Медики ЕМД Київщини відстояли право на гідні зарплати

26 серпня сталася безпрецедентна подія, яка без перебільшення привернула увагу працівників усіх без винятку станцій екстреної медичної допомоги України. Медикам Київщини вдалося, здавалось би, неймовірне – завдяки активності незалежної профспілкової організації та за підтримки народного депутата, лідера ПП «Біла Церква Разом» Миколи Бабенка вони довели: непроста робота медика, яку в нинішніх умовах можна порівняти зі службою військового на передовій, має бути достойно оплачена.

Віднині це зафіксовано у колективному договорі, який медичні працівники мають підписати з адміністрацією КНП КОР «Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». Якщо цього не відбудеться – підніметься нова протестна хвиля або ж крапку у цьому питанні доведеться ставити в суді, запевняють медики.

Лада ЗАВІРУХА

Кількагодинна конференція трудового колективу КНП КОР «Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» щодо обговорення проєкту колективного договору, яка відбулася 26 серпня у приміщенні Київської обласної ради, була екстрено напруженою. Їй передувала тривала підготовча робота над текстом самої угоди та не менш тривала і напружена боротьба медиків Білоцерківської станції екстреної медичної допомоги за право працювати у відповідних умовах і отримувати достойні заробітні плати.

Впродовж усього цього часу, практично з початку 2020 року медиків підтримував народний депутат Микола Бабенко. Він доводив у владних кабінетах, що працівники «екстренки» не повинні працювати без засобів індивідуального захисту в умовах карантину, не мають виїжджати на виклики без елементарних медикаментів; що скорочувати кількість бригад на чергуванні з огляду на важку епідеміологічну ситуацію – абсурд, а невиплата належних 300-відсоткових доплат за обслуговування хворих на коронавірус – злочин. І найголовніше – медик, який знаходиться на передовій оборони здоров’я не може отримувати за роботу плату, що на порядок нижча зарплати рядового касира в супермаркеті.

Нагадаємо, низку проблем вдалося частково вирішити ще на початку літа. Після того як Білоцерківську станцію екстреної медичної допомоги відвідали прем’єр-міністр Денис Шмигаль і міністр охорони здоров’я Максим Степанов. А питання заробітних плат мав врегулювати новий колективний договір. І тому делегати конференції у переважній більшості проголосували за те, щоб саме Микола Бабенко став головуючим і відстоював їхнє право на гідну оплату праці.

Обговорення цього пункту колективного договору було досить емоційним і в основному зводилося до одного: керівництво КНП наполягало, мовляв, немає коштів, а делегати зазначали – кошти є, просто вони розміщені на депозитах. І зокрема саме тому на станціях екстреної медичної допомоги Київщини не вистачає елементарних ліків: глюкози, окису водню, бинтів тощо, які медики, заступаючи на зміну, змушені купувати власним коштом.

І це при тому, що віднедавна капітаційна ставка (плата за одну особу в зоні обслуговування «екстренки», яку визначає НЦЗУ) була збільшена на 50% саме завдяки тому, що це питання порушували під час візиту урядових чиновників на БСЕМД. Це стало спільним досягненням народного депутата, лідера ПП «Біла Церква Разом» Миколи Бабенка та представників незалежної профспілки станції.

За словами Миколи Бабенка, наразі, щоб забезпечити медиків усім необхідним, адміністрації варто зробити лише одне – використовувати кошти за призначенням.

– Сьогодні величезні кошти спущені вниз, на обласні та міські ради. Вони просто безбожно розкрадаються, а тому моя порада полягає в наступному: нехай менше крадуть – більше віддають людям, – наголосив народний депутат.

У результаті, після тривалого обговорення пункту і саме завдяки згуртованості переважної більшості представників станцій Київщини, вдалося відстояти пропозицію незалежної профспілки БСЕМД щодо внесення в колективний договір умови збільшення зарплат працівників служби за такою формулою – «початковий оклад від мінімальної зарплати в Україні + збереження всіх надбавок за категорійність, за вислугу років тощо».

Як зазначив голова незалежної профспілки працівників БСЕМД, фельдшер Віктор Євтушенко, він вважає беззаперечною перемогою те, що трудовий колектив екстреної медичної допомоги Київщини таки домігся збільшення зарплат, хоча, можливо, боротьба ще триватиме, адже адміністрація не готова здавати свої позиції.

Наголосимо також, що попри важливість обговорюваної теми, медиків Київщини не підтримали депутати – ані міської, ані обласної ради, яким безпосередньо і підпорядковано КНП КОР «Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», що, напевно, можна вважати показовою позицією, і від того перемога медиків набуває більшої ваги, адже вони довели – разом можна долати будь-які перешкоди.


Віктор Євтушенко, фельдшер, голова незалежної профспілки працівників БСЕМД

Величезну вдячність від працівників служби ЕМД Київщини висловлюємо народному депутату України Бабенку Миколі Вікторовичу, без якого було б неможливе проведення конференції. Його беззаперечна відданість службі, пересічним працівникам і бойовий настрій уможливили законне проведення форуму без фальсифікацій з боку адміністрації КНП КОР «Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», яка, вочевидь, ретельно готувалася до спотворення конференції на власну користь.

 


Микола Бабенко, народний депутат України, лідер ПП «Біла Церква Разом»

Нині держава фактично не працює, тому якщо ми не будемо самостійно, силами трудових колективів захищати власні права – ніхто за нас цього не робитиме. Якщо ми не будемо вимагати підвищення заробітних плат для медиків засобами громадського тиску – ніхто їх підвищувати не буде.

Сьогодні на нас фактично дивилися працівники ЕМД усіх областей, тому що вони вже давно підписали колективні договори та продовжують виконувати обов’язки за жалюгідні заробітні плати. Завдячуючи БСЕМД, усій «екстренці» Київщини, яка не побоялася попри тиск і залякування звільненням, делегувати на конференцію хороших делегатів, ми спільно отримали велику перемогу.


Через два дні після проведення конференції

28 серпня з’явилася інформація про жахливу подію, яка сталася у Фастові. Жінка втратила свідомість, упала та забила голову. У судомах та калюжі крові півтори години вона пролежала під стінами мерії Фастова. Їй намагалися допомогти десятки людей, які неодноразово дзвонили у «швидку». Проте медики на виклик так і не прибули. Врешті травмовану повезли у лікарню поліціянти. А за три доби вона померла.

Також повідомлялося, що наразі на весь Фастівський район, де проживає 80 тис. людей, залишилося 4 карети «швидкої» допомоги. За словами Віктора Євтушенка, якого «Тиждень» попросив прокоментувати ситуацію, такий результат є закономірним, а керівництво КНП КОР «Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» просто «догралося» зі скороченням бригад ЕМД!

– Рано чи пізно це повинно було статися! За іронією долі це кричуще злодіяння трапилося саме в тому місті, керівник ЕМД якої так хвалився скороченням працівників та карет ЕМД перед гендиректоркою, що та ставила в приклад цього горе-керівника!

Саме така ситуація нині практично в усіх населених пунктах Київщини. Добре, що колектив ЕМД Білої Церкви за підтримки незалежної профспілки та народного депутата України Миколи Бабенка зупинили злочинне скорочення бригад на лінії та не дозволили гендиректорці КНП КОР «Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» пані Шарко остаточно розвалити службу ЕМД в нашому місті! – резюмував Віктор Євтушенко.