«Золотий» міст від міської влади

 

 

Сьогодні у суспільстві дуже багато говорять про роль громади та її можливість впливати на розподіл бюджетних коштів. Проте наразі влада не хоче реалізувати пропагований принцип на практиці повною мірою. От і з’являються невиправдано дорогі проекти, на кшталт купівлі приміщення під ЦНАП чи ремонту Горбатого мосту, який уже обійшовся містянам у більше ніж 30 млн грн, або й взагалі такі, які, як то кажуть, не на часі, подекуди зовсім не раціональні або ж відповідають чиїмсь приватним інтересам.

Лада ЗАВІРУХА

Спочатку цей матеріал планувався як певне опитування містян. Ми прагнули запропонувати білоцерківцям на вибір два проекти мосту через р. Рось. Шляхопровід мав поєднати вул. Василя Стуса з вул. Новосельською, тобто з’явитися нижче за течією від нинішнього Дерев’яного мосту. Ми хотіли, щоб містяни обрали той проект, який вважали б не просто естетичнішим чи візуально привабливим, а економічно вигідним. Принаймні, з громадою повинні були хоча би порадитися…


ПРОЕКТ МОСТУ, ЗАПРОПОНОВАНИЙ МІСЬКОЮ ВЛАДОЮ

Залізобетонний міст із велосипедною доріжкою

Вартість будівництва – 33-39 млн грн

Тривалість робіт – 2 роки

На початку жовтня 2018 року заступником міського голови Олександром Полярушем була озвучена сума 33 млн грн, наприкінці листопада у Фейсбук на сторінці «Прес-служба депутата Київської обласної ради Олександра Поляруша» оголошена вартість будівництва нового мосту становила вже 39 млн грн.

 


ПРОЕКТ МОСТУ АРХІТЕКТОРА ОЛЕГА САФОНОВА

Сталезалізобетонний пішохідний міст

Вартість будівництва – 18,4 млн грн

Тривалість робіт – 3 місяці

За словами автора мосту Олега Сафонова, він у приватному порядку зв’язувався із китайськими спеціалістами, вони можуть зробити збірну конструкцію із сталі за 1,5 місяці, доставити її в Білу Церкву за такий же проміжок часу. На монтаж на місці потрібно 3 дні (!) за умови, якщо завчасно будуть зроблені бетонні опори.

 

 


Перший проект розроблений ПП «НВФ «Мостопроект», тим самим, що робило обстеження та проект капітального ремонту Горбатого мосту. Нагадаємо, близько року тому «Тиждень» писав про те, що у міста була можливість використати альтернативний проект і виконати роботи вдвічі дешевше. Було б лише бажання скористатися напрацюваннями всього творчого колективу – ТОВ «Український інститут сталевих конструкцій ім. В.М. Шимановського», Національного транспортного університету та інженера Анатолія Сироти.

І що нині – влада знову пропонує містянам більш вартісний проект, адже про будь-які громадські обговорення навіть не йшлося. Міський голова знявся у двохвилинному кліпі, презентував проект мосту, нарікав, що немає коштів на його реалізацію…

Авторство другого проекту належить білоцерківському архітектору і містобудівнику Олегу Сафонову. Він стверджує, що планувати пішохідний міст, нехай і з велосипедною доріжкою, із важкого бетону, та ще й витрачати на його будівництво майже вдвічі більше коштів – дуже нераціонально.

– Вулиці Василя Стуса і Новосельську має поєднувати саме пішохідний міст, він найліпше вписується у рекреаційну зону, яку там створюють у рамках набережної. Навіть велосипедисти мають долати цей міст на своїх двох із велосипедом у руках.

І тим більше там не потрібен автомобільний міст, про який також багато говорили, – стверджує Олег Сафонов.

По-перше, подібний шляхопровід там просто не передбачений Генеральним планом. По-друге, його будівництво призведе до того, що буде навмисно створена напружена транспортна ситуація по вул. Василя Стуса, яка досить вузька і не призначена для значної кількості автомобілів. А це зі свого боку ускладнить рух по бульвару Олександрійському. По-третє, за проектом ПП «НВФ «Мостопроект», будівництво моста потягло б за собою знищення найбільшого у свій час бальнеологічного курорту – нині ПНД.

– Цій лікарні більше 200 років, вона розташована на цілющих джерелах, сюди раніше з’їжджалися хворі з усього світу. А тепер її, ймовірно, землю під нею, вирішили прибрати до рук, прикриваючись благими намірами створення мосту.

Насправді, я вважаю, що лікарні варто повернути її колишню славу курорту, відкрити джерела, якісно зробити набережну, а міст спроектувати там, де він і запланований ще кілька десятиліть тому згідно із Генеральним планом. Саме тоді ми зможемо говорити про розвиток Білої Церкви як туристичного міста. Тому що все, що робиться у цьому напрямку сьогодні – лише невміла бравада, – впевнений Олег Сафонов.

По-четверте, і це найважливіше, у Генеральному плані хороший транспортний міст, який покликаний розвантажити бульвар Олександрійський від транспорту, запланований як логічне продовження окружної дороги вздовж парку «Олександрія» з одного боку і Центру переливання крові та пологового будинку – з іншого, з виходом на Заріччя. І саме над його створенням потрібно працювати першочергово, вкладати кошти саме в цей проект і його реалізацію. Тим більше, що таку конструкцію можна наситити, як листковий пиріг і додати пішохідні зони, – запевнив Олег Сафонов.

За словами архітектора, йому запропонували як альтернативу встановити міст, який він спроектував, щоб він сполучав Вокзальну і острів «Дитинство». Проте, говорить Олег Сафонов, там потрібен шляхопровід із зовсім іншою архітектурою, бо ж не можна, як то кажуть, причепити лисячий хвіст до осла.

– От і виходить, на жаль, що ми все частіше стикаємося із непрофесіоналізмом у всьому та бажанням нажитися, а тому маємо подібні недоречності, і їх дуже багато, – зазначив містобудівник.

Отже, принаймні наразі зрозуміло, що міській владі не потрібно, як то кажуть, придумувати велосипед і перестати нарешті наживатися на прожектах, просто варто керуватися здоровим глуздом і почати жити потребами міста, а не власними забаганками.

Нижче на фото проект мосту архітектора Олега Сафонова