Молоді не скрізь у нас дорога

28 червня відзначається День молоді. Цьогоріч з огляду на карантин жодних заходів щодо проведення свята не планується. Утім ми вирішили проаналізувати, чи має білоцерківська молодь шанси на якісну освіту, спортивне та культурне виховання, на подальший вибір професії у рідному місті, яка не лише сприятиме саморозвитку, а й банально годувати.

Людмила ПОЛЯХ

Освітні можливості

Якщо проаналізувати систему освіти нашого міста, то складається враження, що вона достатньо розгалужена і всеохоплююча. Приміром, в Білій Церкві діє 6 позашкільних закладів (ЦТДЮ «Соняшник»,  Центр науково-технічної творчості,  Центр еколого-натуралістичної творчості, Дитячо-юнацький фізкультурно-спортивний клуб, ДЮСШ №1 та ДЮСШ №2). У них навчається 7189 учнів, що становить 35% від загальної кількості дітей шкільного віку. Також у загальноосвітніх навчальних  закладах створено 760 гуртків різного напряму, в них навчається 11 372 учня. У системі управління з питань молоді та спорту діє КЗ БМР «Прометей», який об’єднує 10 клубів за місцем проживання у різних мікрорайонах міста. У клубах працює понад 60 різнопрофільних гуртків. Щороку їх відвідує понад 2300 юних мешканців міста. 

Проте належним чином фінансування таких закладів не відбувається. Бо не у пріоритеті. Програма соціально-економічного та культурного розвитку міста Біла Церква на 2020 pік має кілька пріоритетів. Так ось пріоритет №2 – підвищення комфорту життя мешканців міста Біла Церква. А освіта, як і охорона здоров’я, є пріоритетом №3. Такий програмний підхід повністю відображається у фінансуванні позашкільної освіти. У цій же таки програмі зазначено, що у 2019 році з бюджету розвитку на капітальні роботи у галузі освіти виділено 29,4 млн грн. Водночас у вказаному переліку робіт значаться лише загальноосвітні школи, дитячі садочки та спортивні майданчики при школах. Про позашкілля в програмі немає жодної згадки. 

На цей рік у програмі зазначено, що серед основних завдань та заходів на 2020 рік є капітальний ремонт позашкільних закладів освіти. У бюджеті розвитку на 2020 рік закладено: на ремонт електромережі будівлі Центру науково-технічної творчості та на ремонт окремих приміщень Центру еколого-натуралістичної творчості позашкільних закладів освіти – 300 тис. грн; на ремонт приміщення клубу за місцем проживання "Прометей" (б-р М.Грушевського, 6)  – 150 тис. грн; на ремонт танцювальної зали клубу за місцем проживання "Прометей" (бул. Олександрійський, 86) – 400 тис. грн. Тобто разом на ремонти всього 850 тис. грн! А на надання позашкільної освіти та на заходи із позашкільної роботи з дітьми у бюджеті міста на 2020 рік закладено  17,6 млн грн. З  них 11,5 млн грн на зарплату педагогам, 1,7 млн грн –  комунальні витрати, а решта – інші витрати. 

Для порівняння: лише заміна тротуарної плитки на вул. Я.Мудрого обійдеться в 11 млн грн. А продовження укладання бруківки по бульварах Олександрійському, Княгині Ольги, Михайла Грушевського, будівництво алеї на Піщаному масиві, пішохідної доріжки вздовж р. Рось  та реконструкцію скверу "Родинний" на масиві Таращанський виділяється понад 14,6 млн грн. Отже, кошти в бюджеті є. Але ж ми пам’ятаємо: пріоритет №2 – комфорт мешканців, а освіта – це вже потім. Тому білоцерківці змушені самі купувати все необхідне для творчості своїх дітей у позашкільному навчанні. 

Спорт та дозвілля

Аналогічна ситуація зі спортом. З радянських часів у спадок залишилося чимало спортивної інфраструктури. Зокрема, у місті діють дитячо-юнацькі спортивні школи «Юність», «Богатир», «Олімп», «Зміна», що перебувають у підпорядкуванні управління з питань молоді та спорту, та ДЮСШ №1 і  №2, які перебувають у підпорядкуванні управління освіти і науки. «У спортивних секціях  закладів займається понад 3,5 тисячі дітей. Також у місті працює два комунальних заклади – «Льодовий стадіон» та «Спорт для всіх». У Білій Церкві можна займатися 36 видами спорту. Спортом охоплено понад  16 тис. мешканців», – йдеться у звіті мера. 

Ухвалено низку програм, зокрема, з розвитку фізичної культури і спорту, футболу, боксу, популяризації волейболу, а також програми облаштування дитячих ігрових майданчиків у м. Біла Церква на 2017-2020 роки. Та чи добре все це фінансується? Насправді, ні! Лише на Програму розвитку футболу в м. Біла Церква на 2016-2020 роки передбачалося фінансування 11,8 млн грн! Водночас у бюджеті на 2020 рік закладено лише 600 тис. грн для розвитку футболу, 120 тис. грн – на бокс, 150 тис. грн – на волейбол, 1,3 млн грн – на розвиток фізкультури і спорту. 

