Микола Бабенко: «Ми маємо стати на заваді цьому злочину проти людей, природи і нашого майбутнього»


– Ситуація безпрецедентна, адже існує загроза екологічної катастрофи не лише у Білоцерківському чи Володарському районах, а і в масштабах Київщини та цілої країни.
З огляду на ті документи, які надало ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія», річна продуктивність підприємства планується в таких обсягах, зокрема, з видобутку та переробки рудних пісків – 6,6 млн м кубічних. Згідно зі спеціальним дозволом на користування надрами №5471 від 27.01.2012 року площа об’єкта становить 10,18 км квадратних; для будівництва кар’єру першої черги передбачено вилучити 1015 га земель. Із них 400 га родючих чорноземних ґрунтів сільгосппризначення та 615 га земель лісогосподарського призначення. Також ТОВ вказує на тимчасове порушення водного басейну в районі робіт і утворення відходів виробництва.

– З’ясовується, його необхідно повідомляти за 10 днів, але ми прекрасно розуміємо, що у нас завершується термін подачі наших пропозицій до Мінекології, і оскільки зацікавлена особа відмовилася, ми продовжуємо громадське обговорення без опонента, – зазначив Микола Бабенко.
Під час обговорення присутні наголосили на проблемних питаннях, пов’язаних із початком планової діяльності ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» на території Тарасівського родовища.
– Найважливіше, у той час, коли компанія готувала свій проєкт, вона мала отримати попереднє погодження землекористувачів і сільських рад. Проте жоден сільський голова, а я спілкувався із ними, не підтвердив, що хоча б одна сільська рада надала попереднє погодження на те, щоб ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» займалася розробленням Тарасівського родовища, – наголосив Микола Бабенко.

Також присутні зазначали, що у разі розроблення подібних родовищ відкритим способом не може бути позитивного впливу на середовище, лише негативний: порушення екосистеми, забруднення атмосферного повітря і родючих ґрунтів, знищення 615 га лісу. Окрім того, розроблення здійснюватиметься механічно-гідравлічним способом, а це значить – величезні витрати води: від 4 до 12 т води на 1 тонну піску. Що призведе в результаті до знищення р. Рось.
Також говорили присутні, ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» не роз’яснило питання, як саме транспортуватимуться значні обсяги видобутих порід, де відбуватиметься складування і переробка сировини.

Після обговорення питання присутні підготували зауваження та пропозиції, які знову будуть надіслані до Міністерства екології та природних ресурсів України. Серед них заборонити планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» на Тарасівському родовищі, яке розташоване між селами Щербаки, Фастівка, Тарасівка та Михайлівка. А також заборонити ТОВ вчиняти будь-які дії щодо розроблення родовища.
Провести додаткові дослідження, зокрема щодо запилення і загазування навколишнього середовища, транспортування сировини, формування шлакосховищ і перероблення корисних копалин, захоронення відходів виробництва, скидання дренажних і стічних вод у водні басейни р. Рось, використання водозабору для потреб підприємства, питання токсичності відходів тощо. Також Мінекології має визначити та вказати санітарно-захисну зону, деталізувати можливий вплив здійснення вантажних перевезень видобутої сировини територією Володарського району та розрахунок навантаження на дороги місцевого значення; дослідити вплив планової діяльності ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» на парки «Олександрія» та «Софіївка».
Також громада вирішила звернутися до новообраного депутата із проханням внести зміни до Закону України від 2011 року «Про затвердження загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року» та додатків до нього, щоб виключити пункт про розроблення Тарасівського родовища.
Микола Бабенко пообіцяв, що зробить усе можливе, щоб не допустити екологічної катастрофи.
– Якщо і цього разу у Міністерстві екології та природних ресурсів України не дослухаються до наших пропозицій, ми будемо діяти через суди і президента, Верховну Раду і Кабінет Міністрів, – зазначив Микола Бабенко.
Вадим Гринчій, головний лісничий Білоцерківського лісгоспу
З 2005 року до нас надходили листи з ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» з проханням погодити виділення меж земельної ділянки із зміною цільового призначення, останнє таке звернення було у 2012 році. Весь цей час Державне агентство лісових ресурсів України не погоджує виділення земельної ділянки для розробки родовища та зміни цільового призначення. Земельна ділянка залишається для ведення лісогосподарської діяльності. На цій території, яка розташована в межах селищних рад, є заповідне урочище – високопродуктивні соснові насадження площею 7,3 га, яке охороняється законом і Мінекології. А тому не зрозуміло, чому міністерство нехтує виданим ним же охоронним зобов’язанням.
Зі свого боку хочу запевнити, Державне агентство лісових ресурсів не підтримує виділення земельної ділянки під кар’єр і не буде робити цього в подальшому.