Рекламні перипетії

Можна знайти багато аргументів «за» і «проти» розміщення об’єктів зовнішньої реклами у місті. Одним це дуже не подобається, іншим – відверто все одно. Головне, щоб це питання чітко регулювалося нормами чинного законодавства і щоб нарешті перед законом усі були рівні. А допоки це не так – маємо глухе протистояння «влада – підприємці», яке триває протягом останніх трьох років.

Лада ЗАВІРУХА

 

Після громадського обговорення проекту регуляторного акта «Про затвердження порядку розміщення зовнішньої реклами на території міста Біла Церква», яке відбулося 2 травня, документ із відповідними правками та рекомендаціями юридичного управління повинні були розглянути дві депутатські постійні комісії – з питань інвестицій, регуляторної політики, торгівлі, послуг та розвитку підприємництва, а також з питань земельних відносин та земельного кадастру. Засідання відбулися 21 і 23 травня відповідно. Водночас перша із названих комісій затвердила рішення про винесення проекту на пленарне засідання сесії міської ради. А друга так і не завершила розгляд пропозицій і правок, а тому її засідання буде продовжено. Щоправда, на момент підготовки матеріалу в номер, не було відомо, коли саме.

Проте уже сьогодні можна говорити про те, що підприємці у сфері реклами, йдеться про представників малого і середнього бізнесу, так і не відчули поліпшення взаємовідносин і взаєморозуміння із владою.

– Малий і середній бізнес у Білій Церкві просто ігнорують. Ми дуже обурені тим, як було проведено засідання депутатської комісії з питань інвестицій, регуляторної політики, торгівлі, послуг та розвитку підприємництва, на якому фактично «протягувався» без змін проект регуляторного акта «Про затвердження порядку розміщення зовнішньої реклами на території міста Біла Церква», який містить самі заборони. Після цього ми вирішили подати заяви про кримінальний злочин членів виконкому та посадових осіб, – заявила підприємець Альона Абрамова.

Стисло про основне

По-перше, дійсно протягом останніх 3 років з моменту введення мораторію на продовження терміну дії договорів на розміщення об’єктів зовнішньої реклами, не напрацьовано механізму ефективної роботи у цій сфері. Одним договори не продовжують, їхні конструкції демонтують, оскільки термін дії договору завершився. Водночас з’являється маса незаконно встановлених нових конструкцій, які демонтувати не можуть, бо «не затверджений порядок розміщення зовнішньої реклами, який регулює зокрема і це питання». То де ж логіка? Більше того, на комісіях так і не з’ясувалося, хто і на яких підставах давав дозволи на ці незаконні конструкції під час дії мораторію? Прикро, що досі бику не дозволено те, що цілком прийнятно для Юпітера.

По-друге, каменем спотикання проекту регуляторного акта «Про затвердження порядку розміщення зовнішньої реклами на території міста Біла Церква» є комплексна схема розміщення об’єктів зовнішньої реклами і форматні зони. Через них 80-90% бізнесу підприємців буде просто знищено, адже ніхто не поспішає надавати їм так звані компенсаційні місця замість тих, де, наприклад, за новою схемою рекламну конструкцію встановити не можна.

По-третє, за словами підприємців, загалом проект регуляторного акта порушує їхні конституційні права та суперечить нормам закону «Про рекламу» і постанові КМУ №2067, яка регулює правила розміщення об’єктів зовнішньої реклами. Такі документи є вичерпними, достатніми і не потребують уточнень. Просто потрібно виконувати норми законодавства, знову ж стосовно до всіх підприємців, без винятку.

Можна було б додати ще і по-четверте, і по-п’яте тощо, проте зрозуміло одне – питань наразі більше ніж відповідей. А от скільки засідань і круглих столів знадобиться для того, щоб думку підприємців нарешті почули і врахували – покаже час.

 


Альона Абрамова, підприємець

Ми завжди наповнювали бюджет Білої Церкви. Наприклад, я за 15 років роботи відрахувала близько півмільйона гривень у вигляді сплати за оренду землі. А тепер, коли міський бюджет становить майже 2 мільярди гривень, дрібних підприємців викидають з ринку, як сміття. Я не погоджуюся із такою ситуацією, відвідую усі подібні заходи, активно беру участь в обговоренні. Я внесла до протоколу правок до регуляторного акта пропозицію застосувати закон про інвестиції. Адже міжнародна практика в таких випадках однозначна: підприємці, якщо їх рекламні конструкції з певних причин знімають, отримують інші рівноцінні місця під них або грошову компенсацію у разі відмови продовжувати діяльність. Наприклад, у Фінляндії прибрали всі об’єкти зовнішньої реклами, проте їхні власники отримали гідну компенсацію, якої вистачає на відкриття нового бізнесу.


 

Ярослав Яременко, підприємець

Я вважаю, що такого документа, як Порядок розміщення зовнішньої реклами на території міста Біла Церква взагалі не має бути у такому вигляді, як пропонується нам. Якщо розібратися, то ні постанова КМУ №2067, ні закон «Про рекламу» не мають норми про подання заяви на подовження дії дозволу договору на розміщення об’єкту зовнішньої реклами за місяць до завершення терміну дії попереднього. Наразі сьогодні законодавчо не передбачено поняття «подовження»: просто кожні 5 років потрібно отримувати новий дозвіл на конструкцію за стандартною процедурою. Отже, на сьогодні варто дотримуватися норм закону і постанови КМУ – крапка.