Пристрасті за рекламою: у замкненому колі

2 травня відбулися чергові за останні 3 роки громадські обговорення проекту регуляторного акта «Про затвердження Порядку розміщення зовнішньої реклами на території міста Біла Церква». Оператори зовнішньої реклами, які прийшли на обговорення, зазначили, що ясності щодо важливого для них питання зняття мораторію на продовження терміну дії договорів на розміщення об’єктів зовнішньої реклами так і немає.

Лада ЗАВІРУХА

Наш бізнес просто знищують, дозволи на продовження терміну дії договорів на розміщення об’єктів зовнішньої реклами видаються лише тим підприємцям, які мають лобі у владі, усі інші змушені працювати у «сірій зоні» – і такі умови створюються навмисно, щоб змусити підприємців демонтувати рекламні конструкції – відверто говорять підприємці. Вони наголошують, що намагаються відстояти власне право на цілком законний бізнес з 2016 року, а тим часом у місті – то тут, то там з’являються нові «незаконно встановлені конструкції, проте їх ніхто не демонтує».

– Усе почалося з грудня 2015 року, коли виконавчий комітет міської ради порушив права підприємців, самовільно встановивши термін надання дозволів на встановлення об’єктів зовнішньої реклами. А це суперечить закону.

З 2016 року ми отримали від виконавчого комітету мораторій на продовження терміну дії попередніх договорів. Він скасований наразі у суді, проте за останні майже 2 роки підприємці так і не змогли налагодити діалог із владою, щоб займатися адекватною підприємницькою діяльністю.

Під час дії незаконного мораторію були насильно знесені рекламні конструкції, відкриті кримінальні справи як проти підприємців, так і проти працівників комунальних підприємств, але жодного разу, попри те, що ми домовлялися про взаєморозуміння і взаємодію, спільної роботи не відбулося. Архітектори змінюються, а питання щодо розміщення об’єктів зовнішньої реклами досі не вирішено в конструктивному руслі, – зазначив під час обговорення проекту регуляторного акта власник рекламних конструкцій Ярослав Яременко. А ще додав, що свої пропозиції до проекту надає уже не перший раз, але досі вони не були враховані, тому що знову ж таки немає зворотного зв’язку.

Категоричною була і підприємниця Альона Абрамова. Вона заявила, що запропонований проект регуляторного акта містить лише заборону на зовнішню рекламу в принципі.

– Тому у нас, ФОПівців є побоювання, що після «зачистки» наших рекламних конструкцій по місту, можливо, цей Порядок скасують і дадуть можливість зайти на цей ринок іншому оператору, потужному, – зазначила власниця рекламних конструкцій.

Валерій Гнатюк, який взяв участь у заході як помічник-консульт депутата міської ради Юрія Баласа, зазначив, що проект рішення готувався ще в 2017 році, два роки поспіль були спроби винести його на розгляд міської ради, проте, на жаль, процедура, яка передбачена законом «Про засади державної регуляторної політики», не була завершена, тому розгляд регуляторного акта відбувається з самого початку.

– Мета заходу – офіційно отримати усі зауваження і пропозиції, які є у зацікавлених сторін, зафіксувати, надати для опрацювання юридичному управлінню, а потім усі без винятку пропозиції будуть передані для розгляду на дві постійні депутатські комісії, – зазначив Валерій Гнатюк, а ще пообіцяв повідомити розповсюджувачів реклами, коли відбудуться засідання комісій, щоб вони могли взяти у них участь.

Депутат міської ради Володимир Бабенко наголосив, що навести порядок на ринку реклами можна лише, виробивши правила гри, які мають бути однаковими для всіх без винятку.

– Ми виділяли кошти на реконструкцію дороги по вул. Сквирське шосе, вздовж парку клали тротуарну плитку, біля зупинки «Військбуд» поставили нові світлофори, перехід тощо. А перед світлофором – реклама «Будмаркету», вона закриває світлофор, хоча по закону має бути за 30 м. От тому закон і має працювати однаково для всіх підприємців, тоді ні у кого не буде запитань, а коли люди бачать, що одному можна, а іншому – ні, то і виникають непорозуміння, – зазначив депутат.

Говорили на круглому столі і про те, що новий регуляторний акт не передбачає компенсації підприємцям за ті місця, де вводиться заборона на встановлення рекламних конструкцій. А також про те, що проект регуляторного акта «Про затвердження Порядку розміщення зовнішньої реклами на території міста Біла Церква» має корупційну складову.

