Тетяна Бойко: «За різницю у показниках лічильників потрібно платити»

Нове законодавство передбачає нову філософію стосунків між споживачами та надавачами комунальних послуг. Вводять в дію нові види договорів, а також необхідність сплачувати не лише за ту воду, яку фіксує ваш квартирний лічильник, а й за ту воду, яка  загалом зайшла в багатоповерхівку. Про те, які форми договірних відносин наразі запроваджені, коли споживачам потрібно заключити нові договори та хто встановить на їхній будинок комерційний прилад обліку, розповіла в інтерв’ю газеті «Тиждень» генеральний директор ТОВ «Білоцерківвода» Тетяна Бойко. 

Людмила ПОЛЯХ

– Тетяно Юріївно, які форми договорів вводять в дію?
– Раніше було два види договору: індивідуальний та колективний. Після введення в дію ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» запроваджують такі типи договорів: 
– індивідуальний договір без обслуговування внутрішньобудинкових систем (тариф на централізоване водопостачання та водовідведення + абонплата); 
– індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових мереж (тариф на централізоване водопостачання та водовідведення + абонплата + вартість обслуговування мереж всередині будинку);
– колективний договір (тариф на централізоване водопостачання та водовідведення без абонплати; для будинків, які перебувають на обслуговуванні управителів (приватних організацій чи ЖЕКу) чи на самообслуговуванні);
– колективний споживач (тариф на централізоване водопостачання та водовідведення без абонплати; для будинків ЖБК чи ОСББ). 

Отже, для споживачів приватного сектора практично нічого не міняється. Суттєві зміни очікують на мешканців багатоповерхівок. Примірники договорів можна переглянути за посиланням: http://bcvoda.com.ua/dogovori-fiz-osobi

– Зміни стосуються й вигляду квитанцій. Що там буде?
– Так, вводять п’ять нових платежів: за встановлення, обслуговування, заміну комерційного приладу обліку води (розмір платежів буде встановлено виконкомом БМР за розрахунками ТОВ «Білоцерківвода»), абонентська плата (розмір буде встановлено за розрахунками ТОВ «Білоцерківвода», але не вище 35,77 грн з абонента), плата за технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж (якщо обслуговування здійснюватиме ТОВ «Білоцерківвода»). Також залишається графа, де вказується обсяг спожитої води за показниками квартирного лічильника. І додається графа, де буде вказано обсяг спожитої води за показниками будинкового лічильника, а також різниця між показниками цих лічильників. У цій же графі буде вказано розмір частки різниці по воді, який повинен сплатити конкретний абонент. 

– Розмір частки вираховується згідно з Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, яка затверджена Наказом Мінрегіонбуду від 22.11. 2018 №315. Розкажіть про це детальніше.
– Методика введена в дію 25. 01.2019 року. Вона застосовується за наявності комерційного лічильника.  Розподіл різниці між показниками лічильників відбуватиметься так: 
– якщо у всіх квартирах є лічильники води, різниця розподіляється між споживачами відповідно до обсягу споживання за показниками квартирних лічильників. Тобто, хто більше води спожив, тому більше й додадуть;
– якщо у когось є лічильники у квартирі, у когось немає, або прилад обліку не пройшов повірку, різниця розподіляється лише між тими споживачами, у яких немає квартирних лічильників чи вони не діючі, пропорційно до кількості осіб, які фактично зареєстровані. Решта споживачів у будинку платить лише за показниками свого квартирного лічильника;
– якщо ж у жодного споживача багатоповерхівки немає лічильника у квартирі, то загальний обсяг спожитої води розподіляється між споживачами пропорційно до кількості осіб, які фактично зареєстровані.

– До якого часу споживач повинен визначитися з тим, який договір обирає?
– До 1 травня 2020 року. Якщо споживачі не визначаться, то після цієї дати буде вважатися, що вибрано індивідуальний договір без обслуговування внутрішньобудинкових систем. Якщо хтось не розібрався у цьому питанні, може звернутися до нас. Також наш представник може відвідати збори мешканців будинку та надати роз’яснення. 
Наразі найактивніші в цьому питанні ОСББ та ЖБК, які вже визначаються, за яким договором вони будуть отримувати послугу та фіксують це в протоколі. Мешканці будинків, які обслуговують ЖЕКи, поки що не інформували нас про свій вибір. Форма протоколів є на сайті ТОВ «Білоцерківвода». Наголошуємо, рішення про вибір типу договору має бути колективно прийнято на зборах мешканців, а не кожним абонентом самостійно.

– Для нарахування різниці у показниках, потрібно, щоб кожен будинок мав комерційний прилад обліку води. Яка частка багатоповерхівок уже мають такі загальнобудинкові лічильники та коли встановлять іншим і чиїм коштом?
– У нас приблизно 800 багатоповерхівок у місті, десь 100 з них мають діючі комерційні прилади обліку. Справні загальнобудинкові лічильники є в основному у ЖБК та ОСББ, де за ними слідкують, проводять повірку тощо. У будинках, які обслуговують ЖЕКи, якщо такі лічильники є, то вони далеко не всі працюють справно та потребують повірки, а то й заміни. Ми вже зверталися до міської влади з проханням затвердити Програму оснащення вузлами комерційного обліку води багатоквартирних житлових будинків у місті Біла Церква на 2020-2021 роки з метою виділення на закупівлю та встановлення таких лічильників 20 млн грн. На жаль, її зняли з розгляду, проте ми сподіваємося, що депутати повернуться до цього питання. 
Власних коштів у нас на це немає, адже згідно з умовами ліцензії ми не маємо права витрачати гроші, отримані за водопостачання  та відведення на будь-які інші цілі, окрім надання цієї послуги. Також ми будемо поступово ставити лічильники за ті кошти, які будуть збиратися з мешканців на встановлення, обслуговування та заміну лічильників, про що ми говорили вище. Зрозуміло, що це не дасть змоги швидко поставити лічильники на всі будинки. До того часу поки не буде встановлено комерційний вузол обліку, мешканці не будуть сплачувати за різницю. Проте споживачам потрібно розуміти, що згідно з  чинним законодавством за різницю в показниках потрібно платити. 

– Якщо споживачі самостійно хочуть встановити такий лічильник, куди їм звертатися?
– Ми можемо надати інформацію щодо технічних вимог до лічильника, але споживачі самостійно обирають, у якого виробника купувати лічильник і хто їм здійснить монтаж.  У разі, якщо у будинку буде встановлений лічильник за кошти споживачів чи міського бюджету, то у  квитанції вони будуть сплачувати внески лише за обслуговування та заміну лічильника. 

– Коли проводиться повірка лічильника і хто за це платить?
– Періодичність проведення повірки лічильника визначено у паспорті завода-виробника. Для квартирного лічильника зазвичай повірку треба робити один раз на 4 роки, а комерційного – від 4-х до 9 років. У разі здійснення повірки в акредитованій лабораторії або заміні лічильника його обов’язково потрібно розпломбувати. Для цього потрібно звернутися в офіси ТОВ «Білоцерківвода» та зробити заявку. Це – безкоштовно. Повірку приладу обліку можна провести у  нас або в інших організаціях. Повірка здійснюється  коштом споживача. 

Дякую за розмову.