Павло Козирєв: «Місцеві податки повинні адмініструватися громадою»

Тема податків може видатися пересічному громадянинові щонайменше обов’язковою, але аж ніяк не цікавою. Проте розмова із Павлом Козирєвим, нещодавно призначеним на посаду начальника Білоцерківського відділення ГУ ДФС у Київській області, переконала в тому, що професійний підхід і всебічна обізнаність щодо цієї теми, роблять її не просто необхідною.

– Павло Генріхович, наприкінці жовтня минулого року ви очолили Білоцерківське відділення ГУ ДФС у Київській області, до цього були мером Українки, і це все, що про вас чули білоцерківці. Можливо, доповните картину?

– Дійсно, у 2002 році я вперше став міським головою міста Українка, потім ще тричі громада довіряла мені керувати містом. До цього впродовж 8 років я працював приватним підприємцем, тому добре знайомий і з тим, як бізнес спілкується з податковою. Ситуація змінюється, ми потребуємо більш сучасних технологій адміністрування, переходу до «цифри», що сприятиме прозорості і в доходах, і у видатках, а також відпаде необхідність утримувати чималий штат податківців, які адмініструють ці податки.

– Отже ваш попередній досвід дав вам можливість зрозуміти і роботу підприємців, і потреби місцевого самоврядування. Це й допомагає наразі?

– Звичайно, будь-який досвід цінний, і він допомагає у моїй сьогоднішній роботі.

І тому, спираючись на свій досвід мерства, я дотримуюсь ідеї, що ті податки, 100 відсотків яких надходять у бюджет громади, повинні і адмініструватися громадою. Адже, на жаль, є приклади, коли голови громад скаржаться на байдужість фіскальної служби щодо місцевих податків, формальний підхід і невмотивованість ефективного адміністрування. А трапляються випадки, коли фіскальна служба скаржиться, що громада не дуже переймається наповненням власного бюджету. Всі ці проблеми можна зняти лише передавши адміністрування громаді. І тоді буде відчутно, чи ефективно працює влада, яку обрали, чи ні.

– З вашого дозволу повернемося до ваших нинішніх обов’язків. Наразі триває реформування ДФС, у зв’язку із цим у пересічних громадян виникає запитання, які функції покладено на очолюване вами відділення?

– Територіально Білоцерківське відділення ГУ ДФС у Київській області обслуговує не лише Білу Церкву та Білоцерківський район, але й Володарський, Рокитнянський, Ставищанський, Таращанський, Сквирський та Тетіївський райони, а також 3 об’єднані громади: Узинську, Фурсівську і Тетіївську. Загалом це понад 19 тис фізичних осіб-підприємців і майже 10 тис. юридичних осіб.

Основний функціонал відділення – адміністрування податків, за винятком акцизного збору на цій території.

Також завданнями відділення є забезпечення роботи податкових керуючих у тих випадках, коли борги стягуються примусовим чином. Тоді наші фахівці представляють інтереси держави в особі фіскальної служби в судах.

– І багато таких підприємств, з яких потрібно стягувати борги у примусовому порядку?

– На жаль, обсяг боргів достатньо значний, проте є різні причини його виникнення. Мушу констатувати, що є такі борги, які ніколи не будуть стягнені, – це стосується так званих безперспективних підприємств. Щоправда є і економічно активні підприємства, які нині працюють. І наше завдання – запропонувати зручний і дієвий спосіб, щоб допомогти їм розрахуватися з боргами.

Якщо говорити про боржників-фізичних осіб, то нещодавно стало можливо застосовувати до них санкції в плані заборони виїзду з країни.

– Якими є перспективи роботи відділення?

– У відділенні залишається значний обсяг поточної роботи, тому що держава ухвалила рішення – на мою думку, цілком логічне – оптимізувати апарат фіскальної служби. Функціонал, який раніше виконувався певною кількістю працівників, тепер покладено на більш вузьке коло осіб. Тому, зрозуміло, постає питання ефективності роботи і фахового рівня співробітників, і над цим нам також потрібно попрацювати.

– Другого травня завершується термін подачі декларацій про майновий стан і доходи. Насправді часу залишилося не так багато. А тому, впевнена, варто нагадати громадянам, які з певних причин відкладають вирішення цього питання, що потрібно робити?

– Напевно, потрібно зрозуміти, що час – річ досить швидкоплинна, і 3 травня подати декларацію вже буде неможливо. Проте досвід свідчить, що кількість охочих задекларувати статки буде зростати зворотно пропорційно до кількості днів, які залишаються до завершення терміну подачі декларацій. У зв’язку із цим порада: подати декларацію вчасно, без черги і зайвого дратування.

Зробити це можна щонайменше у три способи.

По-перше, особисто звернувшись до центру обслуговування платників.

По-друге, через працюючу технологію електронного декларування. Вона досить проста та зрозуміла. Для користування цією послугою платнику потрібно мати електронний ключ цифрового підпису та доступ до мережі Internet.