Аналогічне фінансування було й торік. У 2019 році додатково профінансована  Програма розвитку футболу на суму  686,9 тис. грн;  Програма волейболу 50 тис. грн; боксу – 103,4 тис. грн;  проведено поточний  ремонт скейтпарку – 80 тис. грн; придбано спортивне обладнання для дитячо-юнацьких спортивних шкіл  на суму  425 тис. грн, проведено поточний ремонт спортивного комплексу КЗ БМР ДЮСШ «Богатир»  на  суму 200 тис. грн. З бюджету розвитку у 2019 році на спортивні об’єкти виділено всього 7,9 млн грн. У бюджеті розвитку фізкультури та спорту на цей рік закладено 18 млн грн, але половина з цих коштів – на капітальний ремонт дитячих майданчиків, які ніякого відношення до розвитку спорту не мають. 

На баланс міського центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх»   передано 54 спортивних майданчики та 45 дитячих майданчиків. Проте нові спортивні майданчики так і не стали «спортом для всіх», адже вони просто зачинені на замок. А спортивний стадіон біля ПК «Росава» взагалі “пішов” з молотка і міська влада не хоче боротися за те, щоб його повернути у комунальну власність та створити на його базі спортивне ядро для масиву Леваневського. 

Праця

У щорічному звіті мера та у програмі соцекономрозвитку міста на 2020 рік знаходимо дуже скупу інформацію щодо стану справ з працевлаштуванням у Білій Церкві. Станом на  1 січня 2020 року кількість вакансій, заявлених роботодавцями до державної служби зайнятості, становила  1238 одиниць. Кількість громадян, які мали статус безробітного та перебували на обліку впродовж звітного періоду – 2532 особи. Середньомісячна заробітна плата по місту за І півріччя 2019 року становить 8273,00 грн. Інформації у віковому розрізі безробітних не подається. На сайті Державного центру зайнятості вказуються такі показники по Україні (в середньому): 30% безробітних – люди до 35 років. Припускаємо, що третина білоцерківських безробітних – також молодь. У 2019 році, за даними Білоцерківського управління ГУ ДФС у Київській області, створено юридичними та фізичними особами 1500 нових робочих місць. У звіті мера взагалі немає інформації щодо кількості створених нових робочих місць, є лише інформація про перспективи такої можливості у тому випадку, коли запрацюють певні приватні підприємства. Також у звіті зазначається, що за 2019 рік був відкритий лише один новий завод – завод-фракціонатор з виробництва препаратів з плазми крові, який належить до групи компаній Biopharma. Очевидно, що за таких обставин сподіватися на широкий вибір професії та робочих місць з високою оплатою праці білоцерківській молоді не доводиться. 

Питання «Тижня»

До дня молоді газета «Тиждень» запитала молодих білоцерківців, чи вбачають вони для себе можливості для освіти, дозвілля, заняття спортом та пошуку  роботи у рідному місті. 


Дмитро, фотограф

Молодь Білої Церкви зіштовхується з проблемою реалізації у рідному місті. Люди, котрі хочуть все життя присвятити себе шліфуванню фасадів МДФ чи  роботі баристи у кав’ярні, робоче місце знайдуть. Але що робити тим, хто хоче займатися творчою справою? Потрібно заохочувати молодь. Наприклад, грант на навчання більше порадує молоду людину, ніж бруківка чи асфальт під під’їздом.

 

 


Софія, дизайнер

На мою думку, можливості є, але вони не такі значні як в інших містах України. Я особисто знаю чимало молодих людей, які б хотіли відкрити власну справу і вони мають цікаві ідеї. Але 20-річна людина не в змозі вкласти власні фінанси в розвиток бізнесу. А фінансування на це ніхто не дає. Тому талановиті білоцерківці, щоб реалізувати себе, збирають речі і переїжджають у великі міста або за кордон. Якби місцева влада була зацікавлена у молоді, то могла б багато що зробити, аби залишити її у місті.

 

 


Микола, студент 

Можливості завжди є, потрібно їх шукати. Я навчаюся в БНАУ і в нас є безліч шляхів розвитку. Можна ходити на танці, хор, займатися спортом. Ми їздимо в різні міста. Я здобуваю освіту харчового технолога і в принципі в Білій Церкві є багато заводів, де зможу знайти роботу. 

 

 

 


Євгенія, учениця 11 класу

Можливості є, але їх не дуже багато. Для заняття спортом у нас не так багато майданчиків, а ті, що є, не в дуже хорошому стані. Робота в нас є, але, на жаль, законно працевлаштуватися складно. Особливо важко офіційно працевлаштуватися підліткам, бо роботодавці не хочуть заморочуватися на те, щоб оформляти людину на неповний робочий день. Для навчання і дозвілля в нас достатньо закладів. 

 

 

 


Анастасія, молода мама

На мою думку, для розвитку молоді у нашому місті є заклади, але їх недостатньо. Більшість, якщо хочуть розвиватися, отримувати якісну освіту, шукати роботу, їдуть або в Київ, або в сусідні області. Відпочити можна в парку «Олександрія» чи поїхати за місто. 

 

 

 


Олексій, працюючий

Для заняття спортом закладів достатньо, і приватних, і комунальних спортивних шкіл. А от роботу знайти в Білій Церкві складно. Тому більшість їде в Київ або за кордон. З такими зарплатами і такими цінами як у нас, ми не живемо тут, а виживаємо.