Павло Козирєв: «Стратегія 2032 буде відрізнятися конкретикою!»

У 2032 р. Білій Церкві виповниться тисяча років. Заснував місто великий князь Ярослав Мудрий у 1032 році.  Нашим завданням, як його нащадків, є достойна підготовка до міленіуму міста. Саме так вважає наш співрозмовник, голова Громадської спілки «Нова Біла Церква» Павло Козирєв. З ним «Тиждень» поспілкувався з приводу нової стратегії, особливостей її розробки та втілення у життя.

Лада ЗАВІРУХА

– Павле, торік у Білій Церкві з’явився новий громадський рух – ГС «Нова Біла Церква», головою якого Ви є. Які основні завдання для Вашої організації?

– Ключове слово тут саме «рух» – ми налаштовані на плідну роботу і співпрацю. Громадська спілка «Нова Біла Церква» повинна стати майданчиком для обговорення та напрацювання Стратегії 2032 – плану розвитку міста. І це її головне завдання. Я впевнений, що для досягнення результату потрібно об’єднати усіх, хто прагне поліпшити якість свого життя у  нашому місті. 

– Отже, Громадська спілка – це відкрита організація, до роботи якої може долучитися кожен охочий?

– Звичайно. Ми хочемо створити дієвий, якісний документ, тому нам важлива думка кожного. 

– ​Багато людей значить, багато різних думок?

– Це дуже добре. Ми готові слухати, аналізувати, обговорювати, враховувати кожну ідею. Тільки так зможемо отримати результат, який задовольнить кожного в громаді! 

– Павле, 24 січня у холі Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості Ви та Ваша команда презентували Стратегію 2032. Чому саме 2032?

– Наголошу, на заході «Стратегія 2032. Старт» ми стартували! Це початок спільної роботи з громадою міста.  А щодо 2032 – то це символ, тисяча років місту – дата і час підбити підсумки.

– Як стало можливим, що саме Біла Церква виграла грант на розробку проєкту сталого розвитку міста?

– Усе завжди починається з ідеї, радше зі щасливого випадку, яким вдається скористатися.

Минулого року в рамках форуму «Бізнес для розумних міст», який проводився спільно з посольством Іспанії, я поспілкувався із колишнім мером Барселони. Від нього почув, у якому стані було місто та країна загалом на початку 90-х. Це дуже нагадало мені українські реалії. Те, яким чином ця людина і його команда змогли вивести місто у світові лідери, надихнуло зробити подібне у нас. 

Потім я дізнався, що форум «Бізнес для розумних міст» разом із ГО «Фонд розвитку міст» і «Академією публічно-приватного партнерства» розпочинають грантовий конкурс на фінансування стратегії для міст України.

Взагалі-то, цей конкурс для муніципалітетів, але знаючи темпи прийняття рішень міською владою, запропонував, щоб ГС зробила пілотний проєкт, для якого була обрана Біла Церква як перспективне та стратегічно важливе місто області. 

В результаті громада отримала грант на розробку стратегії розвитку. Тепер головне – правильно скористатися наданим шансом. Я працюю та живу в Білій Церкві, а тому прагну внести свій вклад у розвиток міста.

– А чим Стратегія 2032 буде відрізнятися від тієї, що наразі існує у місті?

– Існуюча – досить складна для сприйняття та розгалужена. Головна проблема в тому, що топ-менеджери виконкому не розуміють, навіщо вона потрібна, як нею користуватися. І це стало відчутно, коли ми обговорювали під час засідання виконкому питання середньострокового планування розвитку міста.

Стратегія 2032 буде відрізнятися конкретикою. Я займався бізнесом і розумію, що для вирішення завдань потрібен конкретний план. Ставши мером, втілив цей механізм у організацію роботи мерії, а в результаті й для розвитку громади.  Вони працювали, а громада мала розвиток, розуміла, кому дякувати за те, що вдалося, з кого питати, якщо щось не виконується.

Отже, ключова відмінність Стратегії 2032, яку ми розпочинаємо напрацьовувати – конкретика і націленість на результат. Вона про те, що ми хочемо бачити в місті через рік, через п’ять, а головне – зараз.  

– І як досягти цієї конкретики?

– Тут варто зосередитися на тому, яким чином Стратегія 2032 розроблятиметься. Я впевнений, що саме громада має відповісти на запитання, що найбільше її турбує, які проблеми міста потребують вирішення. Стратегія, затверджена без участі громади – мертва, вона не буде працювати. Тому на першому етапі розробки активно збиратимемо інформацію від білоцерківців, котрі як ніхто знають і відчувають «болючі місця» нашого міста.

