Податок на лопухи

 

ОСББ Білої Церкви «світять» рекордні суми податку на прибудинкову територію.

21 червня відбудеться засідання сесії Білоцерківської міської ради, на якому депутати приймуть рішення про ставки місцевих податків та зборів на 2019 рік. Запропоновані розміри податків вразили голів ОСББ та ЖБК, які змушені будуть платити земельний податок за прибудинкову територію в кілька тисяч гривень. Вони перші почали бити на сполох. Проте це не єдині платники податків, хто може опинитися в стані шоку.

Проекти рішень про податок на нерухомість, земельні ділянки, транспортний, туристичний збір та єдиний податок оприлюднені на сайті Білоцерківської міської ради та затверджені виконкомом. Більше того, розміри ставок обговорювалися як мінімум двічі. Проте, чи то платникам податків байдуже чи то влада не особливо афішувала час проведення круглих столів, але на них приходило не так багато громадян. Остаточне рішення по податкахухвалить міська рада на сесії 21 червня.

Ставки податків для промисловості, магазинів, готелів, ресторанів тощо можна побачити на сайті Білоцерківської міської ради. Зупинятися на них детально не будемо, оскільки підприємці мають юристів та бухгалтерів, тому їм простіше зорієнтуватися у законодавстві. Звернемо увагу, у першу чергу депутатського корпусу Білоцерківської міської ради, до становища звичайних жителів міста, які можуть опинитися перед загрозою залишитися в боргах через неплатоспроможність членів житлових, садових та гаражних кооперативів. А також проаналізуємо досвід інших населених пунктів України з цього питання.

Зокрема, непроста ситуація складається в ОСББ та ЖБК, які оформили на прибудинкову територію акт на постійне користування. Адже ті, хто не оформив, податок не платять. Так, ось у 2017 році депутати Білоцерківської міської ради прийняли рішення про встановлення для ОСББ та ЖБК розміруподатку 0,51% від нормативної грошової оцінки землі. На наступний рік планують встановити аж 3%.

 

Тамара Гончар, голова ОСББ «Некрасова, 46а» розповіла під час засідання круглого столу, що це означає для мешканців багатоповерхівки. «Податок 0,51% для нашого ОСББ «потягнув»у 2018 році на 15 тис. грн. При ставці 3%, ми змушені будемо заплатити 90 тис. грн. У нас вивіз сміття, електропостачання будинку, утримання ліфтів тощо на рік обходиться в 70 тис. грн. І водночас ми повинні сплатити 90 тис. грн податку! Ми взяли «теплий кредит» в Ощадбанку для заміни у будинку 62 вікон енергозберігаючимиу розмірі 144 тис. грн. Як ми повернемо кредит, якщо на нас накладуть такий податок? Тому наша пропозиція та інших ОСББ до пункту 02.03 «Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку » внести зміни: замість 3% поставити 0,01%. Зекономлені гроші витратимо на ремонти. Ми можемо відзвітувати за кожну витрачену копійку зібраних грошей мешканців будинку».

Такої ж точки зору дотримується бухгалтер ЖБК «Слава» Лідія Лихенко. «Раніше ми сплачували по 226- 250 грн у рік, цього року змушені заплатити у 25 раз більше – 6870 грн! Ми ці гроші взяли з тих сум, які потрошку збирали на поточні ремонти. Ще й нам нарахували 64 грн пені. Нам це просто не під силу. Я навіть не рахувала, а скільки ж це буде, якщо нам поставлять 3% податку. Є кооперативи, де землі багато, вони використовують її під стоянки, отже їхні мешканці економлять на стоянках. А у нас землі для комерційних цілей немає, у нас газони, дорога і місце для сушіння білизни. З чого ми сплатимо цей податок?», – каже Лідія Євпатіївна.

Просять зменшитиподаток і три ЖЕКи міста. «Напередодні зібралися три начальники ЖЕКів і ми вирішили одним пакетом запропонувати власне бачення на податок на землю. Якщо зараз пропонують 3%, то це колосальна сума, яка ляже на плечі мешканців будинків. Доведеться підвищувати квартирну плату. Ми просимо податок не більше 0,03%. Він оптимальний для всього міста. Наведу приклад: на території обслуговування ЖЕК№7 є три будинки, які мають акти на землю. Так ось вони змушені будуть заплатити 450 тис. грн податку. Цих коштів вистачило б, щоб відремонтувати 30 під’їздів! Ми на сесії як начальники ЖЕКів та як депутати будемо відстоювати власну точку зору, що податок має бути не більше 0,03%», –каже Юрій Кошляк, начальник ЖЕК-6.

