Заборона на «бюджетні депозити»: за чи проти?

Міністерство фінансів заборонило владі міст розміщувати тимчасово вільні кошти загального фонду на депозитних рахунках. Відповідне рішення уряд ухвалив на засіданні 23 січня. Основною причиною заборони є те, що кошти відволікаються на тривалий час бюджетного процесу.

Як повідомив віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, у 2018 році органи місцевого самоврядування заробили на депозитах 2,5 млрд гривень, зберігаючи їх у банківській сфері. Він зауважив, що місцеве самоврядування має сприймати кошти як інструмент для поліпшення життя населення, а не як фінанси для зберігання на депозитних рахунках.

Отже заборона розміщувати на депозитах тимчасово вільні кошти загального фонду триватиме до 31 грудня 2019 року. Водночас у супровідних документах до проекту постанови зазначається, що залишається можливість вкладати такі кошти у цінні папери.

За даними Державної казначейської служби, від початку 2018 року місцеві бюджети розмістили на банківських депозитах 18 млрд грн коштів загального фонду та майже 8 млрд грн спецфонду.

Заборона Міністерства фінансів уже викликала жорстку критику з боку представників місцевої влади, які вважають, що це зменшує повноваження органів місцевого самоврядування. Зважаючи на це, прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час засідання уряду доручив головним розробникам разом із секретаріатом Кабміну «доопрацювати та оформити ухвалені акти (і цей проект постанови включно) згідно з регламентними вимогами».

Білоцерківські чиновники поки що дуже обережно коментують рішення уряду, проте впевнені, що у вирішенні багатьох питань потрібно проявляти перш за все здоровий глузд і послідовність.


Олександр Ореховський, депутат Білоцерківської міської ради

Рішення про те, в якому банку покласти на депозит бюджетні кошти, приймає виконком. Депутатів про це не запитують. Така ж ситуація з рішенням про підвищення тарифів на проїзд. Виконком ухвалив, а депутатів тепер просять скасувати. І це буде прецедент, коли рада скасовує рішення виконкому. У нас такого раніше не було. Вважаю, що депутатів варто долучати до ухвалення таких рішень, а не на виконкомі приймати. Спілкувався з власниками рекламних бордів. Вони скаржаться, що на нові борди дозволів не видають, а на старі дозволи дають не на всі площини. Відтак рекламісти на рекламі заробляють, а місто – ні. Виходить, що ми з одного боку діємо як господарники і кладемо гроші на депозит, щоб вони працювали на себе, а з іншого боку – втрачаємо гроші, бо не продовжуємо договори чи не даємо людям можливості встановити автономне опалення, за яке також надійшли б кошти в міський бюджет.