Мешканці проти добровільно-примусового об’єднання

29 травня на трасі «Київ-Одеса», поблизу села Черкас відбулася акція громадського протесту – голови сільських рад, мешканці та громадські активісти одразу декількох населених пунктів, прилеглих до Білої Церкви, перекрили на певний час рух автотранспорту. Так люди виступили проти свавілля чиновників у питанні створення об’єднаних територіальних громад у Київській області.

Лада ЗАВІРУХА

 За словами юриста Шкарівської сільської ради Дмитра Лужецького, вдатися до екстраординарних дій довелося тому, що впродовж декількох років Київська обласна державна адміністрація свідомо ігнорує звернення мешканців про створення власної ОТГ.

– Бажання людей не береться до уваги взагалі. Адже ще 25 вересня 2017 року Шкарівська сільська рада відповідно до закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад» звернулася до КОДА з листом про надання висновку щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень про добровільне об’єднання територіальних громад с. Шкарівка Шкарівської сільської ради, сіл Бикова Гребля та Черкас Биковогребельської сільської ради, сіл Поправка, Одноріг і Черкас Поправської сільської ради і сіл Коженики та Клочки Коженицької сільської ради Білоцерківського району в Шкарівську ОТГ з адміністративним центром у с. Шкарівка.

У відповіді КОДА від 6 листопада 2017 року було вказано, що департаментом містобудування та архітектури КОДА опрацьовано лист і підготовлено проект розпорядження, який подано на погодження структурним підрозділам. Проте у тексті відсутня аргументація, чому нам не надали висновку у передбачений законом 10-денний термін. Це порушує право територіальних громад на добровільне об’єднання. Саме тому ми просимо президента посприяти в отриманні належного висновку і проконтролювати включення майбутньої Шкарівської ОТГ до схеми перспективного плану формування територій Київської області, – зазначив Дмитро Лужецький.

Отже наразі, за словами юриста Шкарівської сільської ради, виходить так, що не люди обирають, з ким об’єднуватися, не вони створюють на добровільних засадах об’єднані територіальні громади, а чиновники КОДА роблять так, як потрібно місцевим олігархам.

– Ми б об’єднали зокрема і депресивні села, допомагали б їм і розподіляли бюджет не так, як захоче місто та олігархи, а пропорційно. Це дало б змогу підняти такі села та відродити місцеве самоврядування на селі, – вважає Дмитро Лужецький.

У подібній ситуації опинилися мешканці Рокитнянського району, чиї села проти їхньої волі хочуть об’єднати навколо Рокитного. Саме тому вони також приєдналися до акції протесту і вимагали захистити їх від свавілля обласних чиновників.

За словами жительки села Насташка Тамари Лук’янець, одразу 6 сіл району хочуть створити власну ОТГ і мають для цього всі умови, передбачені законодавством.

– Ми хочемо об’єднатися в Острійківську ОТГ, хазяйнувати та розвиватися самостійно. Ми вважаємо, що ми самодостатня громада, яка може витрачати свої кошти на розвиток своїх сіл, відновлювати дороги, утеплювати навчальні заклади. Ми не бачимо перспективи у Рокитнянській ОТГ. Ми хочемо, щоб кошти, які платять наші підприємці, залишалися на місці, – говорить Тамара Лук’янець.

До акції протесту долучилися і члени ГО «Асоціація учасників бойових дій та учасників АТО», голова В’ячеслав Вовченко наголосив, що створення будь-якого ОТГ – це перш за все вибір громади.

Особливу думку висловив депутат Білоцерківської районної ради, голова комісії з законності, правопорядку та регламенту Олександр Махиня. Він зазначив, що згідно із записками під час першого і другого розгляду закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад», він безпосередньо суперечить Конституції. А тому може бути скасований Конституційним судом, адже на сьогодні відповідно до статей Конституції немає такого поняття як добровільне об’єднання територіальних громад.

– Моя особиста думка, не можна змінювати територіальний устрій без проведення місцевих референдумів. А тому це об’єднання – лише укрупнення виборчих округів перед наступними виборами, – зазначив Олександр Махиня.

Отже наразі зрозуміло: мешканці зовсім не проти децентралізації, готові брати на себе відповідальність за нормальне функціонування об’єднаних громад, пропорційно розподіляти кошти і мирно співіснувати із сусідами. Головне, щоб це об’єднання було дійсно добровільним.


 Дмитро Лужецький, юрист Шкарівської сільської ради

На сьогодні навколо Білої Церкви хочуть об’єднати весь район, сказали, що це «Царство нєбєсноє» пана Дикого. Але хай міський голова у себе в місті на околицях наведе порядок, а потім уже приєднує навколишні села, у нас є свої розумні голови і асфальт у нас на порядок краще, ніж у місті.

Я дуже хочу, щоб наш президент не дав царькам, таким як Геннадій Дикий, зробити свої князівства.

 

 


Леонід Пилипець, голова Острійківської сільської ради Рокитнянського району

Нам не дають створювати Острійківську ОТГ, ми боремося за це протягом 1,5 року, проте нормального пояснення причини відмови від КОДА немає. Є відписка про те, що за перспективним планом ми повинні приєднатися до Рокитного, але про це з нами ніхто не домовлявся і не радився, позитивного рішення від нас не було.

У нас є розвинена інфраструктура, дороги, обладнані школи, є звідки наповнювати бюджет – АПК «Насташка», гранітний і піщаний кар’єри (у с. Бірюки), цей бюджет дозволяє жити повноцінно та розвиватися.