– Уже існує законодавство у вигляді законів Верховної Ради і постанов КМУ, яке чітко визначає порядок розміщення зовнішньої реклами. А білоцерківська міська влада намагається створити власні додаткові нормативно-правові акти, які б врегульовували це питання. Це робиться винятково для того, щоб до неї приходили «домовлятися» і щоб корупційна вертикаль продовжувала існувати, – наголосив голова ГО «Біла Церква Разом» Микола Бабенко. – Тут звучали вигуки від представників міської влади про те, що є заперечення від мешканців будинків, на прибудинкових територіях яких розташовані рекламні конструкції. Ставилося запитання: законні вони чи ні? Звичайно, вони незаконні, проте як вони були встановлені? Відповідь проста – через хабарі. А тому шановним посадовцям потрібно не писати власні закони, а робити все згідно із чинним законодавством. А ми будемо за цим стежити і притягати конкретних посадовців до кримінальної відповідальності, скільки б часу на це не знадобилося.

Підприємець Володимир Шевченко, який працює на ринку надання рекламних послуг з 2000 року зазначив, що варто було б, щоб регуляторний акт був розроблений перш за все для тих, хто працює, а не для тих, хто контролює працівників. А ще наполегливо просив внести нарешті на розгляд депутатів усі пропозиції, які надали оператори реклами 2 травня і раніше.

– У минулі рази я не бачив змін – документ залишався таким, яким його розробили з самого початку. А коли депутати щоразу бачать те саме, без наших правок, а ми проти цього документа повстаємо – виходить непорозуміння, а тим часом у нас реально забирають бізнес, – акцентував Володимир Шевченко.

Отже, наразі круглий стіл завершився на тому, що пропозиції розповсюджувачів реклами були занотовані, тепер вони мають отримати відгук юридичного управління, потім їх розглядатимуть на постійних депутатських комісіях, а от остаточне рішення ухвалюватимуть депутати міської ради.


Альона Абрамова, фізична особа підприємець

Сьогодні майже усі ФОПівці з реклами мають непродовжені терміни дії дозволів на їхні конструкції. Водночас вони вчасно подали усі необхідні документи до відповідних органів. Оскільки це було незаконне рішення, адже раніше дозволи на конструкції були отримані у законний спосіб, ми усі зараз судимося, третій рік поспіль. Поки справа знаходиться в суді, конструкцію ніхто не може демонтувати, проте у нас були випадки демонтажу. Наше завдання наразі зберегти наші місця, а конструкції можна змінити згодом згідно із затвердженим міською радою класифікатором. Але поки що ми не можемо вкладати в це кошти, тому що знову ж таки справи знаходяться в суді, а тому немає гарантій, що замінена конструкція буде працювати протягом наступних 5 років. Так, наразі ми наче рухаємося замкненим колом.


Ярослав Яременко, власник рекламних конструкцій

Результат громадських обговорень «у вигляді круглого столу», саме так було озвучено на заході, на мою думку, буде аналогічний тому, який був раніше – ніякий. Подібні обговорення відбувалися у 2016, 2017 і 2018 роках, а ми досі там, де і були. Водночас припускаю, що органи виконавчої влади вчергове спробують якимось чином протягнути це рішення, без наших правок і зауважень. Якщо так станеться, ми знову оскаржуватимемо це рішення в суді, як і мораторії на продовження терміну дії договорів на розміщення зовнішньої реклами.

Я розраховував, що сьогодні нам пояснять, які наші пропозиції, які ми не перший раз надаємо, будуть враховані, а які ні. Цього не відбулося. Тому, звичайно, я буду приходити на засідання постійних депутатських комісій, якщо із цього не будуть робити таємниці, і захищати свої права.


Микола Бабенко, голова ГО «Біла Церква Разом»

Міська влада під виглядом «реорганізації» шляхом намагання запровадити новий нормативний акт фактично «зачищає» рекламний ринок від неугодних підприємців, щоб, напевно, зробити те саме, що зараз відбувається на ринку громадських перевезень. Напевно, має залишитися одна чи дві фірми, наближені безпосередньо до міської влади, а інших намагаються просто викинути з ринку – і це головна проблема.

Щоб не відбулося чергової монополізації, ГО «Біла Церква Разом» підтримує підприємців і готова надавати їм юридичну допомогу, щоб захистити їхні законні права та інтереси.