Родинний бізнес vs екологія міста

Здавалося б щоденне вивезення побутового сміття – це якраз про екологічну безпеку нашого міста. Але чомусь у Білій Церкві на практиці відбувається навпаки. Містяни постійно скаржаться на переповнені сміттєві контейнери, купи негабаритного сміття біля них, на формальний підхід до збору роздільного непотребу та на постійно брудні баки та контейнерні майданчики. Зрозуміло, що все це спричиняє розмноження як бактерій, так і гризунів. 

Людмила ПОЛЯХ

Вивезенням сміття у Білій Церкві монопольно займається ПРАТ «КАТП-1028». Торік відбувся конкурс, на якому знову перемогло це підприємство. З ним місто уклало договір на 10 років – до 31 грудня 2029 року. 60,34% акцій цього підприємства належать родичам міського голови Геннадія Дикого: дружині, матері та батькові мера. 

На конкурс подавалося ще одне підприємство – ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» м. Луцьк. Проте зрозуміло, що білоцерківська конкурсна комісія, яка складалася з підконтрольних меру чиновників та керівників комунальних підприємств, однозначно вирішила, що ПРАТ «КАТП-1028» краще. Якщо підприємство з Луцька пропонувало тариф для вивезення побутового сміття у розмірі 77,98 грн за куб. м, то «КАТП-1028» – 77,64 грн за куб. м. За паперами – все чудово. І тариф менший, і всі інші технічні можливості у «КАТП-1028» кращі. 

Проте білоцерківці чомусь постійно спостерігають у своїх дворах одну й ту ж картину: переповнені контейнери, які чомусь не вчасно очищають від сміття, купи гілок, старих меблів, унітазів, одягу біля цих баків. Часто баки вже мають відламану кришку або колеса. І такі контейнери ніхто не збирається замінювати новими. 

Про контейнери для роздільного сміття взагалі годі говорити. Вони не функціонують за призначенням. Адже відрізняються від побутових контейнерів лише наліпкою. Відтак, містяни чи то від байдужості, чи то не придивившись, викидають туди такі ж торби з побутовим сміттям, як у звичайні. Проте «КАПТ-1028» робить вигляд, що цього не помічає і вивозить сміття з роздільних контейнерів рідше. Тому навіть ті громадяни, які б хотіли сортувати пляшку, картон чи пластик, часто просто не мають куди такий вид сміття вкинути. 

Водночас невідомо, на яких підставах підприємство вивозить сміття на полігон, термін експлуатації якого завершився ще у 2019 році. На рекультивацію полігону треба 75 млн грн. Програму ухвалили, грошей поки не надали. 

То хто ж може вплинути на фірму, що належить батькові, матері та дружині Геннадія Дикого, щоб від красивих обіцянок підприємство перейшло до якісного надання послуг, а не прикривалося фразою, що, мовляв, у всьому винні несвідомі білоцерківці?


Пальне подешевшало. Що далі?


Під час пленарного засідання 100-ї сесії міської ради мер Геннадій Дикий наголосив, що ціни на пальне наразі зменшилися вдвічі у порівнянні з минулим роком, коли ухвалювали рішення про тариф на перевезення у громадському транспорті в розмірі 6 грн, а тому сьогодні не доцільно говорити про підвищення тарифу на проїзд.

Логічно було би, виходячи із цього, перерахувати в бік зменшення й інші тарифи, скажімо, на послугу з вивезення побутових відходів.


Лада ЗАВІРУХА

Звернення з таким змістом озвучив депутат міської ради Андрій Король.

– Я звернувся до міського голови з вимогою переглянути тариф на послугу з вивезення побутових відходів у Білій Церкві у зв’язку зі суттєвим зниженням енергетичної складової, яка є значною часткою тарифу. Наразі необхідно негайно скликати засідання виконавчого комітету, щоб встановити ціну на рівні економічно обґрунтованої. Це дозволить містянам суттєво зекономити на оплаті за послугу, – впевнений депутат.

Отже, встановлювати такого роду тарифи – право виконавчого комітету. А «згідно із п. 10 «Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами», затвердженого Постановою КМУ від 26.07.2006 року №1010, до складу прямих матеріальних витрат входять витрати, пов’язані з використанням: пального та електроенергії. Такі витрати визначаються на основі чинних цін (тарифів) на паливно-енергетичні ресурси, але не вище цін, що склалися на відповідному ринку.

Також відповідно до п. 37 Порядку коригування тарифів впродовж установленого строку їх дії здійснюється шляхом коригування індивідуальних складових витрат, за якими відбулися цінові зміни у бік збільшення або зменшення, що сприятиме забезпеченню економічної обґрунтованості та прозорості запровадження зазначеного механізму.

Враховуючи вищевикладене та у зв’язку із суттєвим зниженням цін на пально-мастильні матеріали на ринку, що є вагомою складовою тарифу на послугу з вивезення побутових відходів, вимагаю включити до порядку денного чергового засідання виконавчого комітету питання про зменшення тарифів на послугу з вивезення побутових відходів та розглянути вказане питання», – зазначено у депутатському зверненні.