Микола Бабенко: «Міська влада попри супротив громади підвищила тарифи на опалення та подала апеляцію на судове рішення щодо скасування тарифів на послуги ЖЕКів»

Впродовж останніх декількох тижнів білоцерківська влада наполегливо намагалася збільшити свої статки за допомогою тарифного «зашморгу», відверто ігноруючи неймовірний супротив доведеного до відчаю населення. Думками щодо ситуації, яка склалася у місті, з «Тиждень» поділився голова ГО «Біла Церква Разом» Микола Бабенко, який безпосередньо очолив громадський протестний рух.

 

– Миколо Вікторовичу, поясніть, чому ви так активно розпочали боротьбу із тарифним свавіллям?

– Хочу наголосити, що наразі в країні вже відбувається передвиборча кампанія і фактично кожен кандидат обіцяє знизити тарифи. Водночас жоден депутат Білоцерківської міськради так і не виступив на підтримку ні своїх виборців, ні власних політичних лідерів. Ніхто не знайшов у собі ні совісті, ні бажання хоча б розпочати виконувати передвиборчі обіцянки вже сьогодні, а не завтра. Адже можливості у них були, зокрема після судового рішення, яким визнано протиправним і нечинним рішення виконавчого комітету від 23.01.2018 року про підвищення тарифів на послуги ЖЕКів.

Уже відомо, що міська влада подала апеляцію. Фактично це означає призупинення рішення суду про скасування тарифу до моменту рішення апеляційної інстанції.

– Якими будуть ваші подальші дії?

– Ми очікували подібну підлість від місцевих хапуг, тому відразу ж подали вимоги до апеляційної інстанції. Ми будемо вимагати як забезпечення позову негайно призупинити дію тарифів, не очікуючи на рішення по суті, а також відшкодування людям усіх коштів, які були сплачені у надлишку в результаті незаконного рішення.

– Нам стало відомо, що 11 грудня міська влада всупереч рішенню громадських слухань, які відбулися 4 грудня на КП «Білоцерківтепломережа», підвищила тариф на опалення.

– Саме так, тоді громада одностайно відхилила питання підвищення тарифу на опалення з 1301 грн до 1665 грн за 1 Гкал.

Силами ГО «Біла Церква Разом» була мобілізована значна кількість білоцерківців, які змогли потрапити на «відкрите обговорення», організоване владою фактично за межами міста. Люди не підтримали підвищення тарифу на опалення на 30% та вимагали у чиновників надати документи, які обґрунтовують таку необхідність, адже газ подорожчав лише на 11%.

Уже наступного дня міський голова на сторінці у Фейсбук заявив, що такі дії, мовляв, можуть призвести до припинення подачі газу і зупинки теплопостачання. «Ми обов’язково звернемось до правоохоронних органів задля оцінки брутальних дій популістів, що несуть загрозу функціонуванню 200-тисячного міста», – заявив Геннадій Дикий. А ще через декілька днів почали говорити про відключення опалення на масиві Леваневського.

– У чому ж причина такої істеричної реакції влади, на вашу думку?

– Усе просто, згідно із чинним законодавством без оформленого рішення відкритого обговорення підвищення тарифів неможливе. Проте чиновники вирішили це питання в своїх «найкращих традиціях» – підробили протокол обговорення. Цинічно, нахабно і, як вони думають, безкарно. Проте ми зі свого боку вже готуємо черговий позов до суду, а також заяву до правоохоронних органів.

Єдиною втіхою для людей мало б стати те, що міська влада злякалася підвищувати тариф відразу до 1665 грн, проте підвищили до 1539,8 грн.

– Ви іронізуєте?

– До певної міри. Хочу зазначити, що я розпочав розслідування того, яким насправді має бути економічно обґрунтований тариф на опалення, хто наживається на людській бідності та який масштаб цієї наживи. Наголошую, усі матеріали, на які я посилаюся, взято з офіційних і відкритих джерел.

