Працюють чи «стагнують»?

На засіданні виконкому 24 грудня розглядали питання фінансових планів комунальних підприємств на 2020 рік. Членів виконкому зацікавило, чому показники прибутку деяких комунальних підприємств із року в рік зменшуються. Відбулася жвава дискусія з цього приводу.

Людмила ПОЛЯХ

Члена виконкому Андрія Лентюгова зацікавила, по-перше, якість підготовки документів до розгляду на засідання виконкому, по-друге, чому комунальні підприємства з року в рік погіршують фінансові показники. 

За словами Андрія Лентюгова, по 4-х з 29 підприємств взагалі немає звіту або він не відкривається в електронному вигляді, або роздрукований так, що неможливо прочитати. Це стосується фінпланів таких комунальних підприємств «Міська служба замовника», «Підприємство готельного господарства «Рось», «Муніципальне шляхово-експлуатаційне управління», «Муніципальна варта».

«Я вважаю, що треба розглянути 5-10 фінансових планів на засіданні виконкому, якщо до цього поставитися серйозно. А якщо формально, то звісно можна за один раз і 30, і 40, і 50 фінпланів. Питань по кожному дуже багато. Збитковість цих підприємств, яка спостерігається за останні три роки... Хто буде нести за це відповідальність? Там уже заплановані цифри, які на голову не налазять», – обурювався Андрій Лентюгов. 

Звісно, чиновники намагалися виправити ситуацію, як могли. Приміром, пропонували члену виконкому ввійти до складу комісії, що розглядає фінансові плани та звіти комунальних підприємств. Пояснювали, що деякі комунальні підприємства несуть важливу соціальну функцію, тому їх тарифи підвищувати не можна (Спецкомбінат з надання ритуальних послуг, Міськреклама, ЖЕКи, комунальні аптеки), а тому вони планують мінімальний прибуток на 2020 рік. 

Інна Новогребельська, заступник міського голови пояснювала, що заважає розвитку комунальних підприємств. Наприклад, ЖЕКам – новий ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», який дозволяє споживачам обирати надавача послуг, а тому від послуг ЖЕКів містяни можуть відмовитися, відтак вони вже закладають зменшення доходів у фінплан. Комунальним аптекам заважають приватні аптеки, які розташовані поруч і навіть в міських лікарнях!

«Але ж послуги однакові, а з року в рік їхній прибуток знижується. Вони всі стагнують», – ніяк не міг зрозуміти «логіку» міських можновладців Андрій Лентюгов. 

«Комунальні підприємства не можуть бути прибутковими і надприбутковими, але можуть бути самодостатніми», – пояснювала Інна Новогребельська.

Обурився дивним прибутком у 3 тис. грн на рік від «Міськреклами» й член виконкому Юрій Гриненко. «Один борд коштує 2200 грн, а весь прибуток за рік від «Міськреклами», яка має свої рекламні носії на багатоповерхівках міста – 3000 грн! Куди йдуть гроші від реклами?», – дивувався Юрій Гриненко. 

«Треба зрозуміти одне: якщо член виконкому хоче розібратися в якомусь питанні, то треба його підтримати. Тому пропоную 4 підприємства, по яких не видно планів, виключити з рішення. 25 фінпланів затвердити. А в січні - лютому, коли будуть фінансові звіти цих підприємств, кожного керівника заслухати на засіданні виконкому», – запропонував як компроміс член виконкому Василь Савчук.

У підсумку вирішили до 4 підприємств додати й фінплан «Міськреклами» та перенести їх розгляд на інше засідання виконкому. А фінплани 23 підприємств затвердили.  

Нагадаємо, на попередніх двох засіданнях виконкому ухвалили рішення про надання фінансової допомоги з бюджету міста низці комунальних підприємств. При цьому мер Геннадій Дикий ветує рішення депутатів про створення наглядових рад на комунальних підприємствах, які могли б допомогти керівникам цих організацій вийти на прибутковість та не виживати за рахунок податків містян.


Павло Козирєв, член виконкому БМР

Ми маємо системну проблему і маємо якось з нею визначитися. Це не перше складне питання, яке ми розглядаємо на засіданні виконкому. Ми розглядали бюджет на 2020 рік. Нині – фінансові плани комунальних підприємств. Якщо виконком розглядають, як людей, що із заплющеними очима голосують за все, що надали їм, то я з цим не згоден. І думаю, що мої колеги також. Через що і виникають суперечки. Тут багато людей з бізнесу і вони звикли відповідати за ті рішення, які ухвалюють. Тому пропоную не валити все в купу. Не можна прирівнювати усі комунальні підприємства. Потрібно, щоб керівник підприємства відчував відповідальність за фінансові результати його підприємства. Пропоную керуючій справами по досвіду 2019 року визначитися зі складними питаннями і запропонувати членам виконкому входити до комісій, щоб заздалегідь обговорювати такі складні питання. Це б поліпшило рівень комунікації.