Заблукали в трьох соснах

Як повідомляла газета «Тиждень», рішення виконкому Фурсівської сільради, яке дозволяло вирубати 830 дерев у Гайку для будівництва дороги у майбутньому дачному кооперативі, зупинено. Проте мешканці Гайка не сидять склавши руки. Вони активно створюють будинкові комітети, на базі яких планують організувати орган самоврядування населення та звертаються до депутатів і міського голови на сесії. Зі свого боку редакція газети «Тиждень» пропонує проаналізувати судові рішення по земельних ділянках, де вирубують дерева. Вони вельми цікаві. Адже, на думку прокурора, котеджне містечко будується на території лісу, а на думку судів, – ні.

 

                                                                                                                                                                            Людмила ПОЛЯХ

Перший заступник прокурора Київської області вирішив оскаржити видачу земельних ділянок Білоцерківською РДА у 2008 році в розмірі 6 га та 8 га під будівництво котеджів у лісовій зоні Гайка. Було відкрито дві цивільні справи – у 2015-му та 2016 році. Наразі по одній із них є рішення Верховного Суду України, а по іншій – Київського апеляційного суду. На базі цих рішень проаналізуємо, як вилучалися земельні ділянки.

 

Перший заступник прокурора Київської області вирішив оскаржити видачу земельних ділянок Білоцерківською РДА у 2008 році в розмірі 6 га та 8 га під будівництво котеджів у лісовій зоні Гайка. Було відкрито дві цивільні справи – у 2015-му та 2016 році. Наразі по одній із них є рішення Верховного Суду України, а по іншій – Київського апеляційного суду. На базі цих рішень проаналізуємо, як вилучалися земельні ділянки.

 

Ліс ніби є, але його немає

Станом на 1977 рік згідно з державним актом на землю за квартирно-експлуатаційною частиною (КЕЧ) Білоцерківського району значилося 788 га земель. З них 218,5 га належали Бучанському лісництву Київського територіального лісопромислового об’єднання Міністерства оборони України. Та вже станом на 1 липня 2006 року, згідно з довідкою Управління Держгеокадастру у Білоцерківському районі, за КЕЧ обліковувалося 504,4 га землі, з них 119,1 га – ліси. Через рік, станом на 1 січня 2007 року, за КЕЧ залишилося всього 54 га, з яких лише 2,8 га – ліси.

Водночас у судових матеріалах є розпорядження Білоцерківської РДА №255 від 25.11.1996 року, згідно з яким було вилучено земельну ділянку 116,3 га з користування КЕЧ та передано в постійне користування Білоцерківському лісгоспу. Як же так, у 1996 році 116 га лісу переходять у Білоцерківський лісгосп (розпорядження Білоцерківської РДА), а у 2006 році практично така ж площа лісу у 119 га залишається у складі земель КЕЧ Білоцерківського району (довідка Управління Держгеокадастру у Білоцерківському районі). Отже  є два документи, які суперечать одне одному. Виникає питання, куди ж поділися землі, зокрема ліси?

 

Міноборони передало майно та землі

У 1999 році Кабмін видає розпорядження №1135, яким цілісний майновий комплекс державного підприємства «Білоцерківський авіаційний ремонтний завод» разом з житловим фондом у Гайку та інженерною інфраструктурою передає Білій Церкві. У жовтні 2005 року рішенням Міноборони №11938/з землі під житловими будинками Гайка та БВАКом передають  до земель запасу Фурсівської сільради. У 2006 році Фурсівська сільська рада погоджується на зміну меж, маючи намір передати 172 га землі Білій Церкві. Проте місто від цих земель, на яких розташовані зокрема житлові будинки Гайка, відмовляється. Тоді підключається до роботи Білоцерківська державна районна адміністрація, якою на той час керував Роман Плугатор. Видається низка рішень, за якими землі в Гайку поступово переходять в приватну власність. Спершу розпорядженням Білоцерківської РДА №251 від 07.07.2006 року  земельну ділянку в розмірі 330 га вилучено із користування КЕЧ Білоцерківського району та передано до складу земель запасу Фурсівської сільради. Згідно з таким документом лісів у складі цієї ділянки немає.

 

Видача землі під котеджі

Згодом розпорядженням Білоцерківської РДА №885 від 30 грудня 2008 року 6 га із 330 га передають в оренду ПП «БТС Глобал», а розпорядженням Білоцерківської РДА №47 від 20 січня 2012 року затверджується проект відведення із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки 54 громадянам для індивідуального дачного будівництва в адміністративних межах Фурсівської сільської ради.

Ще одним розпорядженням Білоцерківської РДА №543 від 2 вересня 2008 року земельна ділянка в розмірі 8 га із 330 га передається в оренду ВАТ «Білоцерківська пересувна механізована колона №17» для будівництва котеджного містечка. Розпорядженням Білоцерківської РДА №557 від 25 липня 2012 року затверджений проект із землеустрою та надані у приватну власність земельні ділянки для ведення індивідуального дачного будівництва 34 громадянам за рахунок земель, які раніше передані в оренду ВАТ «Білоцерківська пересувна механізована колона №17».

