Обговорили ставки податків і зборів

21 травня відбулося засідання круглого столу, на якому розглядався проект регуляторного акта «Про встановлення місцевих податків і зборів у місті Біла Церква на 2020 рік». Згідно з чинним законодавством, рішення має бути прийнято до 1 липня поточного року, але ставки будуть застосовані для нарахування платежів вже у наступному, 2020 році.

 

Білоцерківці напевно пам’ятають, який резонанс у суспільстві торік викликали так звані «листи щастя»: найбільше дісталося власникам земельних ділянок приватних будинків. І, здавалось би, цього року, пам’ятаючи про численні нападки, збори і мітинги, міська влада мала б поширити інформацію про засідання круглого столу не лише на офіційному сайті, щоб зацікавлені могли взяти участь в обговоренні, проте склалося зовсім по-іншому.

У великому залі виконкому було звично порожньо… Проте питання розглядалося досить важливе: від його результатів залежатиме формування місцевого бюджету у подальшому, адже обговорювалися ставки основних бюджетоутворюючих податків. Зокрема земельного і транспортного податків, туристичного збору, єдиного податку, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. І тут важливо не просто встановити максимальні ставки, а можна було зупинитися і на цій позиції згідно із Податковим кодексом, а визначити рівень прийнятний як для платників податків, так і для достатнього наповнення міського бюджету.

Як зазначила заступник міського голови Інна Новогребельська, на 21 травня пропозицій і зауважень до проекту регуляторного акта «Про встановлення місцевих податків і зборів у місті Біла Церква на 2020 рік» до міської ради не надходило.

 Транспортний податок

Посідає не перше місце у формуванні бюджету міста, проте досить вагомий.

Розраховується за формулою, відповідно до вартості та пробігу транспортних засобів.

На місцевому рівні змінити його не можна, Податковим кодексом передбачена стала сума – 25 тис. грн на рік.

 Туристичний збір

У грудні 2018 року були внесені зміни у Податковий кодекс стосовно туристичного збору – тепер він є внутрішній і зовнішній. Перший встановлюється на рівні 0,5% від мінімальної заробітної плати, другий 0,25%, тобто будуть застосовані максимальні ставки.

 Єдиний податок

Для суб’єктів господарювання ФОП: І група – 9% від прожиткового мінімуму, який наразі становить 1920 грн (максимальна ставка, запропонована у Податковому кодексі – 10%), ІІ група – 17% від мінімальної заробітної плати, яка тримається на рівні 4173 грн (максимальна ставка – 20%). За словами Інни Новогребельської, пропозицій на зменшення не було – на 2019 рік також було прийнято 9 і 17% відповідно.

Громадський діяч Павло Лаврусь і депутат міської ради Олена Шевченко внесли пропозицію застосувати ставки 8 і 16% відповідно.

 Нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Йдеться про надлишкові квадратні метри житлових приміщень (ставку запропонували на рівні 0,75%, як і торік), нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, яке є у власності суб’єктів господарювання.

Взагалі норма на людину – 60 кв. метрів для квартир і 120 кв. метрів для будинків.

Гуртожитки відповідно до Податкового кодексу звільняються від оплати цього податку.

Окрім них податок не платять за користування будівлями органи державного і місцевого самоуправління, органів правосуддя, промисловості (виробничі, складські приміщення), навчальні заклади (садочки, школи, не виші). Звільнені від сплати податку згідно із Податковим кодексом також лікарні та оздоровчі заклади.

Громадський діяч Павло Лаврусь пропонував для фізичних осіб у квартирах на надлишкові квадратні метри 0,1%, для гаражів і гаражних кооперативів – 0,01 % і для юридичних, і фізичних осіб.

 Земельний податок

За словами Інни Новогребельської, часто плутають орендну плату на землю і земельний податок. Орендна плата справляється з тих суб’єктів господарювання, які уклали договір із міською радою або відповідними органами на оренду земель комунальної власності. Таких суб’єктів господарювання у місті більше 1 тис.

Коли говоримо про земельний податок, йдеться про земельні ділянки, які знаходяться у власності, а саме про тих суб’єктів господарювання, які мають державні акти на землю, а також тих суб’єктів господарювання, які користуються землею на правах постійного користування.

Ставки, як і торік, були встановлені на рівні 0,1% від нормативно-грошової оцінки. Додамо лише, що пенсіонери звільняються від сплати податку.

 

Отже, тепер усі пропозиції про зміни ставок будуть представлені на розгляд фракцій і депутатському корпусу. Остаточно документ затвердить Білоцерківська міська рада.