У 2020 році «золотої» картоплі не буде, але хліб і молоко можуть істотно подорожчати

За прогнозами Національного банку України, наступного року інфляція в країні не перевищить 5%. Але ціни на багато товарів можуть підскочити істотно вище цієї планки. А отже, українцям варто готуватися до подорожчання продуктів, зокрема хліба, круп, молочних виробів.

Лада ЗАВІРУХА

У 2019 році продукти харчування в Україні дорожчали буквально щомісяця. Так, за даними Державної служби статистики України, станом на листопад, інфляція на споживчому ринку з початку року склала 4,2%, а якщо порівнювати з 2018 роком – 8,3%. При цьому продукти подорожчали на 8,6%. Найбільше – хліб (на 18,5%), макарони (на 11,7%), молоко (10,9%), масло (10,5%), сир (9,5%). Лідерами подорожчання стали овочі – ціни на них підскочили на рекордні 34,7%.
Водночас є продукти, які, навпаки, подешевшали. Це яйця (більше ніж на 21%), фрукти (на 4,3%), цукор (на 0,3%).
Овочі можуть виявитися драйвером цінового зростання і наступного року. Найбільші побоювання щодо картоплі. У 2019 році спеціалізовані господарства не поспішали відводити угіддя під таку культуру (вона вимагає дорогої техніки, засобів захисту тощо), тому загальний урожай виявився нижче очікуваного. В результаті, вже з вересня картопля підскочила в ціні відразу до 10 грн за кілограм. А експерти не виключають, що до весни 2020 року вона буде продаватися по 20-25 грн за кіло.
Проте зараз такі прогнози під питанням. Справа в тому, що Україна різко збільшила імпорт картоплі. Станом на листопад 2019 року в нашу країну завезли близько 190 тис. тонн картоплі, що в 700 разів більше, ніж у 2018 році!
У вітчизняних продавців на складах залишаються великі запаси картоплі, які вони сподівалися вигідно продати навесні. Тому замість подорожчання, цілком може бути розпродаж картоплі, в результаті вона може подешевшати до 7-8 грн за кілограм.
З молочною продукцією ситуація більш прогнозована – вона точно буде дорожчати. У 2020 році цінники можуть зрости ще на 5-7%. Головна причина – дорога сировина. Якщо у другому кварталі 2019 року фермери віддавали молоко на переробку в середньому по 9 грн за літр, то зараз – більше ніж за 10 грн. А в структурі собівартості молочних продуктів сировина займає більше 60%. Молоко зростає в ціні через скорочення поголів’я великої рогатої худоби. З початку року молочні стада зменшилися на 6% на великих фермах і на 4,5% у приватних господарствах.
Також дорожчатиме хліб. Причина – зростання цін на борошно, електроенергію і логістику. В Україні ціни на зерно прив’язані до експортних котирувань, а вони зростають. Так, за даними FAO, у жовтні пшениця на світовому ринку подорожчала на 6%, до 212 доларів за тонну.
М’ясо, за словами голови Асоціації постачальників торговельних мереж України Олексія Дорошенка, у 2020 році якщо і подорожчає, то незначно – в межах 2-3%.
– Головна причина – відсутність платоспроможного попиту. Люди не готові їсти більше м’яса і ковбас, на ринку вже сьогодні є затоварювання. Тому підвищувати ціни просто нікуди, – говорить Олексій Дорошенко.
Зате продавці відіграються на продуктах, якими українці замінюють м’ясо – це крупи. Гречка вже у 2019 році подорожчала ледь не вдвічі. Аналогічна тенденція триватиме і у 2020-му. Рис, перловка, пшоно, гречка можуть підскочити у ціні ще на 10-20%. І чим більше українці будуть переходити на каші, тим вищими можуть виявитися апетити продавців.
Втім, за словами Олексія Дорошенка, зростання цін на продукти харчування цього року буде стримувати зростаючий імпорт.
– І тут все залежить від курсу долара – чим нижче він буде, тим активніше до нас завозитимуть продукти і тим нижче на них встановлять цінник, – запевнив голова Асоціації постачальників торговельних мереж України.