Олександр Крижановський: «Україна – єдина країна, де донедавна не було національного виробника електрофурнітури»

На українському ринку електрофурнітури не так давно з’явився новий, поки маловідомий виробник зі статусом «національний» – це компанія Plank Electrotechnic. У Білій Церкві вона відкрила завод з виробництва вітчизняних розеток і вимикачів. Власне, в цьому немає нічого дивного. Дивне інше – амбітні цілі, вагомі наміри компанії, яка поставила собі завдання впродовж декількох років стати повноправним і впливовим гравцем електротехнічного ринку України, з яким би рахувалися відомі глобальні бренди…
Про це та інше в інтерв’ю з директором Plank Electrotechnic Олександром Крижановським.
Лада ЗАВІРУХА
«Обсяги ринку електроінсталяцій оцінюю приблизно в півмільярда гривень»
– Олександре, чому власне розетки і вимикачі, адже на українському, досить конкурентному ринку, представлено багато відомих зарубіжних брендів?
– Дійсно, не буває неконкурентного ринку, якщо слідувати логіці «стратегії блакитного океану». Треба шукати власні ніші. Мій особистий досвід, а я близько десяти років займався подібним напрямом (О.Крижановський працював в компанії «Шнейдер Електрик Україна» – прим. авт.), вказує на одну особливість – Україна одна з небагатьох країн, яка не має власного національного виробника електрофурнітури на відміну від усіх наших сусідів.
– Наскільки ваша особиста історія вплинула на те, що компанія почала займатися виробництвом розеток і вимикачів?
– Одним із ключових моментів, коли я захищав бізнес-план перед інвестором – групою UFuture, було те, що є людина, яка володіє певним досвідом і професійними навичками, які дозволять цей проект реалізувати.
Окрім того, в Україні не було на той момент вітчизняного виробника електрофурнітури, ринок був поділений між потужними іноземними та більш дрібними, локальними брендами. Причому 60% ринку на 2018 рік – це турецькі та російські бренди. Найчастіше останні присутні в Україні завуальовано.
Були, правда, компанії, які пробували власні сили в цьому напрямку, але з різних причин і обставин не змогли утвердитися в сфері електрофурнітури. Єдиний стартап, який я знав, проіснував з 2006-го по 2009 рік, проте він не пережив банківської кризи.
Водночас ринок продовжує працювати і рости. Аналізуючи статистику, я оцінюю його обсяги приблизно в півмільярда гривень із щорічним приростом у 7-10 %. Чому? Тому що кількість точок підключення як в новому житловому фонді, так і в старому постійно зростає.
«Ми точно розуміємо, що нам під силу зробити продукт конкурентоспроможним»
– Ви вирішили зайнятися виробництвом розеток і вимикачів, реально оцінюючи потенціал ринку електрофурнітури?
– Так, причому серйозно. З нашими німецькими та китайськими партнерами – KRAUSS MAFFEI і SINO MOULD CO. Ми опрацювали питання, що стосуються інженерних пластиків. І точно розуміємо, що нам під силу зробити продукт конкурентоспроможним, вітчизняного виробництва і запропонувати його, в першу чергу, українському споживачу, а після міжнародної сертифікації продавати його і на експорт.
– Я правильно розумію, проєктування електрофурнітури робили вищезгадані компанії?
– Ні. Дизайн розеток і вимикачів виконаний фахівцями нашого конструкторського відділу.
Окрім того, коли ми починали будувати завод, співпрацювали із Lean Institute Ukraine та експертами Lean Institute Turkey. І все зробили правильно, тому що впровадження новітніх технологій і планування виробничого процесу самого заводу – від заготівлі сировини до складу готової продукції – це все дуже активно використовується азіатськими концернами, лідерами з виробництва електрофурнітури. І вже точно має бути використано в Україні для підвищення ефективності праці і, відповідно, нашої конкурентоспроможності.
– Як давно працює завод у Білій Церкві?
– Перші пробні машини ми запустили в березні торік. І практично відразу знайшли партнерів, які зацікавилися локальним виробництвом, – мережі будівельних гіпермаркетів «Епіцентр» і «Нова лінія».
