Успішні місцеві політики обмінялися досвідом

Три дні, з 27-го до 29 вересня у Білій Церкві тривав ХХІ форум на тему «Місцеві політичні команди: формування та діяльність», який є частиною потужного проєкту «Мережа вільних місцевих політиків». Останній був започаткований у 2014 році «Фондом Фрідріха Науманна за Свободу» та ГО «Центр громадських ініціатив».
Лада ЗАВІРУХА
Із часом якось призабувся той факт, що у місті на останніх парламентських виборах по одномандатному округу перемогу здобув не «Слуга народу», як у переважній більшості округів по Україні, а представник місцевої політичної партії «Біла Церква Разом», голова однойменної громадської організації Микола Бабенко.
За словами голови правління ГО «Центр громадських ініціатив» Віталія Загайного, цей факт, а також те, що місто зручно розташоване у безпосередній близькості до столиці і тут багато активних небайдужих людей, стали основними чинниками під час вибору чергового місця проведення форуму.
– У Білій Церкві на виборах до Парламенту переміг кандидат-мажоритарник не від загальнонаціонального бренду, а представник локальної партії. Ми хотіли це вивчити, зрозуміти та показати, що це також можливо, – сказав він. – Варто зазначити, що за 5 років до проєкту приєдналися сотні місцевих політиків, громадських діячів і журналістів зі всієї країни. А Біла Церква стала другим містом обласного значення, у якому проходить подібний форум, – додав Віталій Загайний.
Отже, мета форуму – розвиток людського капіталу, тема – формування місцевих політичних команд. Вона актуальна, оскільки в 2019 році в Україні відбулося повне перезавантаження влади на загальноукраїнському рівні – на 80% змінився склад парламенту, оновлення торкнулися й Уряду. Це означає, що подібні тенденції поширяться і на регіони.
І тому саме від місцевих політичних команд залежить, якою буде влада на місцях. Чи вдасться взагалі створити команди, як це робити – на ці запитання та багато інших намагалися дати відповіді спікери – експерти в галузі місцевого самоврядування.
Серед запрошених експертів народний депутат України Микола Бабенко.
Парламентарій говорив про враження від роботи в новій Раді, поділився власними секретами формування успішної політичної команди та відповів на запитання присутніх, зокрема розповів, у чому родзинка його перемоги на нещодавніх парламентських виборах.
– Ми не просто перемогли найпотужнішу політичну силу, а ще й водночас знаходилися в постійному протистоянні з місцевими елітами. Адже при побудові місцевої політичної команди спиралися саме на людей. На жаль, в умовах України такі дві категорії фактично перебувають у протистоянні, тому що на місцевому рівні побудована та сама кримінально-олігархічна система, як і в цілому в державі.
Оскільки опиралися на людей, то і в якості стратегії обирали відстоювання загальнолюдських інтересів, – зазначив Микола Бабенко.
Під час триденного заходу було презентовано та опрацьовано чимало актуальних тем щодо особливостей формування, засад діяльності, тенденцій і перспектив розвитку місцевих політичних команд.
Зокрема, голова правління ГО «Центр громадських ініціатив» Віталій Загайний анонсував заходи, які будуть проводитися для місцевих політиків впродовж 2020 року.
З презентацією на тему «Політичні команди в Україні – актуальний зріз» виступив політичний експерт, аналітик апарату ВРУ Олександр Антонюк.
Директор Інституту розвитку територій, експерт з питань місцевого самоврядування та адміністративної реформи Юрій Ганущак зупинився на темі «Нова адміністративно-територіальна реальність для місцевих політичних команд».
Доповідь «Рецепти політичного лідерства» презентувала народний депутат України (комітет з питань протидії корупції ВРУ) Галина Янченко.
Під час проведення всіх панелей відбувалися жваві дискусії спікерів із учасниками форуму. Прозвучало чимало запитань до представників органів державної виконавчої та законодавчої влади. Учасники форуму поділилися з колегами особливостями політичного процесу та механізмами формування команд у різних регіонах України.
Серед учасників заходу також було проведено низку ділових ігор, які передбачали взаємодію у «політичних командах».
Отже, форум довів, що «Мережа вільних місцевих політиків» здатна виступити інституцією, яка сприяє розвитку дієвої політичної еліти, і так збільшує можливості громадянина та країни загалом.

 

Олег Турій, організатор ХХІ форуму мережі вільних місцевих політиків
Учасниками форуму стали близько 60 представників органів місцевого самоврядування, депутати міських рад із 17 областей України.
Усі ці люди зібралися в місті з однією метою – отримати досвід у питанні формування місцевих політичних команд, обмінятися кращими практиками самоврядування – усе задля розвитку дієвої політичної еліти на місцях. Це дасть можливість розвиватися окремому громадянину і розвивати країну в цілому, адже все починається з малого.
 

Оксана Сахарова, учасниця форуму
Я би хотіла закцентувати увагу на форматі заходу, в якому працює ГО «Центр громадських ініціатив». Саме через такі просвітницькі активності вдається зробити внесок у надважливі речі, а саме – у розвиток людського капіталу. І саме на таких заходах формується свідоме громадянське суспільство та зростають громадські лідери, ініціатори та організатори суспільних змін. Активні, амбітні, фахові, освічені люди, які визнають найвищими цінностями права людини, свободу слова та верховенство права – це і є той стратегічний запас нашої країни, який може дати Україні шанс приєднатися до розвинених держав світу та без якого неможливі якісні реформи.

Олена Шевченко, учасниця форуму
Не перший раз беру участь у форумах проєкту «Мережа вільних місцевих політиків». Рада, що організатори нарешті вирішили провести його в нашому місті. Тема «Місцеві політичні команди» – дуже актуальна, особливо напередодні наступних місцевих виборів. Приємно, що як завжди ГО «Центр громадських ініціатив» порадувала чудовою командою спікерів.
 
 

 
 
Віталій Загайний, співзасновник і чинний голова правління ГО «Центр громадських ініціатив»
Тема, яку ми обрали для ХХІ форуму, пов’язана із формуванням і діяльністю місцевих політичних команд. Тому що місцеві політики наразі перебувають в очікуванні найближчих виборів – дострокових чи строкових – але всі розуміють, що у 2020 році обов’язково буде виборча кампанія. Окрім того, потрібно розуміти, що у 2019 році відбувся суттєвий апгрейд в українській політиці, а тому питання, які ми обговорювали на форумі, наразі є дуже актуальними. Ми зробили спробу впродовж трьох робочих днів допомогти представникам органів місцевого самоврядування знайти відповіді на усі питання, які пов’язані із майбутніми виборами.

 
Микола Бабенко, народний депутат України
Ключовим питанням є наступне – з якою метою ми створюємо місцевий політичний проєкт. Усе інше – стратегія, побудова команди, ресурси тощо – похідне.
У мене така відповідь була, ми будували місцеву команду, тому що у нас як у групи однодумців було бажання впливати на прийняття суспільно важливих рішень. На глобальному рівні ми це робити не могли, тому створили невелику команду, яка має вагу на місцевому рівні та може впливати на суспільні процеси.