Тобто, Білоцерківська РДА виділяла 6 га і 8 га для котеджного будівництва на землях, де немає лісу. Але ж ми всі зараз бачимо, що лише для прокладання дороги для котеджного будівництва заплановано вирізати 830 дерев. То як же немає лісу?

 

Суди лісу не побачили

Таку невідповідність помітила й прокуратура Київської області та звернулася з позовом до суду з вимогою скасувати рішення Білоцерківської РДА, як такі що суперечать законодавству України. Головна мотивація прокурора: Білоцерківська райдержадміністрація не мала права вилучати земельні лісові ділянки площею понад 1 га, адже таке право є винятково у Кабінету міністрів. Суд вирішив, що у прокурора немає доказів, що на 330 га був ліс. Якщо почитати судові рішення, то складається враження, що прокуратура та суди, як то кажуть, заблукали в трьох соснах.

Зокрема, прокурор наводив такі аргументи: на підставі державного акта від 25.11.1977 року частина земель у розмірі 218,5 га у складі земельної ділянки площею 788 га, що перебувала у користуванні КЕЧ Білоцерківського району, належала до лісового фонду Бучанського лісництва Київського територіального лісопромислового об’єднання Міноборони України, правонаступником якого є державне підприємство «Ржищівський військовий лісгосп». З цих 218,5 га земельну ділянку площею 99,5 га передано у 1995 році дендропарку «Олександрія», а 119 га урочища «Гайок» залишалися в користуванні Бучанського лісництва. На ділянку навіть було зроблену карту-схему лісонасаджень. Саме ці 119 га входили, на думку прокуратури,  до складу 330 га, які Білоцерківська РДА вивела з користування КЕЧ та передала до земель запасу Фурсівської сільради і затим на цій ділянці виділено 6 га та 8 га для котеджного будівництва.

Проте прокурор програв суд першої інстанції, апеляцію та касацію у Верховному Суді. А все тому, що не зміг довести, що дійсно до складу 330 га входили 119 га лісу. Адже згідно з розпорядженням Білоцерківської РДА №251 від 07.07.2006 року до земельної ділянки 330 га ліс не входив. У грудні 2018 року власники земельних ділянок майбутнього котеджного містечка через Білоцерківський міськрайонний суд зняли арешт зі своїх ділянок. Так, будівництво котеджів та вирубка лісу, якого по документах не існує, цілком може продовжитися. Поліція Білої Церкви після початку вирубки дерев, намагалася накласти арешт на такі дії, але суд відмовив у такому праві правоохоронцям. Тому вирубка може продовжитися у будь-який день.

 

 Роман Плугатор, голова Білоцерківської РДА у 2005-2010 рр.

Я вже не можу пригадати, які  саме тоді ухвалювали рішення, тому не можу коментувати. Точно можу сказати лише, що природу треба берегти.

 

 Василь Савчук, міський голова  у 2006-2015 рр.

Ця історія розпочалася, коли головою КОДА був Євген Жовтяк, керівником Білоцерківської РДА Роман Плугатор, а у місті тоді був виконуючим обов’язки міського голови Володимир Якимчук. І тоді вони таке зробили. Чому тоді місто не прийняло землю від Фурсів? Те, що погоджувалися віддавати Фурси, це була земля під житловою забудовою і авіаремонтним заводом. А спірну землю, де зараз зрізають ліс, Фурси нам не віддавали. Депутати БМР ставили питання, щоб віддали місту весь Гайок, а не лише під будинками і заводом, адже це було б половинчасте рішення. Зрізати дерева мали намір і раніше. Але міська влада зверталася до голови облдержадміністрації, до обласної прокуратури і вони зупиняли ці процеси. А зараз власники ділянок, бачачи слабку позицію міста, почали вирізку.

 

Інфографіка:

 

Точка зору прокуратури Київської області:

КЕЧ Білоцерківського району мало 788 га землі, з них – 218, 5 га належали до лісового фонду Бучанського лісництва Київського територіального лісопромислового об’єднання Міноборони України.

218,5 га розділили: 95,5 га – передано парку «Олександрія», 4 га – Фурсівській сільраді, 119 га – залишалося в користуванні Бучанського лісництва Київського територіального лісопромислового об’єднання Міноборони України.

119 га лісових насаджень входять до складу 330 га, які Міноборони передало до земель запасу Фурсівській сільраді.

 

Точка зору Білоцерківського міськрайонного суду, Київського апеляційного суду та Верховного Суду України

КЕЧ Білоцерківського району мало 788 га землі, з них 95,5 га – передано парку «Олександрія», 4 га – Фурсівській сільраді.

У 2005 році Міноборони передає 330 га землі, на яких розташовані Білоцерківський авіаційний завод, у землі запасу Фурсівської сільради. Білоцерківська райдержадміністрація у 2006 році вилучає 330 га із КЕЧ та передає Фурсівській сільраді. Саме з цих земель виділяються ділянки по 6 га та 8 га для спорудження котеджного містечка. Суд вважає, що до складу 330 га лісові насадження не входять.