Безкоштовно отримати електронні ключі цифрового підпису можна в представників Акредитованого центру сертифікації електронних ключів, що розташовані в Центрі обслуговування платників Білоцерківської ОДПІ за адресою бул. Олександрійський, 12. І після цього, не виходячи із квартири, можна спокійно задекларувати власні доходи.

По-третє, можна надіслати декларацію поштою, що також позбавляє платника від необхідності приходити в центр обслуговування і стояти в черзі, але не пізніше ніж за десять днів завершення граничного терміну подання декларації.

– За останні роки, які стали нелегким випробуванням для України, різко посилилися кризові явища в економіці, що призвело до масового згортання малого і середнього бізнесу. Про це дуже багато говорили ще півроку тому. Яка ситуація наразі?

– Можу запевнити, що цей процес взаємозамінний – завжди є ті, хто закриває бізнес, і ті, хто відкриває його. Наразі у нас немає тенденції на зменшення загальної кількості платників, чи фізичних осіб-підприємців, які перебувають на обліку у нас в податковій.

– Часто, говорячи про співробітників ДФС, використовують немилозвучне слово «фіскали», адже має місце досить упереджене ставлення до робітників і служби зокрема.

А як відділення, очолюване вами, буде налагоджувати співпрацю з бізнесом міста?

– Насамперед ми уже її налагодили, тому що запровадили особистий прийом, який відбувається у другу і четверту середу місяця, з 9-ї до 13-ї години, потрібно лише записатися за телефоном (04563) 9-19-18.

Головне наше завдання – підвищення прозорості роботи служби задля зменшення тиску на малий і середній бізнес. Важливо, щоб підприємці відчували справедливість роботи податківців. Лише тоді вони перестануть приховувати податки, розуміючи, на що вони витрачаються. Потрібно показати, що ці гроші не йдуть у чиїсь кишені, а повертаються до них через державні або місцеві послуги. Ще один важливий момент – продемонструвати, що правила для всіх однакові, і немає «привілейованих» компаній, які безкарно обходять закон. Тоді, я впевнений, відчуття справедливості дасть новий стимул чесно сплачувати податки.

– Скільки людей скористалося уже можливістю вирішити свої питання на особистому прийомі?

– Не дуже багато. І це може свідчити про те, що люди або не довіряють ще такій технології спілкування, або не мають проблем. Проте, можливо, не всі знають про це нововведення, а тому ця інформація може виявитися корисною для читачів газети.

Проте хочу відзначити, коли люди, які приходили із своїми проблемами на особистий прийом, відчували навзаєм бажання їх вирішити, йшли назустріч. Впевнений, що дуже важливо вміти спілкуватися із людьми, тому я до цього прагну і колектив налаштовую на те, що ми є сервісною службою, яка обслуговує бізнес. І коли люди це відчувають, вони починають по-іншому ставитися до фіскальної служби.

Ми намагаємося допомагати, але, на жаль, не весь бізнес, як то кажуть, грає за правилами. Для таких випадків працює інша схема. Але тим, хто хоче працювати і не хоче проблем, ми безперечно допомагаємо.

Запевняю, ми налаштовані на співпрацю, тому що розуміємо, що саме бізнес формує бюджет – і державний, і місцевий.

Також для обговорення проблемних питань планується проведення круглих столів за участю платників податків і представників органів місцевого самоврядування.

– Знаходити порозуміння із платниками податків – важливо, адже від цього залежить наповнення міського бюджету. А чи вдалося налагодити співпрацю із міською владою?

– Співпраця з органами місцевого самоврядування дуже важлива для підвищення ефективності сплати місцевих податків. Це допомога щодо електронізації, оцифровування баз даних для адміністрування податків.

Насамперед ми працюємо із фінансовим управлінням, домовилися про взаємну допомогу, тому що Біла Церква – найпотужніша громада, яка знаходиться на території обслуговування відділення, тут найбільший обсяг роботи і відповідно – податків, які надходять від громади.

– Чи долучалося відділення до спільних проектів із муніципалітетом, зокрема, до презентованого нещодавно Геопорталу міста?

– Створення Геопорталу міста – це величезний крок вперед з точки зору оптимізації місцевих податків, який значно спростить роботу фіскальної служби.

Поясню чому. Муніципалітет, або громада, яка також тримає базу даних оподаткування, отримує зібрані за рахунок податків кошти. Функція нашої служби – розрахувати суму податку кожному платнику, донести цю інформацію до нього і простежити, щоб податок був сплачений, або стягнути заборгованість.

Робота Геопорталу позбавить персонал, який працює у нас, від купи марудної ручної роботи, тому що в нашій зоні обслуговування близько 100 тис. платників податку на землю, 10 тис. юридичних осіб, 30 тис. фізичних осіб. А це величезний обсяг роботи. І коли ми переведемо її «в цифру» – ефективність роботи фіскальної служби збільшиться в рази.

Ми готові співпрацювати у цьому напрямку із муніципалітетом. До речі, у нас була нарада на старті роботи над Геопорталом. Ми запропонували міській владі підписати меморандум про співпрацю щодо створення автоматизованої системи обліку податку на землю у місті Біла Церква та зробили перший крок у цьому напрямку. Наразі ми відкриті до партнерства.