Нагадаю, 7 листопада 2018 року КП «Білоцерківтепломережа» провело відкрите обговорення – не у великій залі виконкому, а на міській околиці, на вул. Мережна, у маленькій актовій залі КП. Цю адресу практично ніхто із містян не знає, та й громадський транспорт туди не доїжджає. Учасниками обговорення стали майже винятково представники міської влади та наближені особи. Висновок був безапеляційним – терміново підвищити вартість тарифу на теплову енергію, послуги з централізованого опалення на 28% – з 1301 грн за 1 Гкал до 1665 грн. Про це свідчить і протокол «відкритого обговорення» від 7 листопада, підписаний міським головою та директором КП «Білоцерківтепломережа». Згідно із ним тариф на опалення має бути збільшений «у зв’язку зі збільшенням тарифів на природний газ».

– Усе ж нібито логічно, подорожчав газ – має подорожчати і тепло.

– Так, але газ подорожчав на 11%, а тепло хотіли підвищити на 30%, а це значить, що власники невеликої «двушки» будуть змушені сплачувати в середньому не 1100 грн на місяць, а 1400. І навіть після того, як під нашим тиском влада пішла на «поступки», за двокімнатну квартиру доведеться додатково віддати близько 200 грн.

Отже, ми вирішили розібратися, яким насправді має бути економічно обґрунтований тариф на теплову енергію і послуги з централізованого опалення з урахуванням підвищеної вартості газу.

Тариф визначається винятково згідно із методикою, встановленою порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затвердженою НКРЕКП. Розмір тарифу складається із таких складових: витрати на паливо (природний газ); на оплату праці працівників; на воду та електричну енергію; адміністративні витрати. І насамкінець, «найсмачніші» для влади Білої Церкви – інвестиційні програми (капітальні видатки), плюс інші витрати.

– То якою ж є справжня вартість однієї гігакалорії теплової енергії в Білій Церкві?

– Якщо враховувати нову ціну природного газу для населення, адже ростом саме цієї складової виправдовує підвищення вартості опалення місцева влада, то за офіційними джерелами – згідно із проектом рішення, який був розміщений на сайті НКРЕКП 23 листопада, витрати на газ для виробництва 1 Гкал тепла в Білій Церкві складають 1298,29 грн з урахуванням ПДВ. За тією ж інформацією з сайту НКРЕКП, витрати КП «Білоцерківтепломережа» на електроенергію становлять 52,58 грн (63,1 грн з ПДВ) на 1 Гкал. Витрати на оплату праці – 70 грн з ПДВ за 1 Гкал, а загальний обсяг оплати праці складає 37,5 млн на рік. Адміністративні витрати – ще близько 6 грн за 1 Гкал.

Так, реальна справедлива собівартість 1 Гкал із врахуванням нової ціни на газ – 1437 грн. І аж ніяк не 1539,8 грн чи 1665 грн!

– Зрозуміло, тоді звідки і для чого беруть додаткові 228 грн (за тарифом 1665 грн) чи 102 грн (за тарифом 1539 грн)?

– Річ у тому, що в структурі тарифу є ще декілька груп витрат, які місцева влада може визначати фактично «зі стелі». Це інвестиційні програми, або капітальні вкладення та інші видатки.

Саме ці додаткові 228 чи 102 грн на 1 Гкал і є тим ласим шматком для дерибану. Це ті кошти, які потім «хазяйва міста» пускають на власны фірми, де їх успішно освоюють.

Здавалось би, що таке додаткові 102 грн на 1 Гкал? Проте КП «Білоцерківтепломережа» щорічно продає жителям міста 668 505 Гкал тепла. Якщо помножити цю кількість на 102 грн, які додатково будуть здирати з жителів міста, то виходить кругленька сума у 68 млн 187 тис. грн на рік. Проте, якби ми не втрутилися 4 грудня, то були б додаткові не 102, а 228 грн! Вони б дали можливість заробити місцевій владі фантастичні 152 млн 419 тис. грн на рік!!!

– Невже саме тому не хотіли говорити про структуру тарифу під час громадських слухань 4 грудня?

– Саме так, більше того, викликали три поліцейських наряди та «Муніципальну варту», озброєні до зубів. Усе тому, що саме в цих статтях тарифу і знаходиться основа фінансової могутності, політичної влади та кримінального впливу декількох сімей міста.