– А сировину звідки берете?
– Тут питання навіть не в сировині, а в її рецепті. З початку проекту ми стали тісно співпрацювати з Харківським політехнічним інститутом, кафедрою полімерів і композитів, яка ще за часів Радянського Союзу виконувала роль провідного науково-технічного центру для електротехнічного виробництва. До складу ХПІ входить також науково-дослідний і проєктно-конструкторський інститут «Молния», в якому перевіряють діелектричні властивості матеріалів.
У тісній кооперації ми почали напрацьовувати наші унікальні рецепти. Якщо взяти базовий пластик, у нього є певні недоліки, які треба враховувати. Тому під кожну продукцію ми розробили окремий рецепт, який включав базовий елемент і добавки, які дозволяли нам отримувати матеріал необхідної властивості. У цьому процесі брали участь не лише конструктори, а й хіміки-технологи.
Зараз у нас є прописані рецепти. Ми розуміємо той перелік матеріалів, який нам необхідний. Так, на жаль, з 2014 року в Україні не залишилося конкурентного вітчизняного виробника первинної гранули. Тому більшість компонентів ми беремо у іноземних компаній із Чехії та Угорщини.
Але вже, правда, є перші паростки пожвавлення виробничого клімату всередині країни. Наприклад, у Харкові дві компанії випускають супербачі – спеціалізовані барвники для пластмас. Ми зараз з ними активно експериментуємо, щоб підібрати правильний рецепт і отримувати різноманітну гаму колірних відтінків нашої продукції.
Ми орієнтовані на те, щоб підняти ринок переробки пластмас в Україні в цілому. Тому що даємо роботу компаніям, які теж рухаються і експериментують у цьому напрямку. Це наша спільна кооперація, розрахована на довгострокову перспективу.
«Весь перелік необхідної електрофурнітури вироблятиметься на нашому підприємстві та стане доступним українським споживачам»
– Що на сьогодні представлено в лінійці електрофурнітури?
– Те, що ми виробляємо і пропонуємо торговельній мережі, – це розподільні монтажні коробки. Вони вже продаються.
Далі плануємо запустити повний перелік електрофурнітури у двох продуктових лінійках. Це будуть розетки, вимикачі, перемикачі прохідні, кнопкові вимикачі, рамки монтажні, телевізійні, комп’ютерні, USB-розетки.
Зараз активно працюємо над тим, щоб почати випускати «розумну» розетку, якою можна буде керувати за допомогою гаджетів. Тобто, весь перелік необхідної електрофурнітури буде вироблятися на нашому підприємстві і стане доступним українським споживачам.
– Питання безпеки вітчизняних розеток і вимикачів є базовим, коли йдеться про їх просування в Україні і не лише…
– Безумовно. Ми вже завершили українську сертифікацію. Щойно випускаємо прототип якогось виробу – відразу тестуємо з фахівцями компанії «УкрТЕСТ». З ними підбираємо європейські норми, відповідно до яких і проходять випробування. Після цього отримуємо сертифікат і право віддавати продукт у торговельні мережі.
Ми дуже тісно співпрацюємо з представником міжнародного експерта в галузі випробувань і сертифікації TÜV SÜD. Мета нашої спільної роботи – повністю сертифікувати виробництво електрофурнітури за стандартами ISO 9001:2015, ISO 14001, OHSAS 18000. Крім того, будівля заводу буде сертифікована не лише Lean Institute Ukraine, а й за системою «зелених» стандартів BREEAM.
Іноземний інвестор може до нас приїхати і переконатися в тому, що в Україні теж можуть будувати цілком конкурентні виробництва.
– Судячи з того, що ви сказали, завод створений з дотриманням європейських вимог безпеки, відповідає світовому рівню? А з точки зору енергоефективності?
