Влада – громада: до відкритості далеко

«Все про пасажирські перевезення в місті Біла Церква» – так досить амбітно звучала тема відкритої зустрічі, проведеної 21 лютого у міській раді.

Лада ЗАВІРУХА

Одразу зазначимо, до «всього» було досить далеко, тому що із «транспортного трикутника» влада – перевізники – громада міста, остання була представлена найслабше. Якщо можна уявити, що декілька білоцерківців, які не є громадськими активістами або членами Громадської ради, – це представники інтересів усіх мешканців міста, які не мають власних авто щодня вимушені добиратися на роботу і додому у «відрах із болтами» (саме так образно назвав один активний користувач послуги з пасажирських перевезень автобуси марки «Богдан»). Усе тому, що інформація про захід з’явилася лише за добу до означеної події на сайті БМР. Представники друкованих ЗМІ дізналися про неї приблизно у той же час, а тому, відповідно, не змогли попередити безпосередніх користувачів послуги (подібна тактика «запрошення громади» останнім часом стала дуже популярною і якнайкраще характеризує «бажання» влади зустрітися із громадою).

І тому одразу ж озвучена заступником міського голови Олександром Полярушем мета зібрання «започаткувати новий формат, щоб люди могли поспілкуватися із перевізниками, поставити запитання і отримати негайно відповідь або розглянути скарги у присутності перевізників» прозвучала дещо сумнівно.

Що вийшло насправді? Черговий показовий «ай-ай-ай». Олександр Поляруш і начальник відділу транспорту та зв’язку Олена Шевченко злегка журили перевізників за недотримання графіків руху (особливо у вечірній час) і недостойну поведінку деяких водіїв, а представники перевізних компаній звітували, як добре виконують інвестиційні зобов’язання і умови договорів, та вчергове наголошували – покращення у сфері міських пасажирських перевезень і новий комфортабельний транспорт на маршрутах будуть лише тоді, коли піднімуться тарифи на проїзд.

Говорив про це директор ПАТ «Білоцерківський автобусний парк» Андрій Старинко. Він зазначив, що автобуси марки «Неоплан» з низькою підлогою, які обслуговували маршрут №19, сьогодні є економічно невигідними, тому були замінені на автобуси марки «Рута».

Начальник КП «Тролейбусне управління» Володимир Вахній наголосив, що підприємство докладає максимум зусиль задля утримання застарілого рухомого складу і робить усе можливе, щоб на лінії щодня працювало 17-18 тролейбусів із 24 наявних. Також, за його словами, ремонту потребують нині підстанції, обладнання, приміщення підприємства, контактна мережа. На 2019 рік лише для її аварійного відновлення необхідно 2,8 млн грн.

І вимоги комунального підприємства до міської влади цілком логічні, адже у місті повинен розвиватися саме муніципальний транспорт, який складе здорову конкуренцію приватному. На цьому наголосив депутат Андрій Король.

Відзначився під час обговорення питання і засновник ТОВ «Транссіті» Юрій Нестерчук, який закликав «не займатися популізмом», а ще заявив, що «у Білій Церкві не буде нових автобусів, поки не буде реального об’єктивного підняття тарифу». Саме так, не обрахунку – а підняття. І поки цього не станеться, на маршрутах, які обслуговуватиме цей перевізник, хоч і з’являтимуться нові машини, але вони відправлятимуться на роботу у Київ. Також Юрій Нестерчук зазначав, що міська влада не компенсує перевезення пільговиків, і для налагодження цього процесу досі нічого не робиться.

Громадський активіст Павло Лаврусь зазначив, що найкращим вирішенням проблем щодо прозорості надходжень і обліку пільговиків є валідатори, якими тролейбуси облаштовані на сто відсотків, а автобуси ні.

Олександр Поляруш відповів на це, що «міська влада не заперечує і не впливає на те, щоб перевізники ставили валідатори, вони можуть робити це, але власним коштом», мовляв, ми не можемо їх зобов’язати…

Юрій Нестерчук сказав, що готовий ставити валідатори, аби був напрацьований механізм розрахунків між компанією, яка адмініструє надходження з них, міською радою і перевізниками, щоб потім компенсували за фактом пільгові перевезення. А представник ПП «КАН» Микола Котушенко зазначив, що і вартість валідатора, і його обслуговування тощо також повинні бути включені у тариф. Крім того, потрібна єдина «картка білоцерківця», про яку наразі лише говорять.

Отже, виходить, якщо білоцерківці хочуть мати якісну послугу з перевезення, повинні заплатити навіть і за точність обрахунків надходжень.

Насамкінець зустрічі член Громадської ради Вікторія Рудешко оголосила проміжні результати громадської експертизи. Очевидними, за її словами, наразі є два моменти: вартість проїзду на рентабельному маршруті не може бути такою ж, як на нерентабельному; говорити про остаточне рішення щодо розміру тарифу зарано, адже досі немає розуміння щодо кількості надходжень, які отримують приватні перевізники.