– У зв’язку із створенням нових об’єднаних територіальних громад на території обслуговування Білоцерківського відділення ГУ ДФС у Київській області, відбудуться якісь зміни в адмініструванні податків?

– Вони лише формальні, територіальні, але, оскільки наша бюджетна система не дуже гнучка, на жаль, у тих громад, які нещодавно об’єдналися, виникли певні проблеми, принаймні на початковому етапі. Я впевнений, що ми їх дуже швидко вирішимо, і з точки зору підприємств, які отримали деяку незрозумілість, за якими рахунками які податки закривати. Це поки що проблема і з точки зору громад, у яких нібито гроші є, але вони поки що не можуть ними скористатися. Ми готові їм допомагати.

– У зв’язку із попереднім питанням. На сьогодні, на жаль, уже склалася незрозуміла ситуація, коли, наприклад, КП «БВАК» розташоване на землях фурсівської громади, але в межах (щоправда, і вони не визначені документально) міста Біла Церква. Жителі Фурсів згодні віддати місту землю, але не підприємство, яке наповнює їхній бюджет. Як бути із такими випадками?

– По-перше, це не питання фіскальної служби, але як колишній міський голова можу поділитися дієвим рецептом, який на сьогодні навіть задіяний. Нещодавно Верховна Рада ухвалила закон, який дозволяє містам обласного значення об’єднуватися з навколишніми територіями без проведення місцевих виборів. Я думаю, це дає можливість усім містам, як і Білій Церкві, вирішити ці проблеми. Тому що всі люди, які живуть в самому місті та поруч, використовують одну інфраструктуру – міську. Тут важливо домовитися з навколишніми громадами, на яких умовах створити спільну громаду, щоб усі кошти спільно фінансували інфраструктуру, якою зможуть вільно користуватися всі члени об’єднаної громади.

І повірте, якщо правильно провести цю розмову, то це буде угода, де кожна громада залишиться у безумовному виграші.

– Як би ви прокоментували слова міського голови, у зв’язку із недавніми обшуками у нього в кабінеті, щодо того, що працівники ДФС «влаштували фарс» і «заважають працювати».

– Я працював мером більше 15 років і за цей час пережив дуже багато різних перевірок. Розумію всю цю ситуацію, десь щиро співчуваю, але впевнений, коли людина йде на посаду міського голови, вона повинна розуміти, з чим пов’язана ця робота. Адже, з одного боку, громада дає меру право та можливості від її імені розпоряджатися спільними грошима і майном, ухвалювати рішення, які зачіпають спільні інтереси громади з будь-якого питання. З іншого боку, коли людині дають владу, то виникає необхідність її контролювати. Тим більше ми ідемо зараз шляхом децентралізації. А це значить, що все менше хтось втручається в рішення, які ухвалюють обрані громадою люди. Так все більше повноважень і компетенції передається на рівень громади, у нашому випадку, муніципалітету Білої Церкви і персонально міському голові. А тому існують відповідні державні структури, які повинні обов’язково перевіряти законність його дій. Адже так робиться в усіх розвинених країнах.

Отже, до цього потрібно ставитися спокійно, тому що це логіка децентралізації.

– Сьогодні багато говорять про те, що кошти міського бюджету використовуються нераціонально. Ви можете прокоментувати ці слова?

– Насамперед, для цього варто досліджувати видатки, а справа податкової – займатися доходами та повнотою сплати податків, тому коментувати це питання з мого боку буде некоректно.

Проте можу поділитися знову ж таки власним досвідом – слід знаходити баланс, досягати компромісу у вирішенні будь-яких питань, тому що за комунальною сферою аж ніяк не можна втрачати соціальної. Тим більше в умовах жорсткого дефіциту ресурсів (ми ж поки що не можемо похвалитися, що коштів вистачає на все) дуже важливо опанувати мистецтво знаходження балансів і компромісів.

Головне управління ДФС у Київській області нагадує жителям Київщини, що до 2 травня 2018 року триває кампанія декларування доходів громадян, яка стартувала 1 січня 2018 року.

З детальною інформацією щодо порядку заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи та її формою можна ознайомитися на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням: http://sfs.gov.ua/deklaruvannya-dohodiv-gromadyan-2018.

Податкову декларацію про майновий стан і доходи можна подати в електронному вигляді, використовуючи електронний сервіс ДФС «Електронний кабінет платника» (https://cabinet.sfs.gov.ua/ та особисті ключі електронного цифрового підпису.

З 1 січня 2018 року декларація про майновий стан і доходи подається за новою формою, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України. Бланки декларацій безоплатно надаються контролюючими органами платникам на їх запит, також їх можна самостійно роздрукувати, використавши офіційний сайт ДФС України: https://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/podannya-deklaratsii-pro-/forma-deklaratsii/.

Інструкція  щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи розміщена на офіційному сайті ДФС України за посиланням: https://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/podannya-deklaratsii-pro-/forma-deklaratsii/.