– Ми намагаємося робити так, щоб наше виробництво відповідало не лише світовому рівню, суворим європейським вимогам, а й у чомусь було більше інноваційно спрямованим. Наприклад, опалення всієї будівлі виконано з використанням енергозберігаючої технології рекуперації тепла, реверсивного теплового насоса. У нас не спалюється природний газ, пелети, немає додаткових викидів вуглекислого газу, є замкнутий цикл. Крім того, на даху будівлі розташовані сонячні батареї. Ми намагаємося мінімізувати споживання електрики ззовні. Всередині приміщення встановлено сучасне освітлення, яке дозволяє економити електроенергію.
Сама будівля була розроблена люксембурзькою компанією Astron Buildings і в комплексі поставлена в Білу Церкву. У неї високий клас енергоефективності промислових будівель. Хочу звернути увагу на той факт, що цех – це індустріальний парк типу грінфілд. Ми побудували абсолютно нову будівлю, створили всю необхідну екоструктуру, привезли зовсім нові верстати з частковою роботизацією, деякі з них датовані поточним роком випуску. Верстатний парк відповідає найновішим віянням переробки пластмаси.
Окрім електрофурнітури ми розвиваємо ще кілька технологій переробки полімерів і композитів. Зокрема, це виробництво поліпропіленових, винятково скло- і базальтонаповнених, з кисневим бар’єром труб, фітингів – результат співпраці з німецькими партнерами.
Подальша технологія – виготовлення тримальних конструкцій – склокомпозитної арматури різних розмірів. Вона за властивостями багато в чому перевершує метал, ідеально підходить для використання в промисловості, будівництві, сільському господарстві. Ми застосували її під час будівництва заводу. Монтажники з компанії «Основа», які працювали з цим матеріалом, високо оцінили характеристики склокомпозитної арматури. З нею зручно працювати, її легше транспортувати, вона не схильна до корозії, дешевша, ніж метал, екологічно безпечна.
– А в монолітному будівництві її можна використовувати?
– Звичайно. Не лише в комерційному та цивільному будівництві, а й в інфраструктурі. У Європі та Азії склокомпозитна арматура дуже поширена, у нас ринок лише формується. Зараз ми закуповуємо дві лінії з новими утворювальними філь’єрами, які дозволять нам найближчим часом запустити виробництво «кругляка», «квадрата», двотаврового профілю, швелера.
– Що стосується асортименту, наскільки я розумію, ви не плануєте обмежувати себе в можливостях?
– Безумовно. У нас значні плани щодо розширення асортименту. Як і по пресформах. Ми зараз вже маємо кілька постачальників, зокрема і українських виробників, які беруться за виготовлення пресформ високої складності в стислі терміни. Це дозволить розширити можливості виробництва, зробити його більш гнучким, здатним швидко реагувати на кон’юнктуру ринку.
Український дизайн – з іспанським корінням
– Як народжувалася вітчизняна електрофурнітура? Що було покладено в основу її створення?
– Наша команда конструкторів не працює в системі стандартного проектного менеджменту, а використовує принцип та інструменти Agile. Це дозволяє обробляти значний обсяг інформації за стислий час. У своєму пошуку вони намагалися не прив’язуватися до якогось конкретного бренда, оскільки у кожного з них є певний набір переваг і недоліків. Нам не хотілося займатися копіюванням, а було бажання створити власні унікальні електротехнічні вироби. Отже, у наших розеток і вимикачів повністю український дизайн, створений командою конструкторів, зібраною на підприємстві, а це фахівці в галузі електроніки та електротехніки.
Концепція електрофурнітури сформувалася на базі тих лінійок, які випускають зараз в Іспанії. Провівши певні дослідження фокус-груп серед потенційних замовників, ми з’ясували, що б вони хотіли бачити в електрофурнітурі. Тому взяли за основу іспанське рішення, а потім його доопрацювали, щоб воно було ближче українському споживачу.
– В якому ціновому діапазоні знаходяться ваші розетки і вимикачі?
– Точно в середньому. Ми не намагалися створити бюджетний продукт, тому що не хотіли заради ціни йти на компроміс щодо якості та функціоналу. У той же час хотіли зробити гідний національний продукт, який би ексклюзивно можна було запропонувати українському споживачу і який би зайняв свою нішу, мав перспективи виходу на ринок наших сусідів.
