато говоримо у шоу, які розкриваємо під час виконання завдань і обов’язково коментуємо.

Звичайно, показовою у визначенні цінності шоу, є реакція глядачів, кількість наших підписників і переглядів на YouTube-каналі – сьогодні їх більше 200 тис.

– І це досить хороший результат, як на мене. Костянтине, хто бачив шоу, зрозуміє запитання, чому ви обрали для себе «амплуа» «добрий поліцейський»? Це також елемент шоу?

– Я нічого не обирав. Насправді ми в команді такими і є, мені легко знайти позитив у будь-якій негативній ситуації, та й по життю я намагаюся фокусуватися на речах, які дають досвід.

Я добрий і позитивний – усі, хто мене знають, точно це підтвердять. Водночас я намагаюся бути справедливим, і якщо щось пішло не так, я про це скажу – це також культура, у якій ми живемо, ми про все говоримо правдиво.

До речі, у нас в команді часто бувають несхожі думки, іноді дуже різні – і це фантастично, тому що коли поруч багато людей, які думають по-різному, це дає можливість побачити картинку ширше. І це дуже допомагало у роботі над шоу.

– У перших двох серіях шоу відбувався кастинг серед охочих позмагатися за «smart money» від Василя Хмельницького. Коли ви робили вибір, що було визначальним: досвід, цікава ідея чи вміння учасника подати себе?

– Насамперед, усі претенденти на участь у шоу дійсно є підприємцями, усі їхні бізнеси працюючі, навіть якщо ідея здається глядачу якоюсь сумнівною чи дивакуватою. І в цьому особливість шоу – кожен може впізнати себе, навіть іноді зрозуміти, у чому дивність ідеї і що можна зробити для її поліпшення у рамках реалізації.

Я радий, що у нас були такі різні люди, звичайно, ми кожному намагалися дати пораду або рекомендацію. І мені шкода, що багато із відзнятого матеріалу не ввійшло в остаточний варіант двох перших випусків. Ми показали близько 15 кейсів, із яких взяли 9, а було більше 50, і кожен по-справжньому цікавий.

З приводу того, що важливо під час кастингу.

Ви знаєте, насправді в усьому світі ідея сама по собі нічого не варта – дуже важливо, як ти її реалізуєш. І тут спостерігається кореляція: цікава людина, така ж команда, яка з нею працює, відповідно, цікава ідея і реалізація. Це спостерігається практично завжди.

На кастингу ми обрали ті кейси, які підходили нам одразу за кількома параметрами: хороша команда, цікава ідея, розуміння бізнес-процесів, але найважливіше учасник мав чітко знати, що йому потрібно.

– Усе це добре, проте Ірина Білик прийшла до вас лише з ідеєю, але ви її підтримали і взяли у шоу під власну відповідальність. Чому?

– Хороший підприємець має бачити тренд, а Ірина презентувала ідею, яка поступово стає трендом у світі. Адже у 5-річній перспективі Європа точно заборонить всі пластикові пакети в супермаркетах. Я багато подорожую і вже це бачу.

Отже, Іра знайшла класний тренд, але підійшла до нього не з точки зору бізнесу, а своїх екологічних переконань. Її задача не заробити гроші, а потім зберігати природу, її завдання робити це відразу.

Коли я приймав рішення залучити Ірину Білик у проєкт, я мав на меті показати, що у неї насправді багатомільярдний тренд, але підприємництво потрібно підтягувати. При цьому в усіх завданнях вона показувала себе не як підприємець, у неї інші цінності, і показати це також задача шоу. Насправді Ірі потрібно повчитися, і тоді вона зможе реалізувати свою ідею значно краще.

– Ви робили припущення щодо переможця і чи виправдалися вони?

– Насамперед, насправді ми хотіли взяти 10 учасників, але не знайшли однієї ідеї, яка б достойно виглядала в рамках шоу.

Я особисто думав, що Макс («Окуляри») може бути людиною, яка легко переможе в шоу, тому що у нього насправді унікальна ідея – створювати окуляри із кавового жмиху. І тут була моя пастка – ідея класна, але сам Макс демонстрував нестабільність у виконанні завдань. Я не думаю, що це правильно, тому що його ідея дуже швидко мультиплікується, будь-хто може зробити подібне. Коли ти перший, відчуваєш, що особливий, але насправді тут і є вузьке місце. Адже, повторюся, ідея має велике значення, але найважливіше – її реалізація та команда, яка втілює її у життя. Я б на його місці витратив більше ресурсу, щоб побути у шоу якомога довше, навчитися, поспілкуватися із Василем Івановичем і придумати способи, як можна із ідеї зробити справжній бізнес – великий, який би було важко повторити.

