Життя собаче

Безпритульним тваринам – новостворений притулок. Це гасло передвиборчої кампанії кандидата на посаду міського голови Білої Церкви Геннадія Дикого та команди «Самопомочі» у 2015 році. Наразі ця обіцянка просто забута. Не дивно, що невирішена проблема відгукується такими «дикими» випадками, як постріли у собаку на дитячому майданчику з вікна багатоповерхівки, побиттям та отруєнням тварин. 

Людмила ПОЛЯХ

На проєкт витратили майже 1 млн грн

«Притулок для тварин – це насамперед спокій і здоров’я людей, тому це важливо», – казав на пресконференції новообраний мер Геннадій Дикий 30 листопада 2015 року. І обіцяв відкрити його до початку літа 2016 року. Говорив, що це посильно для бюджету міста, що це не будуть великі витрати, що «врешті-решт спокій і здоров’я наших громадян найважливіше». Почали розробляти проєктно-кошторисну документацію на нову ділянку. Адже та, на яку розробили ПКД ще при міському голові Василю Савчуку, не сподобалася меру. Так, у 2016 році на розробку проєктної документації та будівництво притулку витратили 560 тис. грн, у 2017 – 320 тис. грн, у 2018 році ще 70 тис. грн.  Загалом 950 тис. грн. На 46-й сесії Білоцерківської міської ради, яка відбулася 1 лютого 2018 року, міський голова заявив, що проєкт притулку готовий і будівництво потребує 18 мільйонів гривень (пізніше сума зросла до 40 млн). 

Депутати неодноразово просили мера розпочати будівництво, бодай чергами. Так, депутат Володимир Вовкотруб, який очолює БМУ ГУ Держпродспоживслужби у Київській області, наголошував, що притулок не повинен утримуватися винятково із міського бюджету, при ньому буде готель для тварин, який даватиме додаткові кошти на його утримання. У місті є багато волонтерів, які могли б з притулку прилаштовувати собак у сім’ї. «Безумовно, вирішенням проблеми стало би будівництво притулку, є проєкт і відведена земельна ділянка, та й ми, розуміючи, що міський бюджет не потягне одразу всю суму на будівництво, розбили проєкт на етапи, передали всі розрахунки міському голові. На жаль, сьогодні це нікого не цікавить», – казав газеті «Тиждень» Володимир Вовкотруб. 

Стерилізація і вакцинація – єдине, що робиться

Єдине, що робить місто для зменшення тварин, – це стерилізує собак та вакцинує. Таким собакам на вуха чіпляють кольорові бірочки, кожен рік – новий колір. Займається цим Державна ветеринарна лікарня м. Біла Церква, яка виграє тендер на таку роботу. За п’ять років (з 2015-го по серпень 2019 р.) у місті було стерилізовано 1855 особин. За цю роботу платить міський бюджет. У 2019 році  представники благодійного фонду «Four Paws International» та ТОВ «Чотири лапи України» власним коштом стерилізували 160 білоцерківських собак. У 2020 році організація також взялася за таку роботу. Ці заходи трохи зменшують кількість тварин у місті. Проте незначно. Адже, як стверджує Департамент житлово-комунального господарства БМР, з довколишніх сіл підвозять щенят, також недобросовісні власники домашніх тварин замість стерилізації вухатих просто викидають приплід на вулицю. До того ж стерилізовані собаки не перестають гавкати і кусати. 

Правила утримання тварин написані для галочки?

– ДЖКГ БМР вже кілька років поспіль рахує тварин у місті. Так, за даними комунальників у місті в 2019 році мешкало 1079 особин. За даними ж міжнародної організації Благодійний фонд FOUR PAWS International, торік у місті було 2835 безпритульних псів. Найбільше скупчення тварин фіксували на територіях, прилеглих до районних земель: Піщаний масив, Таращанський, Піонерська, вулиця Коновальця та масив Леваневського, а також в гаражних кооперативах та в районі вулиць Василя Симоненка (колишня Калініна), Глиняна та Сухоярська. 

Чому ж Геннадій Дикий змінив власну позицію щодо притулку? Він вважає, що притулок, який розрахований на 150 собак, не вирішить проблему. «Не обманюйте себе. Ні один притулок не втримає ту кількість тварин. У притулку тварину треба стерилізувати, вакцинувати, 2 тижні утримати, а далі випускати знову на вулицю», – вражає мер. А як же «спокій і здоров’я наших громадян найважливіше»?

Не можуть справитися з будівництвом притулку, то бодай би вже відслідковували, як містяни дотримуються правил утримання тварин. Чи всі вигулюють собак на повідку та в наморднику? Відповідь на таке запитання ви спостерігаєте самі щодня на вулицях міста. Також кожен власник тварини має у ветлікарні чипувати (безкоштовно) власну тварину та надіти на неї медальйон з QR-кодом, де записана вся інформація про собаку (стерилізація, вакцинація, місце проживання, вік тощо). І скільки власників це зробили?
Не дивно, що ігнорування правил спричинило зростання кількості покусаних людей саме домашніми тваринами. Зокрема, за даними Білоцерківського міського управління ГУ Держпродспоживслужби в Київській області станом на серпень 2019 року зафіксовано 335 укусів білоцерківців тваринами: 221 випадок – домашніми та 114 випадків – безпритульними. Але скількох власників оштрафували за укуси, наразі не відомо. Відомо лише, що скарги на поводження з тваринами регулярно надходять до Центру оперативного реагування. Так,  в лютому надійшло 37 скарг, а в січні – 30. Більш новішої інформації Департамент житлово-комунального господарства БМР не оприлюднював. 

Ось таке життя собаче в Білій Церкві. І така «ціна» передвиборчих обіцянок Геннадія Дикого.