Яким має бути економічно обґрунтований тариф на тепло?

В одному із номерів газети «Тиждень» був розміщений матеріал про те, хто формує тариф на тепло. Наразі, продовжуючи нашу серію розслідувань, ми розкажемо – яким насправді має бути економічно обґрунтований тариф, як обманюють білоцерківців і на чому наживають багатомільйонні статки місцеві господарі.

Володимир БОРИСОВ

Наголосимо одразу ж, всі матеріали, на які ми посилаємося у цій статті, взяті з офіційних і відкритих джерел. Отже, ми вирішили розібратися, яким насправді має бути економічно обґрунтований тариф на тепло, навіть з урахуванням підвищеної вартості газу.

Тариф встановлюється винятково згідно з методикою, встановленою Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води. Методика затверджена спеціальним органом державної влади – НКРЕКП.

Тариф складається з декількох складових, які для простоти сприйняття можна об’єднати у такі групи:

1. витрати на паливо (тобто газ) або ж на придбання готової теплової енергії (у нашому випадку її надає ТЕЦ);

2. витрати на оплату праці робітників;

3. витрати на воду та електричну енергію;

4. адміністративні витрати.

І «найсмачніші» для місцевих хазяїв витрати:

5. інвестиційні програми (капітальні видатки);

6. інші витрати.

Давайте разом спробуємо підрахувати справжню вартість однієї гігакалорії теплової енергії. Робити це будемо вже за новою ціною газу для населення, адже саме підвищенням ціни на газ місцева влада виправдовує підвищення вартості опалення.

Отже, для виробництва однієї гігакалорії тепла витрачається 125-140 см кубічних газу. Але не будемо забувати, що в Білій Церкві майже половина міста опалюється за допомогою ТЕЦ. А виробництво теплової енергії в ТЕЦ є в рази дешевшим, оскільки гаряча вода, яку виробляє ТЕЦ, є похідним продуктом пари, за допомогою якої виробляється електроенергія.

1. Елементарні математичні розрахунки з огляду на інформацію щодо структури тарифу, яка міститься на веб-сторінці НКРЕКП, демонструють, що КП «Білоцерківтепломережа» розраховувало вартість газу в одній гігакалорії виробленого тепла у розмірі 526 грн (у розрахунках враховували винятково тепло для потреб населення). Такі ж математичні розрахунки доводять, що, виходячи із інформації про ціну на газ, що міститься на веб-сторінці НАК «Нафтогаз», вартість мала б бути в межах 447 грн за гігакалорію.

За нашими підрахунками, при змішуванні теплового носія, який виробляють котельні міста, з тепловим носієм, який виробляє ТЕЦ, вартість газу в одній гігакалорії становить не більше ніж 777 грн (з ПДВ – 932,4 грн), а при нормальній калькуляції вартості газу – 698 грн (тобто 837,6 грн з ПДВ).

За тією ж офіційною інформацією з сайту НКРЕКП:

2. витрати на оплату праці – 203 грн з ПДВ на одну гігакалорію. Нагадаємо, на КП працюють 424 особи (із них робітники – 301, адміністративний персонал і керівники різних рівнів – 123). Більшість – висококласні спеціалісти. А загальний обсяг оплати праці складає 48,6 млн грн на рік;

3. витрати КП «Білоцерківтепломережа» на електроенергію складають 52,1 грн з ПДВ на одну гігакалорію;

4. адміністративні витрати – ще близько 21 грн на одну гігакалорію.

Отже, реальна справедлива собівартість гігакалорії з врахуванням нової ціни на газ складає 1208 грн (або ж навіть 1113 грн, враховуючи ціну на газ, заявлену НАК «Нафтогаз»). Проте аж ніяк не 1516 грн, які є актуальними наразі.

Виникає запитання, а звідки і для чого КП бере додаткові 308 грн (при тарифі в 1516 грн) чи 403 грн (якщо взяти до уваги наші розрахунки)? Справа в тому, що у структурі тарифу є ще декілька груп витрат, які місцева влада може визначати фактично зі стелі – це так звані інвестиційні програми (або капітальні вкладення) та інші видатки.

Саме ці додаткові 308 грн (надалі будемо брати офіційні цифри КП «Білоцерківтепломережа») на гігакалорії і є тим самим ласим шматком для дерибану місцевих панів. Це ті кошти, які потім господарі міста відправляють на свої фірми, де їх успішно освоюють.

Здавалось би, ну що таке додаткові 308 грн на гігакалорію. Але давайте порахуємо. Комунальне підприємство щорічно продає жителям міста 286 456 гігакалорій тепла. Якщо перемножити ці цифри, то виходить сума 88 млн 228 тис. 448 грн на рік!

Саме тому представники міської влади категорично відмовляються спілкуватися щодо структури тарифу під час громадського обговорення та навіть викликають поліцейських і КП «Муніципальна варта».

Погодьтеся, аби в цих статтях тарифу не знаходилася основа фінансової могутності, політичної влади та кримінального впливу декількох сімей міста, чиновники вели би себе зовсім по-іншому.

До речі, станом на 2019-2020 роки КП «Білоцерківтепломережа» витратило більше 2 млн грн з коштів, які отримані як плата за тепло, на оплату послуг з охорони саме КП «Муніципальна варта». Напевно, охороняли від пильної уваги білоцерківців!?

Проте, якщо для господарів міста 308 грн – це додатковий надприбуток, то для людей – це по суті податок на бідність. Оскільки додаткові 308 грн на одну гігакалорію для звичайної родини, що проживає в двокімнатній квартирі, перетворюються на додаткові 250 грн у платіжці на місяць.

Отже, підсумовуючи, ми з’ясували, що тариф на теплопостачання формується не без участі саме міської влади, лише потім він подається на затвердження НКРЕКП. Саме тому від якісного складу влади залежить, як формуватиметься тариф у подальшому і чи буде він економічно обґрунтованим. Тому у вас, шановні білоцерківці, є можливість вплинути на ситуацію – уже на найближчих виборах.

P.S. У наступному номері газети читайте, як використовували ті десятки мільйонів гривень, які місцеві чиновники зібрали з людей під виглядом тарифу на тепло за останній опалювальний сезон.