Робота є. А результати?

У нашому місті діє Громадська рада при виконавчому комітеті БМР. Нещодавно члени організації підбили підсумки річної роботи. І ніби зробили багато. Та чи така діяльність ради вплинула на поточний стан справ у місті? Чи вирішилися наболілі питання громади? І взагалі, якими діями запам’яталася у місті нинішня Громадська рада?

Людмила ПОЛЯХ

29 січня Громадська рада при виконавчому комітеті Білоцерківської міської ради підбила підсумки роботи за попередній рік. Голова ради Оксана Сахарова доповіла, що за 2019 рік відбулося 11 засідань правління Громадської ради та 8 засідань Громадської ради. Було розглянуто питання про тарифи на послуги з перевезення пасажирів, організаційні питання, питання розвитку громадянського суспільства, члени Громради внесли пропозиції щодо  положень по Громадському бюджету 2019, пропонували також свого кандидата до складу виконавчого комітету, заслухали міських чиновників та представниківнизки підприємств тощо.

І що? Тарифи на проїзд знизилися завдяки Громадській раді? Ні! Влада міста не вважала за потрібне брати до уваги ані експертизу, яку провела Громадська рада щодо вартості проїзду у маршрутках, ані висновки експертизи, яку провела ГО «Біла Церква Разом». Лишеколи депутати БМР,після звернення народного депутата Миколи Бабенка,скасували рішення виконкому щодо підвищення тарифів на проїзд, вартість поїздки зменшилася до 5 грн. І, як ми всі знаємо, перевізники звернулися до суду. Міська влада навіть не делегувала на перше засідання юриста. Перевізники суд першої інстанції виграли. Лише завдяки тому, що Микола Бабенко і його громадська організація подали апеляцію, ми до цього часу платимо за проїзд 5 грн,а не 6 чи 7 грн. 

Громадська рада навіть не висловила жодногозаперечення щодо небажання влади відстоювати права містян у суді! Власне, як і тоді, коли її члена Ігоря Кочу, якого висували до складу виконкому, влада міста навіть не включила у проєкт рішення про зміну складу виконкому. Мовчить Громадська рада й щодо збільшення вартості опалення у місті.

Втім, експертиза вартості проїзду, яку провела Громадська рада, –це єдиний широко відомий захід ради. Після цього вона зосередилася на «паркетній» роботі. Обговорювали різні питання на своїх засіданнях, заслуховували з цих питань різних чиновників, писали запити. І вся ця інформація так і залишалася у колі самої Громадської ради. Адже навіть на її сторінці у Фейсбук немає жодного повідомлення, що їм відповіли ті чи інші чиновники, які були надані роз’яснення. Виходить, зустрічі провели заради власного інформування?

Також Громадська рада, за словами її очільниці, упродовж 2019 року брала активну участь у житті міста. Рада ініціювала та провела понад 30 заходів, спрямованих на популяризацію культурних цінностей, спорту та здорового способу життя, активізацію громадянського суспільства, залучення молоді до навчальних та освітніх заходів тощо. Яких саме заходів? Невідомо. На сторінці Громадської ради детального звіту немає. Є лише передрук посилання з сайту Білоцерківської міської ради, де опублікована новина про засідання Громради. Не дивно, що навіть самі члени Громадської ради не високо оцінюють її діяльність. 

Утім, все-таки є те, чим нинішній склад Громадської ради відрізняється від попереднього: до Дня міста міський голова Геннадій Дикий нагородив трьох членів ради грамотами за активну громадянську позицію! І сміх, і гріх…


Костянтин Бугайчук, член Громадської ради 2018-2020 рр.

У мене двояке ставлення до підсумків нашої роботи. З одного боку ми провели громадську експертизу по вартості проїзду  вміському транспорті, брали участь у круглих столах, засіданнях виконкому та сесіях БМР. З іншого боку міська влада не реагувала на наші звернення та проігнорувала результати нашої експертизи. Ми ніяк не відреагували на той факт, що програли суд за вартість проїзду у транспорті. Нам потрібно активізувати свою роботу та перейти від запитів до ефективних дій. 

 


Олена Ткач, член Громадської ради 2016-2018 рр.

У багатьох виникає питання: яка мета створення Громадської ради? Мабуть, вона заключається в тому, що діяльність вищезгаданої організації має бути спрямована на захист інтересів та прав білоцерківців. У зв’язку з цим ГР має вести розумний діалог з владою: де влада відстоює просту людину – підтримувати, де гребує її інтересами – активно включатися в боротьбу. Дійсно зараз члени ГР мають бути в перших рядах тих свідомих, хто відстоює не підвищення тарифів на транспорті та в комунальній сфері, бореться за збереження медицини та освіти, якості питної води тощо. А просто засідати, щоб з кишені платників податків йшли кошти на оплату електроенергії в сесійній залі та прибирання після таких засідань, мабуть, не варто. Не має значення, в якості кого вони прийшли на спортивне свято чи День міста, – членів ГР чи звичайних білоцерківців. Словом, як на мене, ГР неефективна. 


Олег Турій, начальник відділу інформаційних ресурсів та зв’язків з громадськістю БМР

Це вже четверта Громадська рада в такому форматі. Кожна з «каденцій» рад має свою специфіку діяльності, свої позитивні та негативні сторони. Позитив цієї ради – це  робота по реалізації Програми розвитку громадянського суспільства, використання ряду механізмів Статуту територіальної громади, виконання всіх вимог їхнього Положення щодо проведення засідань та ведення відповідної документації. Негативним є те, що зазвичай другий рік діяльності кожної ради значно спадає відвідуваність деякими членами ради засідань правління та ради. Із цікавих моментів – проведення відповідно до статуту міста громадської експертизи, яка стосувалася тарифу на пасажирські перевезення.