З Днем вишиванки!

21 травня – День вишиванки. Це свято хоча й не має державного статусу nf порівняно молоде, проте встигло завоювати любов українців.

Традиційно, кожного третього четверга травня білоцерківці, як і мільйони українців по всьому світу, святкують це надзвичайно колоритне та патріотичне свято. Цього року пандемія коронавірусу завадила це зробити як завжди разом у центрі міста. Але навіть не зважаючи на це, День вишиванки залишається одним із найулюбленіших свят України.

Народилася традиція у 2006 році. Ідею акції запропонувала на той момент студентка Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича Леся Воронюк. Дівчина запропонувала одногрупникам і студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. На цю пропозицію радо відгукнулися викладачі та студенти цього навчального закладу. І хоча того дня це була невелика група людей, сьогодні мільйони українців по всьому світу із гордістю надівають свої вишиванки, святкуючи це самобутнє українське свято.

А сьогодні ми можемо переглянути фото, згадуючи, як білоцерківці святкували День вишиванки у попередні роки, та сподіватися, що наступного року ми знову матимемо нагоду у цей день зібратися разом.


Українська вишиванка: цікаві факти, про які ви могли не знати

  • Українська вишиванка має надзвичайно давнє походження. Численні дослідження свідчать, що вишите вбрання створювали ще до VI ст. Проте, зразки української вишивки з тих часів, на жаль, не збереглися.
  • Вишивати національний одяг бралися тільки жінки, адже саме вони дарували виробу потужну позитивну енергетику, а вишиванка символізувала добро, вірність і любов. Це ремесло матері передавали своїм донькам, бабусі – онукам.
  • Вишивка хрестиком є найпопулярнішим швом, який використовують не лише у вишиванках, але й у інших вишитих виробах. Найчастіше хрестиком виконували елементи рослинного та геометричного характеру.
  • Першим, хто поєднав українську вишиванку із буденним одягом став Іван Франко. Саме він стильно скомбінував вишиту сорочку із піджаком. У такому вигляді його можна побачити на 20-гривневій купюрі.
  • У кожному регіоні України техніка вишивання, орнамент, традиційні кольори, якими вишивають сорочку, є різними.
  • Найбільша кількість людей у вишиванках, яка зібралася в одному місці, була зареєстрована у 2011 році у місті Рівне. У День Незалежності на центральний майдан міста прийшло 6 570 людей у вишиванках. Цю цифру зафіксовано у Книзі рекордів України.
  • Першим українським телеведучим, який з’явився в прямому ефірі у вишиванці став Андрій Шевченко. 21 листопада 2004 року чоловік відкрив телемарафон «Ніч виборів» на «5 каналі» у вишиванці з косівським орнаментом. Згодом його підтримали інші телеведучі, актори, співаки.
  • Сьогодні найбільш розповсюджені вишиванки білого кольору. А, наприклад, вишиванки чорного кольору у давнину одягали виключно чоловіки. Сині вишиті сорочки було прийнято одягати жінкам, що вже не планували народжувати або ж маленьким дівчаткам.
  • Орнаменти з вишивки з кожним днем стають усе більш популярними. Сьогодні їх втілюють не лише на сорочках, але й на будь-якому сучасному вбранні, на автомобілях і навіть «викарбовують» у вигляді татуювання.