– Хто із учасників шоу, на вашу думку, виконував завдання найкраще?

– Насправді все залежало від особистості самого учасника як і в житті, і в бізнесі зокрема. Завдання не має значення, адже те, як ви до нього підходите, означає, наскільки успішними ви можете бути. Тому що базові підприємницькі риси – не боятися, ризикувати, працювати наполегливо, готуватися, залучати партнерів, аналізувати.

Я думаю, що Макс («Лампочка») чудово відчував ці речі, тому що у будь-якому із завдань мав хороший результат і заробляв досить солідні гроші. Він точно буде успішним, але на початку в ідею його бізнесу я вірив найменше, ніж в нього. Діма («Вірьовка») – дуже цікавий, тому що належить до тієї категорії людей, яким все дістається через величезну працю, навіть якщо іншим це дається легко, але він все одно отримує позитивний результат.

Тетяна («Молочниця») надзвичайно виросла в рамках шоу, отримала масу знань. Отже, кожен взяв щось своє, а ми зробили висновки для себе і зрозуміли, що людині, щоб стати підприємцем, потрібно мати певний набір якостей характеру, про які тут йшлося, і робити із такої людини підприємця дуже просто, і це вже наша задача.

– Яким був ваш «win»?

– Насправді ми отримали дуже багато. Усі наші бізнеси мають вплив на підприємництво у межах України, головне – ми намагаємося робити бізнес на довгострокову перспективу, а для цього нам важливо мати культуру людей довкола, які розуміють, чому це важливо. І ми формуємо цю культуру через шоу, школу і акселератори – ми всюди намагаємося залучити якомога більше людей, щоб вони зацікавилися ідеєю підприємництва.

Перший «win» – це те, що шоу стало цікавим, і люди почали думати про підприємництво трішки по-іншому.

Другий – ми зробили хороший промоушн для нашої інфраструктури, адже для нас важливо, щоб про нас знали, залучалися до наших проєктів і пропонували свої ідеї.

Третій – це і для нас величезний досвід – оптимізації часу, поводження у нестандартних умовах.

– Звідки ідеї завдань у кожній серії?

– Над шоу працює досить велика команда, звичайно, кожен може запропонувати свою ідею або її частину. Проте є група людей, яка займається винятково генеруванням ідей, а ми приєднуємося, на щось даємо добро, щось відкидаємо.

Але основна наша задача – розповісти про те, що є поруч. Наприклад, кожен може приїхати в UNIT.Сity або в Білу Церкву, в ІП «Біла Церква» і подивитися на нього як на точку росту економіки. Ми просто хотіли показати на загал реальні можливості для розвитку бізнесу, які існують довкола. Також це була нагода для нас подивитися, чи 100-відсотково ми самі використовуємо наші можливості.

Перший сезон був побудований у рамках нашої групи, але (і це секрет, який я спеціально розкриваю для білоцерківців) у нас є кілька ідей, і вони можуть бути реалізовані в другому сезоні, коли ми будемо долучати інших відомих бізнесменів, з їхніми підприємствами та завданнями, які стосуються саме їхнього бізнесу.

Ви моніторили, хто є глядачем «Win Win Show»? Вдалося зробити шоу для підприємців?

– Насправді, коли ми розпочинали, то передбачали, що нашим глядачем буде саме підприємець, тобто та категорія, яка буде брати для себе корисні поради. А вийшло так, що наш глядач – це люди, які хочуть бути підприємцями, їм важливо зрозуміти, з чим доведеться стикнутися у підприємництві. І це, згідно із коментарями, які вони залишають у YouTube, зовсім різні люди, у частини ідеї, які важко реалізувати, а частина має досить тверезе бачення бізнес-процесів. Я думаю, що ми врахуємо такі фактори у подальших зйомках і будемо більш прицільно ставитися до порад і теорії саме для тієї категорії людей, які хочуть бути підприємцями.

– Хто знімав «Win Win Show»? Це українська компанія? Здається, що ні…

– Шкода, що ми так недооцінюємо українця… Насправді, шоу знімала вітчизняна компанія, дуже талановиті молоді люди. Вони мали досвід реалізації відеоконтенту для телебачення, і тому у шоу знову ж таки є багато речей нестандартних для YouTube.

– Ми вже декілька разів підходили до запитання, але все ж таки – другий сезон буде?

– Поки що нічого не можу обіцяти, але точно знаю, якщо наважимося його знімати, то він буде іншим. Про нас уже говорять, а тому люди, які мають свої маленькі виробництва, у наступному сезоні точно будуть із нами, і це буде цікаво, адже це будуть підприємці дещо іншого рівня, достатньо сильні.