Характерно, що у інших містах Україниподаток для ОСББ не такий значний. Так, 14 вересня 2017,після масових протестів ОСББ та ЖБК, Київрада приймає рішення  від 24.07.2017 №08/231-1684/ПР «Про внесеннязмін в рішенняКиїврадивід 23 червня 2011 року №242/5629 «Провстановлення місцевихподатків та зборів в Києві». Згідно з документом податок знижено з 0,03% до 0,01% до 2020 року!

У м. Рівне податок встановлено на рівні 0,03%. У проекті рішення про податок на землю Троїцька територіальна громада (Луганська область) має намір встановити податок для обслуговування багатоквартирного житлового будинку на рівні 0,05% на 2019 рік.

Під час круглого столу заступник міського голови Валерій Гнатюк заявив, що в Черкасах при практично однаковій кількості населення, вдалося зібрати земельного податку на суму 189 млн грн, тоді як у Білій Церкві – лише 60 млн грн. Можливо, це так. Проте ставка податку для ОСББ на 2017 рік у Черкасах становить 0,03%, тоді як у Білій Церкві – 0,51%. Тому робимо висновок, що земельний податок у Черкасах збирають значною мірою за рахунок промисловості, тобто там, де виробляється продукція та є дохід, а не за рахунок житлових кооперативів та ОСББ.

Характерно, що міський голова Геннадій Дикий, який 13 червня був присутній на круглому столі, чомусь не захотів публічно висловлювати свою позицію. Він підійшов до голів ОСББ і почав, як стало нам відомо, умовляти про те, щоб ті погодилися хоча б на ставку 0,75%. Обіцяв тим, хто сплатить податок вчасно, гарантовано ремонтувати прибудинкову територію. Зі слів нашого джерела, присутній під час розмови начальник ДЖКГ Анатолій Кравець нібито зауважив меру, що вибірково підходити до питання, кому ремонтувати територію, а кому – ні, влада не має права. Так це було чи ні, точно стверджувати не можемо. Мер не проводить прес-конференцій, публічно власну позицію не озвучує.

Тож керівники ОСББ мають намір прийти на засідання передсесійних депутатських комісій та звернутися до депутатів з проханням не приймати такі високі ставки податків, інакше кооперативи та ОСББ просто будуть загнані в податкові борги, пені та штрафи. Залишається сподіватися, що білоцерківські депутати розберуться в суті питання та не дозволять, умовно кажучи, обкладати мешканців міста непідйомним податком «на лопухи».

 


Євгеній Волинець, голова садового товариства «Першотравневець»

У зв’язку з тим, що нам не дали визначити межі нашого садового товариства, ми не сплачуємо податок. Не дають право власності на земельну ділянку товариства. Відтак ми не платимо податок. На одній із комісій нас назвали дикунами. Владі не потрібні ці картоплі, вишеньки. Їм потрібна багатоповерхова забудова. Хоча вважаємо, що податок у розмірі 1% для садових товариств завеликий. Тут люди не займаються бізнесом, а все, що вирощують – це підмога для родини. Нам ця земля виділялася від заводу «Сільмаш» ще в 70-х роках. Маємо відповідні документи. Дорогу, яку вони за новим генпланом хочуть розширити, ми робили власним коштом та за гроші профспілки заводу «Сільмаш». Ми можемо спокійно приєднатися до с. Терезине, якщо нам не оформлять документи. Ми про це казали міському голові.


Володимир Петраш, голова гаражного кооперативу «Сєвєрний»

Ми зараз платимо податок 1,5%, це по 240 грн у рік з гаража. Це майже 48 тис. грн з кооперативу. Всі роботи по кооперативу робимо власним коштом. Ніхто нам нічого не допомагає. Такий податок нам завеликий. Є гаражні кооперативи, які платять набагато менше. Можливо тому, що в них не упорядковані документи, немає приватизованої земельної ділянки, а ми це зробили: упродовж 5 років приводили в порядок документацію. У нас є такі члени кооперативу, які заборгували по оплаті. А коли люди дізналися, що можуть біля гаражного кооперативу прокласти дорогу, при цьому частину гаражів знесуть, то багато хто почав мене питати: а навіщо я взагалі буду платити податок. Тож ми просимо владу не підвищувати податок.