Зараз ми орієнтовані на середній ціновий сегмент, але наша команда активно працює і над топової лінійкою, яку представимо українському і міжнародному споживачу впродовж цього або на початку наступного року.
– Як багато ви продаєте власної продукції сьогодні? Чи користується вона попитом в українців?
– Наша продукція дуже високої якості, що підтверджено українськими та міжнародними сертифікатами. Нашим партнерам ми даємо можливість переконатися в цьому, і самим протестувати готові вироби, які активно завойовують своє місце «під сонцем» України.
Ми відчуваємо, що починаємо потроху витісняти ті іноземні компанії, які традиційно вільно почувалися, поділивши між собою ринок. Ми для них, скажімо, не зовсім приємна несподіванка. Проте така ситуація змусить їх чесно конкурувати на українському ринку. В результаті від нашої присутності, в першу чергу, виграє споживач.
Зараз ми лише входимо в український ринок, проте робимо це досить впевнено. Наш основний показник сьогодні – що виробляємо, не припадає пилом на складі. Lean-технологія якраз і має на увазі мінімальні складські запаси готової продукції. Цього і дотримуємося. Водночас план замовлень на найближчі два місяці вже є. Розуміючи, що нині наші виробничі потужності дещо обмежені, ми навіть у певний момент призупинили прийом нових замовлень, щоб підготуватися, розширити асортимент і коло своїх партнерів.
«2019 рік має стати роком, коли ми зможемо знайти власну нішу, показати себе українському споживачу»
– Як ви оцінюєте найближчу перспективу? Чи стане 2019-й проривом для компанії?
– Ми розуміємо, що рік буде непростим у плані нашої державності, проте у нас значні очікування на цей період – як мінімум вийти на національний рівень. 2019-й має стати роком, коли ми зможемо знайти свою нішу і показати себе українському споживачу.
– Крім пластмасових частин, хто виробляє контактну групу для вашої товарної лінійки?
– Вона розроблена практично з нуля. У контактній групі ми намагалися врахувати всі нові віяння, які диктує Європейська комісія. Ми її робимо самостійно. Спочатку ми розробили матеріали, відпрацювали в 3D-моделях, тісно співпрацюючи з компанією «FabLabFabricator» – однією з найбільших лабораторій швидкого прототипування в Україні, що є частиною загальної світової мережі майстерень FabLab, яка створена зокрема для технологічних стартапів. Потім протестували прототипи, зробили штампи, за допомогою яких виробляємо контактну групу для електрофурнітури на виробничій базі нашого підрядника в Білій Церкві. Ми надали свою унікальну оснастку, а вони вже обпресовують контактну групу, застосовують технологію покриття нікелем і сріблом.
Мета – через 5 років вийти на рівень 20 відсотків від загального обсягу електротехнічного ринку України
– Під яким брендом ви просуваєте продукцію національного виробника?
– Під логотипом Plank Electrotechnic. Ми зареєстрували торгову марку. Вона належить групі UFuture. І це буде та марка, продукція якої продаватиметься як українським, так і зарубіжним споживачам. У неї своя історія. Коли ми опрацьовували бізнес-план, до роботи активно підключилися Lean Institute, креативні агентства з Ізраїлю. У них уже був успішний досвід створення брендів для українських компаній. У рамках робочої групи народжувалася назва, ідея якої полягала в тому, щоб вона гідно сприймалася, була впізнавана і в Україні, і в світі.
– Є бачення, як буде розвиватися ваше виробництво впродовж 2-5 років?
– Ми розробляли свою стратегію на найближчі п’ять років. У тактичному плані наші дії залежатимуть від того, як буде розвиватися конкурентне середовище. З огляду на те, що електротехнічний ринок зайнятий практично 100-відсотковим імпортом, для себе ми поставили за мету через 5 років вийти на рівень 20% від загального його обсягу на внутрішньому ринку і просунутися на зовнішньому – Східна Європа та країни Чорноморського басейну. Орієнтовно це може бути 2020 рік. Інтерес до продукції з боку наших партнерів є, і ми продовжуємо йти до своєї мети.