«Зашквар» п’ятирічки: під пильним поглядом правоохоронців

Міського голову Геннадія Дикого та його підлеглих частенько відвідували представники правоохоронних органів у 2018-2019 роках. Обшуки в кабінеті мера, у підрозділах міської ради та навіть у приватному помешканні Геннадія Дикого ставали головними новинами на шпальтах місцевих газет та телеканалів. Що ж розслідували правоохоронці та чим закінчилися ці справи? 

Людмила ПОЛЯХ

Ухилення від сплати податків у значних розмірах

Перший обшук відбувся 27 лютого 2018 року в кабінеті міського голови Геннадія Дикого. Тоді слідчі ДФС вилучали документи у рамках досудового розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів). Слідчий також просив суд надати дозвіл на доступ до документів та їхнє вилучення, які перебувають у володінні відділу капітального будівництва БМР, «Білоцерківтепломережа», ТОВ «Виробничо-Комерційна фірма «Сігма», ЖЕК №7, ЖЕК №6 за період з 01.01.2016 року до 31.12.17 року. 

У матеріалах клопотання було зазначено, що службові особи ПП «Фірма «Мангуст», ПП «Термокрай» та ТОВ «Білоцерківтеплоенерго» в період 2016-2017 років за рахунок використання коштів Білоцерківської міської ради  (в особах: «Білоцерківтепломережа», відділ капітального будівництва БМР, ЖЕКів №6 та №7  та навіть міської поліклініки профоглядів) ухилилися від сплати податків у значних розмірах. Слідчі ДФС дійшли висновку, що для цього застосувалося безпідставне формування податкового кредиту з ПДВ з підприємствами ТОВ «Держ-Буд», ТОВ «ВКФ «Сігма», ТОВ «Стандарт Авто БЦ», ТОВ «Тайпа», ПП «Укрпостачбуд», ПП «Юніопт Трейд», ТОВ «Укрпрофбізнес», ТОВ «ТД «Юніверсал Трейдінг Компані».

Також слідчі встановили, що службові особи КП БМР «Білоцерківтепломережа», ТОВ «Виробничо-Комерційна фірма «Сігма», ТОВ «Білоцерківтеплоенерго» подавали податкову звітність в електронному форматі, використовуючи одну ІР-адресу: 31.129.162.114 (тобто з одного комп’ютера!!!).  Окрім цього, із вищевказаної ІР-адреси подавало податкову звітність і ТОВ НВФ «Дельта-Проект», де головним бухгалтером значиться особа, яка є головним бухгалтером КП БМР «Білоцерківтепломережа». Мер Геннадій Дикий тоді назвав ці обшуки «фарсом». 

«Відмивання» бюджетних коштів

Минуло пів року і слідчі ДФС знову провели обшуки. 22 серпня вони завітали у відділ капітального будівництва БМР та на 14 об’єктів, пов’язаних з його роботою, а також до так званого конвертаційного центру, що розташувався за адресою вул. Привокзальна, 4. Тоді у податківців виникли підозри в тому, що посадовці відділу капітального будівництва БМР в обхід законодавства оптимізували податкове навантаження, інакше кажучи «відмивали» бюджетні кошти. «Послугами конвертаційного центру користувалася низка підприємств, зокрема відділ капітального будівництва БМР. Виявлено низку речей і документів, які підтверджують незаконну діяльність цих осіб», – прокоментував Дмитро Корніцький, заступник начальника відділу розслідувань відділу кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС у Київській області. Провадження було порушене за ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України.

Завдання збитків міському бюджету в сумі 19,45 млн грн

9 січня 2019 року детективи Національного антикорупційного бюро України під керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури провели обшуки в приватному будинку мера Геннадія Дикого та в приміщенні Білоцерківської міської ради за фактом придбання міською радою у 2018 році недобудованого приміщення по вул. Театральна, 5 за ймовірно завищеною ціною. Йдеться про приміщення, яке Білоцерківська міська рада з подачі мера Геннадія Дикого придбала у вересні 2018 року за ціною 24,3 млн грн (76% готовності, орієнтовною площею 4,4 тис. кв. м) у приватної особи. У цьому приміщенні планували організувати Центр надання адміністративних послуг.

І депутати, і громадські активісти були здивовані такою ціною. Адже лише 4 липня 2018 року це приміщення було продано ТОВ «Т.Р.К. Театральний» двом фізичним особам Ходаківському П.М. та Сокирко Н.Г. за балансовою вартістю 4,4 млн грн. Питання просте: як за місяць будівля могла зрости в ціні майже на 20 млн грн?  Очевидно зроблено це з метою уникнення сплати ПДВ під час продажу приміщення міській раді, адже фізичні особи на відміну від юридичних ПДВ не платять. Відтак місто втратило на цій оборудці ще 4 млн грн ПДВ. 

Водночас чиновникам не підійшло готове приміщення «Укрсоцбанку» з наявними комунікаціями, потужними площами за ціною 20 млн грн в центрі міста на бульварі Олександрійському! Їм більше до вподоби варіант, коли на ремонт недобудови на Театральній, 5 треба ще вкласти 76 млн грн (рішення засідання виконкому 10 грудня 2019).  

Під час обшуків слідчі НАБУ вилучили телефон мера. Під час його поверхневого огляду в месенджері WhatsApp знайдено листування мера з одним із продавців придбаної будівлі, яка датована липнем-серпнем 2018 року, тобто до придбання майна. У цьому листуванні Геннадій Дикий домовляється про зустріч із продавцем майна. 

Детективи НАБУ вивчили оцінку вказаної нерухомості, яку проводив оцінювач ТОВ «Укрекспертиза-центр». На думку слідства, цей звіт має ознаки завищення вартості, оскільки оцінювачем для порівняння обрані готові чинні об'єкти, а не така недобудова, як на Театральній, 5. До того ж не було проведено рецензування звіту про оцінку майна. Детективи з’ясували, що вже після придбання будівлі оцінювач звернувся до свого знайомого оцінювача та домовився про виготовлення завідомо недостовірної рецензії на звіт, зокрема із зазначенням недостовірної дати її виготовлення – 29 серпня 2018 року, тобто за день до придбання будівлі. Зазначеними діями, за оцінкою слідства, міському бюджету Білої Церкви завдано збитку в сумі 19,45 млн грн. 

Наразі НАБУ завершило розслідування та передало матеріали до САП. Чи триває розслідування в рамках відкритих справ ДФС, нам не відомо. Але жодного разу міський голова Геннадій Дикий не торкався цієї теми. Якби справа була закрита, очевидно, що він би перший про це оголосив громаді. Тож лишається сподіватися на справедливе завершення розслідування. А білоцерківцям варто вивчити ці факти, аби зробити раціональний вибір під час голосування за кандидатів у мери Білої Церкви. 


Віктор Левицький, голова громадської експертної комісії з перевірки діяльності органі виконавчої влади 

Я звернувся до Ради громадського контролю НАБУ. Мені надали письмову відповідь про стан досудового розслідування кримінального провадження №52018000000000991 від 11.10.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України. У ході досудового розслідування зібрано докази протиправної діяльності осіб, причетних до придбання об’єкта нерухомого майна в м. Біла Церква за завищеною вартістю, зокрема проведено дві комплексні судові будівельно-оціночні та будівельно-технічні експертизи, одну судову економічну експертизу та наразі отримано письмові вказівки прокурора у кримінальному провадженні, зокрема про призначення комісійної комплексної будівельно-оціночної експертизи.