Круглий стіл «Влада - громада». Мер діалог проігнорував

13 листопада в медіа-центрі ТРК «Крокус» відбувся круглий стіл «Побудова ефективного діалогу «Влада-громада»: проблеми та шляхи вирішення». Ініціаторами його проведення виступили ТРК «Крокус», суспільно-політичне видання «Тиждень. Біла Церква», Білоцерківська міська організація Партії економічного відродження України, Білоцерківська організація політичної партії «Народний Рух України». Вперше вдалося консолідувати довкола обговорення нагальних питань міста депутатів різних політичних сил і громадських активістів.

Людмила ПОЛЯХ, Лада ЗАВІРУХА

Сьогодні наша держава стоїть на шляху впровадження загальноєвропейських цінностей і розвитку демократичного суспільства. Для того, щоб досягти цього, на думку багатьох експертів і політиків, необхідно вибудовувати чіткий і конструктивний діалог між владою та громадою. Саме тоді, коли верхи безпосередньо будуть знати про проблеми низів, а пересічні громадяни розумітимуть кроки влади, можливий повноцінний розвиток держави.

Не стоїть осторонь цих процесів і Біла Церква. У місті за останні роки відбулося чимало змін. Та чи можна назвати їх ефективними та дієвими? Чи чує влада Білої Церкви голос своєї громади, чи готова втілювати в життя дійсно потрібні білоцерківцям зміни? Чи на те, що потрібно містянам, витрачають кошти бюджету міста? Чому мер ігнорує місцеві ЗМІ? Ці та інші питання лягли в основу дискусії учасників круглого столу.

Ключовим питанням зустрічі став аналіз звіту міського голови Геннадія Дикого, який відбувся напередодні в мікрорайонах міста. На жаль, офіційно запрошений на зустріч мер не з’явився. Не прийшли і його представники. Учасники круглого столу зазначили, що сьогодні у місті відбувається нераціональний розподіл міського бюджету. Кошти, перш за все, спрямовуються на ті роботи, які видно відразу, і вони сприяють зростанню рейтингу міського голови. Натомість відсутнє дієве фінансування соціальних програм, медицина міста не отримує сучасного медичного обладнання, галузі культури, спорту та освіти фінансуються лише по захищених статтях (зарплата та комунальні послуги), проте не отримують гроші на розвиток та оновлення. Капітальні ремонти будинків відбуваються переважно за рахунок мешканців, а тому перебувають у занедбаному стані.

Також одним із ключових питань круглого столу стало обговорення можливості громади міста впливати на владу для вирішення проблемних питань та ефективного розподілу коштів місцевого бюджету. Учасники круглого столу зазначили, що сьогодні міській владі чомусь невигідно мати громаду з активною життєвою позицією. Ініціативи Громадської ради ігнорували, а тому ввійти до нового складу ради висловило бажання вкрай мало громадських організацій. Натомість робляться усі можливі кроки, щоб зробити громадську думку керованою.

І, насамкінець, учасники обговорили питання прозорості міської влади в частині спілкування міського голови і чиновників з місцевими журналістами. Журналісти та громадські активісти зазначили, що питання свободи слова у місті сьогодні перебуває на рівні феодального права. Міський голова особисто вирішує з ким спілкуватися, на які запитання відповідати, не проводить прес-конференцій, ввів заборону на спілкування працівників відділів та управлінь із журналістами без його особистого дозволу. Депутати Білоцерківської міськради додали, що їхні письмові запити також ігнорують, а відповідь надходить лише після того, як депутат безпосередньо звернеться до мера із скаргою.

Логічним завершенням круглого столу стало прийняття резолюції, якою передбачено створення робочої групи для розробки альтернативного плану соціально-економічного розвитку міста, що врахує потреби усіх верств населення міста. Також учасники круглого столу підтримали пропозицію щодо звернення до уповноваженого ВР з прав людини щодо ситуації зі свободою слова та численними випадками порушення прав журналістів у нашому місті.

Уже незабаром очікується перше засідання робочої групи, на результати роботи якої усі учасники покладають великі надії. Деталі проведення круглого столу читайте в наступному номері.


Людмила Полях, кореспондент «Тиждень. Біла Церква»

На жаль, у нашому місті, попри декларацію  прозорості влади, склалася дивна ситуація. З січня міський голова Геннадій Дикий не провів жодної прес-конференції. Журналістам, аби отримати інформацію та точку зору влади, доводиться писати запити. Проте на них відповідь надходить невчасно. Так, 17 квітня ми звернулися до відділу капбудівництва БМР. Лише 15 травня отримали відповідь, що всю інформацію шукайте в системі Prozorro. 1 червня  ми зверталися в управління містобудування та архітектури за статистичною інформацією. Начальниця не знайшла нашого запиту. Довелося писати ще один і вже на ім’я міського голови. У неформальній розмові Сніжана Павлова заявила, що без дозволу мера коментувати нічого не буде. Запитували Геннадія Дикого про те, скільки у місті закладів з продажу алкоголю. Відповідь отримали через півтора місяці. І це лише три приклади. Тому за підсумками круглого столу вирішили звернутися до уповноваженого ВР з прав людини з проханням відреагувати на те, як міська влада відповідає журналістам.


Василь Савчук, депутат Білоцерківської міської ради

Попри певні позитиви роботи міського голови, варто зауважити на речі, не помітні на перший погляд, але їх ігнорування може призвести до зупинення розвитку міста. Під час моєї каденції була домовленість із заступниками запускати кожного року новий об’єкт соціального значення – дитячу поліклініку чи садочок, «Льодову арену», стадіон на Піщаному тощо. А на сьогодні цього немає, більше того, і не буде у найближчій перспективі, тому що земельні ділянки під це не виділяли, немає проектів. А сьогодні потрібно думати про перспективу і розвиток міста. Тим більше і кошти дозволяють, адже три роки тому бюджет розвитку міста був 30 млн грн, а на сьогодні 300 млн грн. У десять разів більше! Водночас, якщо візьмемо департамент житлово-комунального господарства, то на нього відраховують нині не 800 тис. на рік, а 80 млн. А от на капітальні ремонти житлового фонду міста виділяють рекордно низькі суми. А це неправильно! Особливо у нинішніх економічних умовах постійного підвищення цін на енергоносії, тарифи і послуги.


Олександр Крамар, голова ГО «Команда розвитку Київщини»

У 2016 році був підписаний важливий для міста документ – «Стратегія розвитку Білої Церкви до 2025 року», одним із напрямів якого був розвиток громадянського суспільства і створення Громадської ради. Тоді взяти участь у роботі ради висловило бажання 90 осіб, членами ради стало лише 35. Ми думали, що дійсно зможемо допомогти в реалізації Стратегії, впливати на владу, розвивати місто разом. Громадська рада була ефективною, інтенсивно працювала, проте міська влада нас просто не чула, а всі ідеї гинули, не знаходячи втілення. У цьому році повинно було зібратися друге скликання Громадської ради, але наразі документи подало менше 30 осіб, отже, тепер навіть і рейтингового голосування проводити не потрібно. Люди зневірені, бо влада їх не чує!