Але, якщо для «хазяїв міста» 102 грн – це додатковий надприбуток, то для людей – це по суті податок на бідність. Оскільки додаткові 102 грн на 1 Гкал для звичайної родини, що проживає у «двушці», перетворюються на додаткові 85 грн на місяць.

– А ви цікавилися, як саме використовували ті мільйони гривень, які зібрали з людей під виглядом тарифу на тепло за останній рік?

– За цей час КП «Білоцерківтепломережа» закупила послуги та товари на 150 млн грн. Це ті кошти, які витрачали на ремонти, закупівлю бензину, обладнання тощо. Серед постачальників – десятки підприємств. Але із цих 150 млн грн – 110 млн були виплачені на користь лише 6 приватних фірм. А 80 млн грн – лише на користь 3 фірм. Усі вони укладали з КП сотні різноманітних контрактів з середньою вартістю 100 тис. грн. 90% цих контрактів не перевищують 1,5 млн грн. Тому що всі ці договори не проходять тендерної процедури.

Далі більше. Якщо скористатися державним реєстром судових рішень, можна знайти інформацію про те, що 9 січня 2018 року було порушено кримінальну справу за ст. 191 ККУ – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. Дієвими особами цієї кримінальної справи є КП «Білоцерківтепломережа» – з одного боку, і звісно ж щасливчики, які отримали багатомільйонні замовлення від нього – ТОВ «ТД «Юніверсал Трейдінг Компані» (36,5 млн), ТОВ «ВКФ «Сігма» (17,5 млн), ТОВ «Держ-Буд» (21,2 млн) та інші.

В ухвалі суду зазначено, що вказані компанії укладали договори з КП «Білоцерківтепломережа» для «проведення безтоварних операцій з метою безпідставного формування податкового кредиту з ПДВ». Це означає, що, на думку слідчих, укладали фіктивні договори. Тобто в кінці ланцюжка стоять фіктивні фірми, за допомогою яких кошти перетворюються на готівку… та зникають.

З матеріалів кримінальної справи випливає, що чинуші знахабніли настільки, що навіть не замітають за собою сліди. Так, податкова звітність КП «Білоцерківтепломережа» та фірм, за допомогою яких відмивали кошти, була подана з однієї і тієї ж айпі-адреси. Ви думаєте, хтось поніс покарання за ці злочини?

– Запитання, напевно, риторичне?

– Так, а фантастичне підвищення тарифу на опалення в Білій Церкві пов’язане не стільки із подорожчанням вартості газу, скільки із бажанням місцевих «хазяїв» освоїти, або зробити своїми шляхом перетворення додатково сплачених білоцерківціями 100-200 грн на місяць, десятків і сотень мільйонів. І саме тому представники міської влади категорично відмовляються обговорювати структуру тарифу. Найперше ту її складову, яка містить інформацію про інвестиційні програми, капітальні вкладення та так зване «інше».

– І що ж таке «інше» у витратах КП «Білоцерківтепломережа»?

– Ми можемо подивитися на прикладі закупівель пального для підприємства. Як демонструє аналітична система clarity project, у 2016 році КП витратило на закупівлю бензину та дизелю 1 млн 070 тис. грн. У 2017 році – вже 3 млн 447 тис. грн. А у 2018 році – 7 млн 323 тис. грн!!! Так, витрати на пальне в 2017 році зросли більше ніж в 3 рази, а в 2018 році – майже в 7 разів, або на 600%!!! І це при тому, що вартість бензину за цей час не зросла навіть на 40%! І не дивно, що навіть сьогодні, наприкінці року КП терміново оголосило тендер на 4 млн 147 тис. грн на закупівлю талонів на бензин, дизельне пальне або газ пропан-бутан. Їм конче необхідно до кінця року витратити залишки коштів. Адже талони на пальне вони можуть швидко продати за готівкові кошти зі знижкою. А ці 4 млн 147 тис. грн, які вони намагаються освоїти сьогодні, додаткові 6,21 грн на кожній гігакалорії тарифу, або 5,2 грн в платіжці кожної двокімнатної квартири на місяць.