Податок без прибутку

Міська влада в умовах децентралізації отримала повноваження встановлювати розміри місцевих податків та зборів. Це стосується податку на земельну ділянку, нерухомість, транспорт, туристичного збору та єдиного податку. Апетити міської влади відразу дали про себе знати. Хоча чиновники прикриваються тим, що нібито десь щось «не допрацювали». Недоліки їхньої роботи самотужки виправляють громадяни в судах. 

Людмила ПОЛЯХ

«Потрусили» приватний сектор, а потім…

У липні 2018 року білоцерківці почали отримувати квитанції зі сплати земельного податку на присадибну ділянку з вражаючими сумами: за 1 сотку треба було сплатити майже 560 грн. Такий сюрприз міські чиновники підготували у 2017 році, ухваливши рішення про місцеві податки та збори на 2018 рік. Зокрема, визначили розмір земельного податку 1,5% від нормативної грошової оцінки землі для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). А депутати, не задумуючись, підтримали таке рішення. 

Чому так сталося? Як відомо, від сплати земельного податку, згідно із ст. 281 ПКУ, звільняються:інваліди ІтаІІ групи, фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років, пенсіонери (за віком), ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Ось оцю останню категорію і забули чиновники. Точніше, забули, що «чорнобильську зону» з Білої Церкви вже зняли. Відтак, вони, як і ті мешканці міста, які не мають пільг, отримали чималі суми податку.


Мер Геннадій Дикий заявив, що це питання просто «не доопрацювали». І поспішно виніс на липневу сесію 2018 року проєкт рішення про зменшення ставки податку до 0,5%.


Мер Геннадій Дикий заявив, що це питання просто «не доопрацювали». І поспішно виніс на липневу сесію 2018 року проєкт рішення про зменшення ставки податку до 0,5%, але податківці такі зміни не врахували, адже заднім числом подібні рішення не ухвалюються. Про це меру наголосили і деякі депутати, і податкова. ГУ ДФС у Київській області надіслало офіційну відповідь, суть якої проста: податки та збори не можуть змінюватися впродовж бюджетного року. «Принцип стабільності податкового законодавства, визначеного Податковим кодексом України п.4.1. ст. 4, регламентує, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше як за шість місяць до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися впродовж бюджетного року... В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом», – сказано в офіційному повідомленні ГУ ДПС України у Київській області. Так, чиновники «руки умили», а мешканці змушені були думати, де знайти кілька тисяч на податок за землю біля своєї хати. 

То ж до справи взялися громадські активісти. Зокрема, Віктор Левицький та юрист Віталій Гаделіядопомогли потерпілим від рішень міської влади громадянам звернулися до суду з позовною вимогою про скасування податкових повідомлень-рішень про неправомірно нарахований податок на земельні ділянки.

Тепер на підставі рішення суду громадяни пишуть заяви в ГУ ДПС (в Білоцерківську ОДПІ ГУ ДФС) у Київській області з вимогою про перерахунок помилкового та/або надміру сплачених коштів до бюджету за 2017-2020 роки. Таких заяв написано вже понад 1000. Якщо мешканці Білої Церкви не сплачували ці податки, вважаючи їх завеликими чи просто не маючи коштів, їм варто врахувати, що податкова вважає це заборгованістю та нараховує пеню та штрафи, а отже все-таки ліпше звернутися із заявою у податкову. 


У 2018 та 2019 роках ОСББ та ЖБК змушені були сплатити за свої ділянки по 0,51% від нормативної грошової оцінки землі.


….взялися за ОСББ та ЖБК

Також міська влада чомусь вирішила, що можна «подоїти» на земельний податок ОСББ та ЖБК, які оформили прибудинкову територію у постійне користування. Хоча обидві організації вважають неприбутковими! Так, у 2018 та 2019 роках ОСББ та ЖБК змушені були сплатити за свої ділянки по 0,51% від нормативної грошової оцінки землі. У той час як мешканці Києва та Фастова, що мають у користуванні ОСББ земельну ділянку, сплачують всього 0,01% від нормативної грошової оцінки, а у Полтаві та Рівному – 0,03%. 

Міський голова Геннадій Дикий заявив, що податок у розмірі 10 тис. грн з будинку не такий вже значний. І лише після протестів голів ОСББ та вимог до депутатського корпусу, їх нарешті відносно почули. Відтак, податок на 2020 та 2021 рр. встановили менший: 0,25% для ОСББ без магазинів на першому поверсі та 0,75% з магазинами на першому поверсі. Водночас мер Геннадій Дикий заявляв, що тим ОСББ і ЖБК, які сплачують земельний податок, у першу чергу ремонтуватимуть прибудинкову територію. Хоча це теж цинічна брехня! Адже з міського бюджету не можна витрачати кошти на приватну територію! 

Не дивно, що наразі сплачують податок всього 12 ОСББ з 118 існуючих. Решта оформляти земельні ділянки у постійне користування не прагне, зокрема з огляду на високий податок на землю. Водночас є такі ОСББ, які воліли б оформити ділянку та убезпечити себе від появи поблизу будинку якогось торговельно-розважального центру, але чомусь міська влада в особі мера та депутатів їм в цьому відмовляє, як це є у випадку ОСББ «Запорізька, 19».Деякі депутати та чиновники міськради висловлюють пропозицію всім мешканцям багатоповерхівок міста оформити земельні ділянки біля будинків за кошти міста та примусити їх сплачувати земельний податок. Ідея дивна, адже не зрозуміло, як примусово зробити людей власниками земельної ділянки під будинком? 

Отже, можна зробити висновок, що можливість на місцях встановлювати податки міська влада Білої Церкви використовує для того, аби наповнити бюджет за рахунок пільговиків чи неприбуткових організацій, а також пересічних громадян. 


Ольга Євчук, юрист, віцепрезидент ГО «Бізнес клуб «Інлідер», кандидатка від ПП «Європейська Солідарність»

Дії міської влади виглядають максимально некомпетентно. Стає навіть лячно, що люди, які обіймають чиновницькі посади, не мають елементарного розуміння закону, а відтак не можуть ефективно

відстоювати інтереси громади, тому не можуть називати себе – місцевими обранцями. На жаль, влада Білої Церкви забула про тих, хто їм дав доступ до чиновницького крісла. Перед тим як змушувати мешканців багатоповерхівок брати на себе відповідальність зі сплати земельного податку, влада міста зобов’язана зробити те, що ігнорувала довгі роки: відремонтувати комуніка- ції, відновити асфальтне покриття, облаштувати тротуари, почистити зливостоки. А сьогоднішні дії влади можна розцінювати як ухилення від відпо- відальності та небажання звітувати за нецільове витрачання коштів. Ми не маємо цього допустити!