«Невідкладній» бути?

Поки що, принаймні до початку квітня, на це питання можна відповідати ствердно. Сподіваємося, що «невідкладці» міста вдасться без втрат перетнути доленосну межу, але ще кілька днів тому питання надання невідкладної медичної допомоги могли, як то кажуть, відкласти у довгий ящик, якби не втручання медиків і народного депутата Миколи Бабенка.

Лада ЗАВІРУХА

23 січня – стисла передісторія

У минулому номері «Тиждень» повідомлялося, що згідно із рішенням БМР від 23 січня із загальної структури та штатної чисельності комунального некомерційного підприємства міської ради «Білоцерківська міська лікарня №1» буде виключено невідкладну допомогу, відділення якої нині розташовано на базі медичного закладу.

Як пояснила в.о. начальника управління охорони здоров’я БМР Людмила Гадіяк, з 1 квітня 2020 року, коли лікувальний заклад буде укладати з Національною службою здоров’я України договір, у перелік послуг не має входити невідкладна медична допомога, яка надаватиметься на первинній ланці. Щодо цього є і відповідне положення Міністерства охорони здоров’я України. Саме тому депутати БМР ухвалили друге рішення, у якому йдеться, що головні лікарі Міських центрів первинної медико-санітарної допомоги №1 і №2 мають організувати роботу чергових кабінетів в амбулаторіях загальної практики сімейної медицини для надання невідкладної медичної допомоги білоцерківцям у вихідні, святкові та неробочі дні з 1 квітня 2020 року в межах режиму роботи амбулаторій.

Минуло 6 днів

29 січня згідно із наказом по комунальному некомерційному підприємству БМР «Білоцерківська міська лікарня №1» на виконання вищезазначеного рішення міської ради було запропоновано скорочення 48,5 штатних одиниць відділення невідкладної медичної допомоги з 31 березня 2020 року.

Медики відділення невідкладної допомоги, за їхніми словами, були впевнені, що отримають роботу у чергових кабінетах в амбулаторіях загальної практики сімейної медицини, але їм повідомили лише про скорочення…

30 січня медики зустрілися із народним депутатом Миколою Бабенком, який приїхав на їхнє запрошення. Із розповіді лікарів стало зрозуміло: альтернативою черговим кабінетам в амбулаторіях загальної практики сімейної медицини має стати для них – біржа праці, про подальше працевлаштування не йдеться, майже 50 штатних одиниць можуть опинитися просто на вулиці.

Водночас, за словами медиків, місто потребує невідкладної медичної допомоги – так, лише за 2019 рік невідкладна обслужила 14,5 тис. викликів, а нині за добу більше 50 викликів, зокрема у переважній більшості обслуговуються соціально незахищені верстви – люди, у яких немає коштів, щоб їхати на таксі в амбулаторію при невідкладному стані.

Звичайно, народний депутат Микола Бабенко обіцяв консультативну допомогу та інформаційну підтримку. Того ж дня він зустрівся із представниками профспілок міста і закликав їх підтримати трудовий колектив відділення невідкладної медичної допомоги.

31 січня – «у зв’язку з тим, що… напружилась обстановка з реформою медицини…»

І вже наступного дня, 31 січня у міській раді проводять пресконференцію, на якій йдеться про те, що невідкладна допомога буде збережена, «вона не скорочується, а підпорядковується на той рівень, де буде надаватися», тобто на первинну ланку. Існуючі бригади невідкладної будуть посилювати Міські центри первинної медико-санітарної допомоги №1 та №2, а міський голова обіцяє, за словами в.о. головного лікаря міської лікарні №1 Григорія Яценка, що служба буде працювати і дофінансовуватиметься за рахунок міського бюджету згідно із програмою, яку мають розробити.

І що з того…

Цікаво, а якби не зібралися медики відділення невідкладної допомоги, аби не запросили народного депутата, аби це питання не набуло розголосу, не сталося б так, що службу скоротили тишком-нишком, а потім прикрилися положенням Міністерства охорони здоров’я України – і на тому все… Принаймні, у нас склалося саме таке враження, а як буде, покаже час.


Микола Бабенко, народний депутат України

Звичайно, я розумію, що положення Міністерства охорони здоров’я України потрібно виконувати, але це має робитися відповідним чином, наприклад, шляхом реорганізації. Не можна просто взяти і звільнити висококваліфікованих медиків, все відділення – 48,5 штатних одиниць.

При цьому таке рішення приймалося міською владою, людьми, які живуть у Білій Церкві. Родини яких, я сподіваюся, обслуговуються саме у міських лікарнях. До них потрібно поставити запитання, чому у місті, яке має бюджет розвитку 276 млн грн і витрачає на благоустрій близько 100 млн грн не має 2 млн грн на рік, щоб самостійно забезпечити функціонування служби невідкладної допомоги, адже такою владою як раз і наділене місцеве самоврядування.