Потім ці напрацювання будуть опрацьовані фаховими експертами. Отже, другий етап розробки стратегії очолить член наглядової ради «Бізнесу для розумних міст», засновниця «Академії публічно-приватного партнерства» Ірина Запатріна. 

Спільно з експертною групою Ірина розробить варіант Документу, який ми презентуємо наприкінці квітня під час форуму «Бізнес для розумних міст».

Третій етап присвятимо обговоренню та доопрацюванню Документу з громадою, щоб отримати остаточний та узгоджений варіант Стратегії. 

– Отже, 24 січня розмова з білоцерківцями тільки розпочалася, які ваші враження?

– Враження – лише позитивні! Білоцерківці дуже активно вступили в діалог, відчували що їх хочуть почути. 

З мешканцями у місті спілкуються вкрай рідко. Немає продуктивного спілкування з депутатами і членами виконавчого комітету міської ради. І це мене турбує. Життя містян дуже непросте, у Білій Церкві багато проблем, але без комунікації влада не завжди бачить правильні, оптимальні шляхи їх вирішення. Тож розмовляти, а головне чути людей – дуже важливо.

– Як Ви особисто оцінюєте захід «Стратегія 2032. Старт»? Можливо, уже зробили певні висновки?

– Це лише початок. Звісно, поки що наша команда не дуже велика, але, як я вже говорив, з кожним днем нас ставатиме дедалі більше. Захід показав – білоцерківцям цікавий такий формат співпраці і вони будуть приєднуватися.

Вже на першому заході ми отримали перший результат! В процесі спілкування учасники визначили свої пріоритети. З’ясувалося, що людей найбільше турбують питання медицини, транспорту, ЦНАПу, питання благоустрою та надання якісних послуг. Правильно – діяти, виходячи з потреб громади.

Для себе особисто я зробив кілька висновків: людям важливо бути почутими, і сучасні методи подачі інформації та сучасні способи спілкування з мешканцями також мають попит.

Захід залишив позитивні враження у білоцерківців. Справа Громадської спілки «Нова Біла Церква» і тих, хто буде з нами працювати – підтримати цей позитив, тому що розмова тільки почалася.

Важливо, щоб напрацювання громади не поклали в «дальню шухляду», а виконували. І це завдання міської влади! А громада буде контролювати виконання, адже вона зацікавлена досягнути тих цілей, які сама визначила.

– І насамкінець: які Ваші подальші плани та реалізацію яких проєктів варто чекати білоцерківцям найближчим часом?

– У найближчих планах – плідна робота з громадою, тому що перший етап напрацювання Стратегії 2032 найбільш складний. Перше завдання під час заходу «Стратегія 2032. Старт» від громади отримали – вивчити питання медицини, транспорту, реконструкції ЦНАПу, питання благоустрою та надання якісних послуг.

В остаточному варіанті стратегії люди повинні побачити вирішення проблем, які їх турбують. Цей масштабний документ має бути вичерпним для кожного білоцерківця.


Ірина Запатріна, член наглядової ради ТОВ «Бізнес для розумних міст», засновниця «Академії публічно-приватного партнерства»

Коли влада формально виконує завдання написання стратегії, то часто там серед пріоритетів щось «покращити», «поліпшити» тощо, але в реальному житті нічого не відбувається. Стратегія ніби є, але вона живе своїм життям, окремо від міста. І так не має бути! Стратегія має бути конкретною і зрозумілою, в першу чергу для містян. А для влади вона має бути реальним механізмом для реалізації конкретних завдань. Усі міста, які досягли успіху, мали саме такі, дієві стратегії.

Чим вони відрізняються. По-перше, чіткими індикаторами, які люди розуміють і можуть контролювати їх виконання; по-друге, механізмами реалізації запланованого, які також є цілком зрозумілими і містянам, і чиновникам; по-третє, у реалізації стратегії мають брати участь усі: при цьому влада робить, а суспільство контролює. У результаті, кожен має розуміти, які зміни відбудуться через певні проміжки часу.

Саме таку стратегію, базуючись на показниках якості життя, які затверджені ООН для всього світу, ми і будемо розробляти.


Катерина Проценко, виконавчий директор ВГО «Асоціація малих міст України»

Хочу зазначити, що від кожного містянина залежить, які стратегічні цінності будуть закладені у майбутній стратегії: ті, які спрямовані на особистісний розвиток кожного, чи на забезпечення зростання якості проживання у громаді, екологічна складова тощо.

Я вважаю, що необхідно при розробці та впровадженні стратегічного плану зосередити увагу на впровадження саме інноваційних рішень у вирішення всіх проблем, які виникають в громаді.