Лічильник через суд

Білоцерківці  через суд примушують газовиків ставити квартирні лічильники на газ. Суди підтримують позови споживачів газу. Про свій досвід успішно виграних справ розповів газеті «Тиждень» мешканець будинку Олександрійський бульвар, 79 Анатолій Чумак. 

Людмила ПОЛЯХ

До 1 січня 2016 року по всій державі мали встановити лічильники у тих квартирах, де є не лише газова плита, а й колонка. Це було зроблено. Надалі держава підрахувала витрати і зрозуміла, що встановлювати власним коштом лічильники у квартирах, де є лише газова плита, невигідно. Тому з березня 2014 року встановлювали лічильники в дуже невеликій кількості. А в 2016 році почали ставити один лічильник на весь будинок. Так тривало до грудня 2017 року. Газовики вирішили, що у ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» відсутня деталізація про те, які встановлювати лічильники: індивідуальні поквартирно чи один на весь будинок. Тому Верховна Рада України у грудні 2017 року нарешті внесла ясність в закон і зобов’язала встановлювали лише поквартирні лічильники. Тим не менше, газопостачальники відмовляють у встановленні таких приладів обліку в тих будинках, де вже є загальнобудинковий прилад обліку газу. 

Центральна влада мала намір угамувати норов газовиків. У лютому 2019 року Кабінет міністрів України доручив НАК «Нафтогаз України» встановити газові лічильники у кожному домогосподарстві. Тодішній прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що установка безкоштовних лічильників повинна пройти в мінімальні терміни. Витрати на встановлення лічильників мали бути враховані у фінансовому плані «Нафтогазу» на 2019 рік. Рішення уряду підтримала і Національна комісія з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Проте лічильники у квартиру споживачі чекають й досі.

Щоправда, не всі пасивно чекають. Є такі, що вже звернулися до суду та відсудили власне право на безкоштовний квартирний прилад обліку газу. Зокрема, мешканці будинку 79 по Олександрійському бульвару. Їм у листопаді 2016 року поставили загальнобудинковий лічильник газу. Водночас ніхто не просив дозволу ОСББ на монтажні роботи лічильника. Жителів просто поставили перед фактом. З липня 2017 року почали приходити платіжки вже за показниками будинкового приладу обліку. І ось тоді мешканці вирішили звернутися до суду. 

Анатолій Чумак, який на двох з дружиною мав оплатити 39 куб. м газу за місяць, вирішив скористатися своїми професійними навичками, адже раніше працював у військовій прокуратурі, та підготував позови до суду не лише собі, а й сусідам. За півтора роки судової тяганини вже має рішення судів на користь споживачів газу. Тому й вирішив поділитися власним досвідом, аби інші білоцерківці могли скористатися правом на безкоштовний квартирний лічильник газу та оплачувати лише спожиті кубометри блакитного палива. 

Анатолій Чумак, житель будинку Олександрійський бульвар, 79

У березні 2018 року я та мої сусіди Ляшенко, Васильєв, Федосєєв звернулися до Білоцерківського міськрайоного суду. Спершу підготували колективний позов, пізніше розділилися кожен за себе. Вимагали у позовній заяві встановити квартирний лічильник газу, провести перерахунок за той термін, відколи нам нараховують за загальнобудинковим приладому обліку до моменту встановлення лічильника у квартирі, сплатити моральну компенсацію тощо. Білоцерківський міськрайонний суд розглянув наші позови. Один суддя задовольнив вимоги громадянина Ляшенка і зобов’язав газовиків встановити такий лічильник у квартирі коштом газовиків. Інші позовні вимоги відхилив. Інший суддя задовольнив практично всі вимоги. По громадянам Васильєву і Федосєєву ми подали апеляцію, щоб всі вимоги були задоволені. По мені справа розглядається у Верховному Суді України, одночасно надійшов лист на виконавчу службу, яка повинна примусити газовиків встановити мені лічильник. Тепер ще 5 мешканців будинку вирішили звернутися з аналогічними позовами до суду.