Місто без води…

Майже добу головною новиною для білоцерківців була не передвиборча метушня чи успіхи збірної України у футболі – містяни обговорювали, скільки ж часу проведуть у таку аномальну спеку без води…

Лада ЗАВІРУХА

У неділю, 9 червня у мережі Фейсбук з’явилося повідомлення (одразу ж поширене багатьма користувачами) про те, що в притоку річки Рось у Вінницькій області потрапила майже тонна пестицидів. Повідомлення містило також попередження, що вже через 10-12 годин інсектицид досягне Білоцерківщини, а тому варто утриматися від вилову риби, купання та випасу худоби в акваторії річки Рось. Того ж вечора місто залишилося без води, а також без будь-якої чіткої інформації про те, як поводитися населенню, що робити у разі, якщо хтось таки матиме контакт із зараженою водою тощо. Обійшлися лише попередженням про те, що потрібно запастися водою – мінімум на добу.

І весь цей рух інформації, зауважте, лише в мережі Фейсбук…

Що ж сталося?

9 червня в селі Збаржівка Погребищенського району Вінницької області внаслідок дорожньо-транспортної пригоди вантажівка, водій якої не впорався із керуванням, перекинулася в притоку річки Рось. Автомобіль, згідно із повідомленням, перевозив тонну інсектициду «Нурал B», який є хімічно-небезпечною речовиною. Пізніше з’ясувалося, що хімікати, які потрапили в річку, є засобами захисту рослин, які були викрадені з фермерських господарств Козятинського та Липовецького районів. За даними слідства, вантажний мікроавтобус Mercedes-Benz Sprinter з’їхав у ставок, який розташований на річці Фоса, перекинувся, зіткнувся із деревом і загорівся.

«У результаті загоряння автомобіля сталася розгерметизація частини ємностей із хімічними речовинами, в результаті чого певна кількість речовини вигоріла та потрапила у водойму», – повідомила Національна поліція.

Місто без води…

Після повідомлення про аварію і попередження про те, що вже через 10-12 годин хімічні речовини досягнуть Білої Церкви, а також жахливої інформації про те, що на території Погребищенського району загинула риба та інші мешканці водойм, уже ввечері, 9 червня робота Білоцерківської насосно-фільтрувальної станції, що забезпечує водою Білу Церкву та Умань, була призупинена.

В оперативному повідомленні йшлося, що станом на 7.00 10 червня водопостачання Умані здійснювалося з резервуарів. Запасу води місту має вистачити на три доби. А от у Білій Церкві був створений запас лише на добу (цікаво, йшлося про воду, яку білоцерківці набрали у ванни?), і подача води була припинена. Для населення організували забезпечення водою шляхом підвозу і з бюветів.

Невже пронесло?

10 червня з’явилася офіційна інформація, що показники якості питної води в Білій Церкві перебувають у межах норми, хоча в річці виявили майже 800 літрів різноманітних хімічних речовин. Водночас хімічні, мікробіологічні та фізичні якості питної води в межах Білої Церкви вже не перевищували показників. Відібрані проби води були спрямовані для більш детального аналізу у відповідні лабораторії.

За даними директора Українського гідрометеорологічного інституту Володимира Осадчого, в річці Рось за рахунок розведення і багатокілометрової відстані загроза минула – оскільки небезпечні хімікати спочатку потрапили в воду річки Фоса. А ще з 5-го до 10 червня в річку потрапила значна кількість опадів.

Окрім того, рятувальники уточнили, що виявлені на місці події хімікати належать до 3-го класу токсичності. Препарати переважно використовують для боротьби з бур’янами та хворобами в посівах зернових культур. Моніторинг ситуації із забруднення пестицидами річки Рось проводився впродовж двох діб, на сьогодні ознак можливої шкоди не спостерігається. Проте купатися в річці все одно поки не рекомендують.

Натомість зранку, 11 червня вода поступово почала знову з’являтися у багатоповерхівках міста. З 20.00 10 червня її почали подавати на підставі рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету БМР, яка врахувала лист Державної служби України з надзвичайних ситуацій і висновок Національної академії наук України.

Що далі…

Наразі відомо, що поліцейські відразу після події повідомили органи влади і відповідні екологічні служби, які повинні оцінити стан забруднення водойми.

«Відкрито кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 242 КК України (порушення правил охорони вод)», – відзначили в поліції. За такий злочин передбачено покарання – до 5 років обмеження волі.

Крім того, відкрито кримінальне провадження за фактом викрадення гербіцидів з території сільгосппідприємств у двох районах Вінницької області. Максимальне покарання за такі злочини передбачене законодавством – від 7-ми до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.


Микола Бабенко, голова ГО «Біла Церква Разом»

Практично добу місцева влада не давала жодних офіційних коментарів щодо ситуації, яка склалася в акваторії річки Рось. І лише після того, як я зміг потрапити о 6.30 на ранковий ефір каналу «1+1», де розповів на всю країну про те, що сталося, оголосив, що громадські організації і наша зокрема намагатимуться вирішити проблему самотужки, влада почала ворушитися.

Потім проби води з річки Рось були доставлені в інститут екогігієни та токсикології ім. М.Л. Медведя для того, щоб встановити рівень забруднення, і вже 10 червня спеціалісти повідомили, що водопостачання може бути відновлене того ж дня. Хоча ми були готові і домовилися із декількома потужними виробниками бутильованої питної води про постачання у місто 50-70 тис. літрів води. Ми переконалися, що місто взагалі не готове до надзвичайних ситуацій, адже 12 підземних свердловин, які існували з радянських часів і були здатні забезпечити місто питною водою, наразі замулені та непридатні до експлуатації.


Дмитро Ніжельський, журналіст ТРК «Крокус»

Тричі впродовж двох напружених діб збиралася комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконавчого комітету БМР, і тричі журналістів не пускали на її засідання, посилаючись на те, що там будуть показані певні секретні документи. Чи було так насправді, не знаю. Але у мене склалося враження, що така ініціатива належала безпосередньо пану Франчуку і міському голові Геннадію Дикому – вони не хотіли показати розгубленості та непрофесіоналізму. Хоча, якби журналісти мали  можливість бути присутніми на засіданнях комісії, вони б могли ознайомити білоцерківців із інформацією оперативно та об’єктивно.